Reklama

Radość spleciona z refleksją

Rocznice, jubileusze skłaniają do podsumowań, zamyśleń i wyrażenia wdzięczności Panu Bogu za miniony czas. 20-lecie diecezji sosnowieckiej jest okazją do przeżywania wielkiej radości i zarazem do podjęcia nowych wyzwań. 25 marca będziemy świętować uroczystości rocznicowe powstania naszej diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mamy więc szczególny powód, żeby wdzięcznie wspominać minione lata, stawić w swojej pamięci nieżyjących już sosnowieckich pasterzy, zatrzymać się modlitewnie przy naszych ojcach, którzy wyprzedzili nas w pielgrzymce do wieczności, by wreszcie prosić Pana o łaski na dalszą drogę, jakkolwiek pełną niewiadomych, na które z myślą o przyszłości należy odpowiedzieć z Ewangelią - i w rękach, i w sercu…

Duchowy wymiar obchodów

Reklama

Kulminacyjnym punktem jubileuszowych obchodów będzie Msza św. sprawowana w sosnowieckiej bazylice katedralnej 25 marca o godz. 12.00 pod przewodnictwem włoskiego arcybiskupa i dyplomaty watykańskiego, nuncjusza apostolskiego w Polsce, dziekana Korpusu Dyplomatycznego w Rzeczypospolitej Polskiej, abp. Celestino Migliore. Na uroczystość zaproszone są delegacje ze wszystkich parafii naszej diecezji, których przedstawiciele w procesji z darami ofiarują kopię obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwiarz z relikwiami bł. Jana Pawła II. To szczególne dary dla sosnowieckiej diecezji, które tego dnia rozpoczną peregrynację po wszystkich parafiach, wspólnotach zakonnych Kościoła sosnowieckiego. Z racji peregrynacji w poszczególnych parafiach diecezji sosnowieckiej wierni uczestniczyć będą w misjach parafialnych, rekolekcjach oraz dniach skupienia, które mają ich przygotować do owocnego przeżycia czasu nawiedzenia przez obraz Jezusa Miłosiernego i relikwie bł. Jana Pawła II. Będą także zawierzać Miłosiernemu Bogu siebie, swoje rodziny, wspólnoty parafialne i całą diecezję. Będzie to czas intensywnej, ale i pełnej ufności modlitwy. „Ufam, że peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego we wszystkich parafiach naszej diecezji otworzy nas na działanie Boga bogatego w Miłosierdzie, a także obudzi naszą wrażliwość na potrzeby bliźnich oraz zintegruje wiernych Kościoła sosnowieckiego” - zaznacza ordynariusz naszej diecezji, bp Grzegorz Kaszak. „Tam gdzie będą obraz i relikwie, będzie też nasze zanurzenie się w Bożym Miłosierdziu, będzie zawierzanie Bożemu Miłosierdziu naszych parafii i naszych rodzin. Peregrynacja obrazu i relikwii to najważniejszy, najgłębszy szkielet jubileuszowych obchodów. Zawierzenie Jezusowi Miłosiernemu naszej diecezji, parafii, rodzin oraz modlitwa przez wstawiennictwo bł. Jana Pawła II to duchowa strona jubileuszu diecezji” - zaznacza kanclerz sosnowieckiej Kurii Diecezjalnej, ks. dr Mariusz Karaś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jubileuszowe stacje

Msza św. jubileuszowa w sosnowieckiej Matce kościołów otworzy cykl bogatych w duchowe przeżycia wydarzeń nadchodzącego roku. Jubileusz naszej diecezji przypada na rok, któremu towarzyszy hasło „Kościół naszym domem”. Dlatego też chcemy uświadomić sobie w tym szczególnym czasie, że Kościół to my, to nasza sosnowiecka diecezja, którą tworzymy od 20 lat, to dom, za który jesteśmy odpowiedzialni.
W jubileuszowe obchody wpisuje się 3. edycja Diecezjalnej Akademii Rodziny, której patronować będzie hasło „Nie można być obojętnym”. Tematyka kolejnych spotkań DAR-u oddaje jubileuszowy charakter roku, w którym obchodzimy 20. rocznicę powstania diecezji. W tym roku jubileuszu w sposób szczególny kierowane jest zaproszenie do naszych diecezjan, aby ci liczną obecnością odpowiedzieli na ciekawe zajęcia Akademii.
Diecezjalna Pielgrzymka Rodzin do Mediolanu (30 maja - 3 czerwca) to kolejna jubileuszowa stacja. Spotkanie z Ojcem Świętym podczas Mszy św. w Mediolanie, a także diecezjalna Eucharystia przy grobie bł. Jana Pawła II w Rzymie - to fundamenty tej pielgrzymki.

Wypełniając „sosnowiecki testament”

Reklama

14 czerwca br. przypada 13. rocznica wizyty Ojca Świętego w stolicy diecezji. W kontekście jubileuszu diecezji w sposób szczególny skłania ona do wgłębienia się raz jeszcze w słowa wypowiedziane wówczas przez twórcę naszej diecezji. Jan Paweł II mówił wówczas o sensie ludzkiej pracy, o tym, że człowiek pracując powinien mieć czas i warunki na odpoczynek, dla rodziny, na rozwój własnej osobowości, czas na kształtowanie własnej więzi z Bogiem. „Chcemy wracać do tych proroczych słów, wypełniając niejako ten sosnowiecki testament bł. Jana Pawła II” - mówi ks. Karaś.
7 października br. - to kolejna znamienna data, która związana jest z Kościołem sosnowieckim. We wspomnienie Matki Bożej Różańcowej w 2008 r. odchodzi do Pana pierwszy pasterz naszej diecezji, bp Adam Śmigielski SDB. Tak się składa, że w tym roku rocznica jego śmierci przypada w niedzielę rozpoczynającą 68. Tydzień Miłosierdzia. Nie sposób nie wspomnieć wydarzenia sprzed lat, kiedy to bp Śmigielski powołał pierwsze w diecezji sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu.
Kilka dni później, 11 października przypada początek ogłoszonego przez Benedykta XVI Roku Wiary. „To co przyczynia się do wzrostu naszej wiary to Miłosierdzie Boże, doświadczamy go w konfesjonale. Przy tej okazji warto przypomnieć o możliwościach skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania, zwłaszcza, że w naszej diecezji jest ku temu wiele możliwości, choćby poprzez istnienie stałych konfesjonałów w każdym większym mieście, np. w Sosnowcu, Jaworznie, Dąbrowie Górniczej, Olkuszu czy Czeladzi. W Roku Wiary i roku jubileuszu diecezji pragniemy zwrócić także uwagę na ewangelizację i to na rożnych płaszczyznach, zaktywizować Kręgi Biblijne, młodzież, duszpasterstwo ludzi chorych oraz wiele innych środowisk. Chodzi o to, by tego czasu nie zmarnować, ale go maksymalnie wykorzystać na duchową odnowę więzi z Bogiem” - podkreśla ks. Kanclerz.

To „coś”

To tylko niektóre punkty jubileuszowego programu ogólnodiecezjalnego. A parafie? Tu należy liczyć na kreatywność duszpasterzy. Nie ulega wątpliwości, że peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii bł. Jana Pawła II powinna stać się szansą dla każdej parafialnej rodziny i każdego z osobna. Miejmy nadzieję, że ta wędrówka świętych znaków i symboli nie zakończy się w momencie odjazdu do innej wspólnoty, ale, że to „coś” zostanie i zaowocuje w nas na zawsze.

Dzisiejszym i nadchodzącym generacjom…

W adhortacji apostolskiej „Vita cosecrata” czytamy: „Powinniście nie tylko wspominać i opowiadać swoją chwalebną przeszłość, ale także budować nową wielką historię. Wpatrujcie się w przyszłość, ku której kieruje was Duch, aby znów dokonał z wami wielkich dzieł. (...) Dzięki temu Chrystus będzie was odnawiał każdego dnia, abyście wraz z Jego Duchem budowali braterskie wspólnoty, abyście z Nim umywali stopy ubogim i wnosili swój niezastąpiony wkład w przemienianie świata”. Warto to zdanie odnieść do życia Kościoła sosnowieckiego, przed którym stoi ogromne wyzwanie, które wiąże się z przekazywaniem dzisiejszym i nadchodzącym generacjom wyzwalającego orędzia Bożego Miłosierdzia.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: adoruj Jezusa o każdej porze!

2025-01-25 07:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

W parafii Chrystusa Króla w Łodzi trwa druga z pięciu adoracji wprowadzających w wieczystą adorację w nowo powstałej kaplicy.
CZYTAJ DALEJ

Helena Kmieć. Dziewczyna, która stała się wzorem

2025-01-23 21:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja Heleny Kmieć

24 stycznia przypada ósma rocznica śmierci, tragicznej śmierci Heleny Kmieć, służebnicy Bożej. W rozmowie z ks. Łukaszem Aniołem SDS, duszpasterzem Wolontariatu Misyjnego "Salvator" przybliżamy osobę tej młodej wolontariuszki misyjnej, a także rozmawiamy o tym, jak staje się ona wzorem do naśladowania na młodych ludzi.

Helena Kmieć pochodziła z Libiąża, mieście w Małopolsce, ale sympatyzowała z Ruchem Młodzieży Salwatoriańskiej i była zaangażowana w działania Wolontariatu Misyjnego "Salwator". - W 2012 roku nawiązała ona z nami kontakt i stała się wolontariuszką naszego wolontariatu misyjnego. Pomimo swojego młodego wieku, była osobą bardzo ambitną, pracowitą, zaangażowaną, a przede wszystkim była głęboko wierząca. Angażując się w nasz wolontariat postanowiła wyjechać na wolontariat do Boliwii - podkreśla ks. Anioła, przywołując tragiczny moment śmierci młodej misjonarki. - Była tam bardzo krótko, dopiero, co rozpoczęła swoją posługę misyjną. 24 stycznia 2017 roku dwóch napastników weszło do ochronki, gdzie posługiwała Helena. Jeden z nich zaatakował ją nożem, zadając jej 14 ciosów nożem.
CZYTAJ DALEJ

Jubileusz Świata Komunikacji: łagodność i nadzieja w centrum przekazu

We wspomnienie patrona dziennikarzy, św. Franciszka Salezego, kardynał Baldo Reina, wikariusz generalny Papieża dla diecezji rzymskiej, otworzył Jubileusz Świata Komunikacji międzynarodową Mszą Świętą w bazylice św. Jana na Lateranie. Kardynał wskazał zebranym wzór „łagodnej komunikacji”, „która współpracuje z prawdą” i jest inspirowana postawami Jezusa. Celebrację poprzedziła liturgia pokutna.

Serce i nadzieja: to narzędzia, którymi każdy dziennikarz powinien się posługiwać, by informować, opisywać i opowiadać. Te wartości przywołano podczas otwarcia Jubileuszu Świata Komunikacji, które odbyło się w bazylice św. Jana na Lateranie 24 stycznia. Wydarzenie rozpoczęły dwa nabożeństwa - liturgia pokutna, prowadzona przez ojca Giulio Albanese, dyrektora Biura Komunikacji Społecznej Wikariatu Rzymskiego, oraz międzynarodowa Msza Święta ku czci św. Franciszka Salezego, patrona wszystkich pracowników mediów, której przewodniczył kardynał Reina. Podczas uroczystości wystawiono relikwię serca św. Franciszka Salezego, doktora Kościoła i obrońcy środków masowego przekazu, którą wyjątkowo przywieziono do Rzymu z Treviso, gdzie od 1913 roku jest przechowywana w klasztorze Wizytek. Relikwia ta symbolizuje nadzieję, o której pisze Papież Franciszek, w wydanym dziś Orędziu na 59. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, wielokrotnie cytowanym podczas uroczystości.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję