Reklama

Relikwie Jana Pawła II

Parafia pw. Trójcy Świętej w Chodlu otrzymała relikwie bł. Jana Pawła II. Uroczystości związane z przyjęciem relikwii i umieszczeniem ich w bocznym ołtarzu, poświęconym Błogosławionemu Papieżowi, odbyły się w niedzielę, 26 lutego, z udziałem abp. Stanisława Budzika.

Niedziela lubelska 12/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na prośbę proboszcza ks. kan. Ryszarda Sowy oraz całej wspólnoty parafialnej, relikwie bł. Jana Pawła II znalazły się w parafii pw. Trójcy Świętej w Chodlu za sprawą ks. prał. Jana Kiełbasy, który wystarał się o nie u kard. Stanisława Dziwisza. Relikwiarz jest darem ks. kan. Ryszarda Juraka. Z kolei papieski ołtarz, wzniesiony na ścianie świątyni po prawej stronie nawy głównej, w którym umieszczono relikwiarz, jest dziełem parafian: artysty Andrzeja Gasińskiego z Chodla, stolarza Jerzego Majchrowskiego z Granic oraz inż. Stefana Flisińskiego z Kolonii Borów.

Historyczne wydarzenie

- Umieszczenie w naszej świątyni relikwii bł. Jana Pawła II, największego z Polaków, to historyczne wydarzenie - mówił proboszcz ks. kan. Ryszard Sowa. - Bardzo pragnęliśmy mieć w naszej świątyni te relikwie. Przy nich kapłani i świeccy - będziemy się umacniać i prosić naszego orędownika, aby czuwał nad parafią, szczególnie nad młodzieżą oraz nad tymi, którzy przeżywają trudności w wierze. Będziemy go usilnie prosić, by wszystkich nas prowadził nas do Boga - podkreślał proboszcz, równocześnie zapraszając wiernych na nabożeństwa ku czci bł. Jana Pawła II, sprawowane w pierwsze czwartki miesiąca. - Papież przez wiele lat głosił Ewangelię, a my słuchaliśmy jego słów i wpatrywaliśmy się w jego święte życie. Był dla nas mocą i ostoją. Chociaż odszedł do domu Ojca, nie zostawił nas sierotami. Pozostało z nami jego nauczanie i przykład świętego życia. Jesteśmy przekonani, że będąc w niebieskiej szczęśliwości pozostaje z nami i wyprasza u Boga błogosławieństwo dla każdego z nas i dla całej Polski - słowa ks. Ryszarda Sowy wyrażały przekonanie wszystkich osób zgromadzonych na uroczystości.
Witając Metropolitę, dzieci, młodzież i dorośli mieszkańcy chodelskiej parafii zapewniali Pasterza o swoim przywiązaniu do Boga, Kościoła i tradycji. - Większość z nas to rolnicy, którzy w cieniu krzyża gromadzimy owoce naszej pracy. Nasz warsztat pracy nie ma dachu ani ścian, nigdy nie był ważny dla rządzących, dlatego pociechy i siły wciąż szukamy w cieniu krzyża oraz u stóp Maryi, obecnej w cudownym obrazie. Pragniemy też mieć u siebie cząstkę ukochanego papieża bł. Jana Pawła II. Doskonale wiemy, że w chwilach trudnych ludzka mądrość i zapobiegliwość nie wystarcza, a siła i rozwiązanie jest zawsze u Boga - mówili przedstawiciele Rady Duszpasterskiej.

Przewodnik na drodze wiary

Abp Stanisław Budzik, błogosławiąc parafii, której znakiem jest jedność Boga we wspólnocie miłujących się Osób, życzył kapłanom i świeckim, by tworzyli „miłującą się rodzinę na wzór Trójcy Świętej, troszczyli się o siebie nawzajem i podążali za przykładem Matki Najświętszej i bł. Jana Pawła II”. - Przez znak relikwii bł. Jan Paweł II w szczególny sposób zaznacza swoją duchową obecność wśród was - podkreślał ks. Arcybiskup. Metropolita zwrócił uwagę na fakt wprowadzenia relikwii w I niedzielę Wielkiego Postu. - Przewodnikiem w drodze na spotkanie z Jezusem Chrystusem w tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania jest bł. Jan Paweł II. On przez cały swój pontyfikat wskazywał na Chrystusa, jedynego odkupiciela człowieka, który zna odpowiedź na wszystkie pytania, pomaga zrozumieć skąd przychodzimy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy. Niech Papież i jego nauka towarzyszą nam na wielkopostnej drodze przemiany i prowadzą ku Chrystusowi drogą świętości - mówił Pasterz.
W homilii ks. Arcybiskup przypominał, że czas Wielkiego Postu jest czasem nawrócenia i pokuty. - Jesteśmy wezwani do przemiany naszego myślenia w ten sposób, by patrzeć na Boga, bliźniego i świat oczyma Chrystusa i Ewangelii - podkreślał abp Budzik. Przywołując słowa: „czas się wypełnił, bliskie jest Królestwo Boże, nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, Pasterz stwierdził, że w nich streszczona jest cała nauka Jezusa. - Bł. Jan Paweł II podarował nam cząstkę Różańca - tajemnice światła. Wśród nich jest jedna: głoszenia Królestwa Bożego i wezwanie do nawrócenia. Te słowa są sercem przepowiadania Pana Jezusa; w nich zawiera się to, co konieczne i ważne w życiu chrześcijanina. To dobra nowina o Odkupicielu człowieka, którą Jan Paweł II głosił niezmordowanie przez prawie 27 lat. W Jezusie Chrystusie Bóg wkroczył w ludzkie dzieje, w historię każdego człowieka. Odkąd Chrystus pojawił się na ziemi, Bóg stał się bliski człowiekowi jak nigdy dotąd. Wciąż przychodzi pod postacią Chleba, by nas przemieniać i uświęcać - zapewniał ks. Arcybiskup.
Zgromadzonym na uroczystej Mszy św. Pasterz wskazał na bł. Jana Pawła II, który „towarzyszy na drogach Wielkiego Postu jako przewodnik wiary, niczym Mojżesz, który przeprowadził naród wybrany przez Morze Czerwone”. - On na nowo wyciąga tablice przykazań, by prowadzić ku Chrystusowi. Wciąż przypomina, że w świecie, w którym działa i rozwija się Królestwo Boże, można usłyszeć dwa głosy: cichy i łagodny głos Jezusa, który ukazuje błogosławieństwa ewangeliczne, oraz krzykliwy głos zła, który na wiele sposobów nawołuje do łamania wszelkich zasad i reguł. Te dwa głosy rywalizują dziś o ludzkie serce. Wpatrzeni w bł. Jana Pawła II idźmy za głosem Jezusa; wymagajmy od siebie nawet wtedy, gdyby inni od nas nie wymagali - apelował Metropolita.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Ktoś podszywa się pod biskupa Artura Ważnego. Kuria wydała komunikat

2026-06-22 18:52

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Diecezja sosnowiecka

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Kuria biskupia w Sosnowcu ostrzega przed fałszywymi e-mailami podszywającymi się pod biskupa diecezjalnego Artura Ważnego. Fałszywa korespondencja jest rozsyłana do księży z wykorzystaniem imienia i autorytetu biskupa. - Mamy do czynienia z działaniem nieuprawnionym, którego celem może być wprowadzenie odbiorców w błąd, wyłudzenie informacji lub nakłonienie do podjęcia określonych działań - czytamy w przesłanym KAI komunikacie rzecznika prasowego diecezji sosnowieckiej.

Podziel się cytatem - brzmi komunikat kurii sosnowieckiej.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję