Reklama

W progach częstochowskiego domu

Uroczyste wejście do kościoła katedralnego nazwane jest ingresem. Zwyczaj odbywania ingresu wywodzi się z praktyki prawa rzymskiego, według którego pierwsze wejście do budowli, czy posiadłości oznaczało wejście w jej posiadanie, możliwość zarządzania i dysponowania nią. Taki ingres wymagał również przedstawienia się ludowi oraz zakomunikowania programu działania. W Kościele zwyczaj ingresu pozostał do dzisiaj. Poszczególne części liturgii związanej z objęciem diecezji przez biskupa wymownie uświadamiają, że nowy biskup rozpoczyna pełnienie posługi, której główne zadania to głoszenie słowa Bożego (nauczanie), celebrowanie liturgii (uświęcanie) oraz prowadzenie ludu Bożego do zbawienia (pasterzowanie).

Niedziela częstochowska 6/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

29 grudnia 2011 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował nowego arcybiskupa metropolitę częstochowskiego w osobie bp. Wacława Depo, dotychczasowego biskupa diecezjalnego w Zamościu. To historyczne wydarzenie i wielkie przeżycie dla diecezji. Jej dotychczasowy arcybiskup Stanisław Nowak przez 27 lat pełnił gorliwą służbę dla Kościoła Częstochowskiego, a teraz przeszedł na emeryturę; oczywiście, jako Arcybiskup Senior będzie wspomagał nowego Arcybiskupa Częstochowskiego.
Częstochowa z niepokojem nasłuchiwała różnych wieści o nominacji. Bo też jest to miasto szczególne w Polsce i na świecie z racji jasnogórskiego sanktuarium, a w nim Pani Jasnogórskiej, która tu obrała sobie swój tron jako Królowa Polski. To przy Niej czuwa codziennie Kościół polski, do Niej pielgrzymuje różnymi środkami lokomocji i najbardziej spektakularnie - pieszo - lud Boży. Dlatego ważną jest rzeczą, kto będzie biskupem tego miejsca. Biskup jest bowiem niejako kluczem do danej diecezji, do diecezjalnego domu. Jakże koresponduje to z hasłem obecnego roku duszpasterskiego: „Kościół naszym domem”. Jeżeli jest dom, to jest w nim także gospodarz, który go strzeże, który troszczy się o niego, pilnuje, by wszystkie sprawy ważne dla jego domowników przebiegały pomyślnie, a oni sami czuli się bezpieczni i docenieni.
Cieszymy się, że człowiekiem takiego formatu jest abp Wacław Depo. Głęboko wierzący, doskonały teolog dogmatyczny, człowiek bardzo kochający Kościół - przez długi czas był rektorem seminarium duchownego w Sandomierzu i Radomiu - zaskarbił sobie przyjaźń wielu rektorów seminariów w Polsce, piastując funkcję przewodniczącego Konferencji Księży Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. To także biskup, który zna tę zwyczajną rzeczywistość, zna życie ludzi i wie, co im doskwiera. Są to więc bardzo istotne cechy znamionujące dobrego gospodarza diecezji. Po prostu biskup musi wiedzieć i mieć doskonałe rozeznanie, jaki jest potencjał Kościoła lokalnego i co mu zagraża, jakie czyhają nań niebezpieczeństwa.
Abp Wacław Depo na pewno naznaczy sobą i miasto Częstochowę, i całą naszą diecezję. Tutaj bowiem będzie pracował, podejmował decyzje, tu dokonywał formacji ludzkich sumień. Od niego w dużym stopniu będzie zależała kondycja wiary diecezjan. Jako redaktor naczelny „Niedzieli” wierzę też, że w swoim duszpasterzowaniu będzie uwzględniał nasz tygodnik, wychodzący tu, na miejscu i dla naszych braci i sióstr w pierwszym rzędzie utworzony, że będzie zwracał uwagę na Katolickie Radio „Fiat”, które winno być bardziej słuchane, na Radio Maryja i Telewizję Trwam, dysponujące ogromnym materiałem pastoralnym, duszpasterskim, na Radio Jasna Góra, które może służyć mieszkańcom Częstochowy i regionu informacjami z życia naszego sanktuarium.
Ale aby nasz nowy Pasterz dobrze sobie ze wszystkim radził, bardzo potrzebna jest czynna postawa duszpasterzy i katechetów, którzy staną murem obok swojego biskupa i będą bronić najważniejszych spraw, związanych z katolicką nauką społeczną oraz zasadami moralności chrześcijańskiej. Nasz nowy Pasterz na pewno będzie na to liczył. Już na początku jego pasterzowania zapewniamy go zatem o tym, że jesteśmy z nim, że chcemy go wspierać całym sercem i naszymi możliwościami.
Życzymy Księdzu Arcybiskupowi obfitości łask Bożych, wielu pomysłów duszpasterskich, miłości ze strony kapłanów i wiernych oraz jedności w Chrystusie, która jest istotną siłą w skutecznym budowaniu królestwa Bożego. Pani Jasnogórska, którą tak umiłował, niech mu będzie Matką i Przewodniczką.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem umacnia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Graziako

Rozważania do Ewangelii Mt 11, 25-30.

Poniedziałek, 29 kwietnia. Święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

[ TEMATY ]

episkopat

Francja

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Biskupi wyszli z różnych miejsc. Abp Éric de Moulins-Beaufort, który jest metropolitą Reims a zarazem przewodniczącym Episkopatu Francji, rozpoczął pielgrzymowanie na granicy z Belgią. Po drodze zatrzyma się u klarysek i karmelitanek, a także w sanktuarium maryjnym w Neuvizy. Liczy, że na trasie pielgrzymki dołączą do niego wierni z poszczególnych parafii. W ten sposób pielgrzymka będzie też okazją dla biskupów, aby spotkać się z mieszkańcami ich diecezji - tłumaczy Bénédicte Cousin, rzecznik archidiecezji Reims. Jednakże głównym celem tej bezprecedensowej inicjatywy jest uwrażliwienie wszystkich wiernych na modlitwę o nowych kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję