Oczekuje się, że uczestnicy obrad wnikliwie przedyskutują dokument watykański. Sprawa ta spowodowała gruntowną zmianę programu spotkania, który przewiduje tylko dwa popołudniowe posiedzenia 16 i 17 bm. Raport przedstawia na ponad 450 stronach kolejne szczeble kariery dziś 90-letniego byłego kardynała i kapłana w Kościele amerykańskim aż do powołania go na arcybiskupa Waszyngtonu (piastował on ten urząd w latach 2000-06), mimo wysuwanych pod jego adresem licznych zarzutów, iż wykorzystywał seksualnie kleryków i młodych księży oraz nadużywał władzy.
Reklama
Czołowi katolicy USA naciskają, aby pociągnąć do odpowiedzialności także osoby, które ignorowały lub ukrywały uchybienia w sprawowaniu urzędu przez T. McCarricka. Domagają się też ukarania zwierzchników kościelnych za błędne informowanie świeckich.
Ważnym tematem obrad będzie też sprawa obsadzenia siedmiu komisji episkopatu, nad czym biskupi głosowali już wcześniej drogą listowną. Chodzi m.in. o przewodniczącego komisji ds. oświaty, która zajmuje się szkołami katolickimi, przeżywającymi obecnie wielkie trudności finansowe. O stanowisko to ubiegali się biskup diecezji Spokane – Thomas Daly i arcybiskup Atlanty – Gregory Hartmayer.
Porządek dzienny posiedzenia przewiduje też głosowanie nad wnioskiem o przedłużenie mandatu Komisji ad hoc ds. Rasizmu na dalsze trzy lata. Ponadto biskupi chcą przyjąć plan strategiczny do 2024 roku i uchwalić budżet na 2021 rok. Po odwołaniu z powodu pandemii wiosennego zebrania Konferencji Episkopatu biskupi zajmą się również raportem National Review Board o ochronie dzieci i młodzieży.
Pierwszymi mówcami zbliżającego się posiedzenia będą nuncjusz apostolski w USA abp Christophe Pierre, który powita zebranych jako przedstawiciel papieża oraz przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich USA, arcybiskup Los Angeles José Horacio Gomez.