Reklama

Ocalić od zapomnienia

Niedziela świdnicka 6/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To nie jest „zwykłe” muzeum, kojarzące się z gablotami, zakurzonymi wystawami i kapciami z filcu. To instytucja, która dba o to, by zabytki sakralne w diecezji świdnickiej ocalić od zniszczenia i zapomnienia.
„W poczuciu obowiązku należytego zabezpieczenia dóbr kultury chrześcijańskiej znajdujących się w posiadaniu diecezji świdnickiej, w myśl Konstytucji Soboru Watykańskiego II o liturgii świętej «Sacrosanctum Concilium» z dnia 4 grudnia 1963 r., rozdział VII oraz norm postępowania w sprawach sztuki kościelnej wydanych przez Konferencję Episkopatu Polski (Warszawa, 25.01.1973 r.) oraz art. 25 Konkordatu, niniejszym eryguję Muzeum Diecezjalne w Świdnicy, którego siedziba mieści się w budynku przy ul. Kotlarskiej 17 w Świdnicy” - czytamy w dekrecie biskupa świdnickiego Ignacego Deca z 28 lutego 2008 r., erygującym Muzeum Diecezjalne w Świdnicy.
- Niech ta instytucja diecezjalna służy jak najlepiej zabezpieczeniu źródeł związanych z działalnością Kościoła na terenie naszej diecezji i będzie miejscem twórczych badań historycznych naszej ziemi - apelował bp Dec.
I tym właśnie zajmuje się instytucja kierowana przez dyrektora, ks. prał. Piotra Śliwkę.
- Naszym zadaniem jest chronienie od zniszczenia i zapomnienia tych zabytków sakralnych, które mają szczególną wartość historyczną (niekoniecznie czysto materialną) - mówi ks. prał. Śliwka.
W diecezji świdnickiej obowiązkiem każdego z proboszczów jest inwentaryzacja i dbanie o zabytkowe przedmioty znajdujące się w parafiach.
- Niekiedy jednak proboszczowie mają problem z właściwym zabezpieczeniem i konserwacją zabytkowych ksiąg, figur czy obrazów. Wówczas my, jako muzeum, wspomagamy ich w tym dziele - zapewnia Ksiądz Dyrektor.
Dlatego przy Muzeum Diecezjalnym w Świdnicy powstała pracownia konserwacji zabytków. Nie tylko udziela konsultacji w zakresie konserwacji i ochrony zabytków, ale również wykonuje konserwację malowideł ściennych, obrazów na płótnie, na desce i rzeźb drewnianych polichromowanych.
- Zajmujemy się również stolarką, w tym ołtarzami, ambonami, chrzcielnicami, emporami, ramami... - wylicza ks. prał. Piotr Śliwka. - Możemy również sporządzić kosztorysy dotyczące prac konserwatorskich i opracować cały ich program.
Muzeum mieści się w obiektach pourszulańskich, odzyskanych przez Kościół przed laty od władz państwowych, w Śródmieściu Świdnicy, pomiędzy ulicą Budowlaną a ulicą Kotlarską. W kompleksie tym, obejmującym obszar ok. 8 tys. m2, docelowo ma znaleźć się nie tylko muzeum, ale również różnego rodzaju poradnie - rodzinne, uzależnień, sale konferencyjne, zespół gabinetów rehabilitacyjnych oraz mieszkania dla profesorów i naukowców, którzy chcieliby prowadzić badania nad diecezjalnymi zasobami archiwalnymi i muzealnymi. To wszystko związane jest jednak z jednej strony ze ścisłym przestrzeganiem wymogów niezbędnych do realizacji muzealnej inwestycji, jak i posiadaniem odpowiednich środków finansowych. Budynki trzeba wyremontować, adaptować do celów muzealnych.
- Niestety, pomimo tego, że wielokrotnie zwracaliśmy się z prośbą o dotacje do różnych instytucji (m.in. ministra kultury), nie udało nam się otrzymać pieniędzy na ten cel - mówi ks. prał. Śliwka. - Samej diecezji nie stać na taki wydatek, więc plany te odsuną się na pewno w czasie. Nie ukrywam, że dziwi mnie takie traktowanie po macoszemu zabytków katolickiej sztuki sakralnej, którymi się zajmujemy. Tak wiele innych instytucji otrzymuje dotację, a nas zawsze się pomija...
Tymczasem - co podkreślał już w „Niedzieli” Marek Stadnicki - Muzeum Diecezjalne pomimo takiej samej nazwy, niejako identycznego zakresu działalności i zbieżnego celu z jednostkami państwowymi, muzea ustanawiane przez Kościół nie są w jakimkolwiek stopniu finansowane z budżetu państwa. Owa kuriozalna sytuacja - bo przecież tak tam, jak i tu chodzi o to, by zachować dla potomnych dziedzictwo w tych „skarbcach kultury” - jest pewną pozostałością po czasach swoistej „rewolucji kulturalnej” realizowanej w kolejnych powojennych dziesięcioleciach, kiedy to próbowano rozdzielić w sposób sztuczny coś, co od zawsze pozostawało nierozerwalne. Ta sytuacja - do dziś wstydliwie przemilczana - powodowała, iż niejako ustawowo skazywano liczne obiekty na zagładę, bo przecież „mimo że to zabytek, to dany obiekt należy do Kościoła i w jego gestii leżą wydatki na remont, zabezpieczenie i konserwację”.
- Nie będziemy jednak załamywać rąk, ale powoli dopinać swego celu - zapowiada ks. prał. Piotr Śliwka.
Już teraz gromadzone są rękopisy, zabytkowe dzieła sakralne.
- Razem z Muzeum Diecezjalnym Ksiądz Biskup powołał do życia również Archiwum Diecezjalne - dodaje Ksiądz Dyrektor. - Gromadzimy w nim duplikaty ksiąg parafialnych z kościołów całej diecezji, tak aby potrzebne dane były zabezpieczone na wypadek jakiegoś nieszczęścia w parafii (np. pożaru).
Docelowo wszystkie dokumenty mają być dostepne dla naukowców, jako źródła do prac historycznych czy socjologicznych.
- Nasza diecezja jest wyjątkowa. Żyjemy na ziemiach, na których gospodarzyli Niemcy, Czesi i Polacy. Często to właśnie kościoły i plebanie były jedynymi miejscami, w których ocalały przedmioty kultu religijnego z dawnych lat. Naszym zadaniem jest ich wyszukiwanie, konserwowanie (jeśli parafia sama nie jest w stanie tego zrobić) i gromadzenie dla potomnych - podsumowuje ks. prał. Piotr Śliwka.

* * *

Ks. prał. Piotr Śliwka
Dyrektor Muzeum i Archiwum Diecezjalnego ks. prał. Piotr Śliwka to nietuzinkowa postać. Urodzony w 1956 r. w Środzie Śląskiej, absolwent Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu (1981). W latach 1981-84 był wikariuszem w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Bogatyni, w latach 1984-87 - w parafii św. Jakuba w Sobótce, w latach 1987-89 - w parafii św. Mikołaja w Nowej Rudzie. Od IX 1980 r. współorganizator struktur „Solidarności”, odprawiał nabożeństwa w intencji ludzi pracy, organizator spotkań, udostępniał lokal przy kościele. W latach 1980-89 współpracownik wałbrzyskiego i wrocławskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Po 13 XII 1981 r. nadal wspierał „Solidarność”, otaczał opieką duszpasterską rodziny internowanych i represjonowanych, organizował wypoczynek dla dzieci opozycjonistów i konferencje edukacyjneh o charakterze patriotycznym.
W latach 1981-82 współpracownik Karola Modzelewskiego i Solidarności Polsko-Czechosłowackiej. W latach 1981-89 odprawiał Msze św. za Ojczyznę; był kapelanem Duszpasterstwa Ludzi Pracy; w 1984 i 1987-89 - organizator Tygodni Kultury Chrześcijańskiej; 1985-89 - kolporter pism podziemnych: „Robotnika”, „Tygodnika Mazowsze”, „Z Dnia na Dzień”, „Solidarności Walczącej”, „Biuletynu Dolnośląskiego” oraz książek paryskiej „Kultury”, NOWej, ulotek, znaczków poczt podziemnych i in. materiałów na terenie Dolnego Śląska (w każdej prowadzonej przez niego parafii działał punkt kolportażowy). W latach 1988-89 współzałożyciel pisma „Żółw” w Nowej Rudzie, odpowiedzialny za przepisywanie, druk, dostawy sprzętu i materiałów poligraficznych, sam konstruował maszyny drukarskie i udostępniał lokal na plebanii w Nowej Rudzie. Od 2005 r. referent Wydziału Gospodarczego Świdnickiej Kurii Biskupiej; od 2007 r. proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca w Świdnicy; od 2008 r. dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Świdnicy i archiwista diecezjalny. Odznaczony Krzyżem „Semper Fidelis” (2006) i Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP (2011).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Piotrowski: duchowni byli ostoją polskości

2024-04-29 11:42

[ TEMATY ]

bp Jan Piotrowski

duchowni

archiwum Ryszard Wyszyński

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Duchowni byli ostoją polskości, co uniemożliwiało skuteczne wyniszczenie narodu, zgodnie z niemieckim planem - mówił dzisiaj w kieleckiej bazylice bp Jan Piotrowski, sprawując Mszę św. przy ołtarzu Matki Bożej Łaskawej, z okazji Narodowego Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

- To duchowni, według Niemców, byli grupą niezwykle niebezpieczną, ponieważ poprzez swoją pracę duszpasterską wspierali wszystkich Polaków - podkreślał biskup w homilii. - Od początku wojny byli wyłapywani, torturowani, niszczeni i mordowani - dodał. Jak zauważył, „sakramentalne kapłaństwo było dla Niemców, Rosjan, a potem komunistów znakiem sprzeciwu”.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Węgrzyniak: trwać w Chrystusie - to nasze zadanie

2024-04-28 15:22

[ TEMATY ]

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

My jesteśmy jak latorośle. Jezus jest winnym krzewem. I to tak naprawdę On dzięki swojemu słowu nas oczyszcza. Jego Ojciec robi wszystko, żeby ta winorośl funkcjonowała jak najlepiej, a naszym zadaniem, jedynym zadaniem w tej Ewangelii, to jest po prostu trwać w Chrystusie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Piątej Niedzieli Wielkanocnej 28 kwietnia.

Ks. Wojciech Węgrzyniak zaznacza, że „od czasu do czasu zastanawiamy się, co jest najważniejsze, cośmy powinni przede wszystkim w życiu robić”. Biblista wskazuje, że odpowiedź znajduje się w dzisiejszej Ewangelii. „Przede wszystkim powinniśmy trwać w Chrystusie” - mówi.

CZYTAJ DALEJ

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

[ TEMATY ]

episkopat

Francja

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Biskupi wyszli z różnych miejsc. Abp Éric de Moulins-Beaufort, który jest metropolitą Reims a zarazem przewodniczącym Episkopatu Francji, rozpoczął pielgrzymowanie na granicy z Belgią. Po drodze zatrzyma się u klarysek i karmelitanek, a także w sanktuarium maryjnym w Neuvizy. Liczy, że na trasie pielgrzymki dołączą do niego wierni z poszczególnych parafii. W ten sposób pielgrzymka będzie też okazją dla biskupów, aby spotkać się z mieszkańcami ich diecezji - tłumaczy Bénédicte Cousin, rzecznik archidiecezji Reims. Jednakże głównym celem tej bezprecedensowej inicjatywy jest uwrażliwienie wszystkich wiernych na modlitwę o nowych kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję