Reklama

Niedziela Częstochowska

Miłosierdzie na co dzień

15. Pielgrzymka Bezdomnych, organizowana przez Caritas Polska, odbyła się w sposób duchowy. 15 listopada na Jasnej Górze Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Bezdomni z całej Polski mogli w niej uczestniczyć dzięki transmisji w pierwszym programie TVP.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Caritas

IV Światowy Dzień Ubogich

Beata Pieczykura/Niedziela

– Tu chodzi o prawdę o nas, czyli o to, by ludzie biedni przychodzili i mówili prawdę o sobie, jakiej pomocy potrzebują. Wtedy wyciągnięta ręka będzie konkretna. Trzeba widzieć siebie w całości jako człowieka duchowego i fizycznego, który potrzebuje pomocy – powiedział Niedzieli abp Depo w IV Światowy Dzień Ubogich na Jasnej Górze.

W tym dniu metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w koncelebrze z ks. Pawłem Dzierzkowskim, zastępcą dyrektora Caritas Polska, i ks. Markiem Batorem, dyrektorem Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. W Eucharystii, sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, uczestniczyli przedstawiciele osób bezdomnych ze schronisk Caritas na terenie archidiecezji częstochowskiej. Modlitwą objęto ubogich i wszystkich, którzy na co dzień świadczą miłosierdzie przez Caritas Polska, Caritas diecezjalne, pracowników, wolontariuszy i dobroczyńców.

W homilii abp Depo mówił o talentach otrzymanych od Boga i o tym, że zbliżający się ku końcowi rok kościelny skłania do myślenia o przyszłości i sprawach ostatecznych, takich jak śmierć, sprawiedliwy sąd i wspólnota z Bogiem w niebie albo wiekuiste oddalenie od Boga, które winny być motywem i inspiracją do działań podejmowanych w codzienności oraz zachętą do codziennego rachunku sumienia. Z codziennych, osobistych zmagań i wyborów składa się wieczność.

W nawiązaniu do bolesnego podziału spowodowanego decyzją Trybunału Konstytucyjnego w obronie życia ludzkiego abp Depo mówił: – Wszystkim tak potrzeba normalności, prawdomówności bez wulgaryzmów i osądów nie tylko w układach politycznych czy społecznych, a przede wszystkim w sercu i mowie każdego z nas, owej wyciągniętej ręki do drugiego człowieka potrzebującego pomocy duchowej i materialnej. Odpowiedzialne myślenie o przyszłości rodzin, dzieci i młodzieży, połączone z poszanowaniem osób starszych, chorych, ubogich, sprawiedliwość i miłość społeczna nie mogą być stanami od czasu do czasu, ale winny stać się codzienną rzeczywistością.

Reklama

O pielgrzymce, która nie mogła się odbyć w tradycyjnej formie, ks. Dzierzkowski powiedział Niedzieli: – Modlimy się na Jasnej Górze, a przez transmisję w pierwszym programie TVP osoby bezdomne z całej naszej ojczyzny, które są w schroniskach, mogły uczestniczyć w tej modlitwie, w modlitwie za nich w ten szczególny dzień, w Światowy Dzień Ubogich, w którym chcemy wyciągnąć rękę do ubogiego.

W każdym czasie i na różne sposoby można wyciągnąć rękę do potrzebującego i obdarować go obecnością, dobrym słowem, przebaczeniem czy chlebem. To właśnie jest dobro, że zwycięża świat i trwa wiecznie.

2020-11-15 14:45

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Doświadczenie siebie

– Dzięki tym wyjściom na własne oczy możemy zobaczyć, gdzie i jak spędzają noce ci, którzy do nas przychodzą – mówi Tomasz Kopytowski, rzecznik łódzkiej Caritas. – A po takiej nocy mamy doświadczenie spojrzenia na siebie ich oczyma – dodaje

Od ubiegłego tygodnia, gdy temperatura w nocy spadła poniżej zera, ponownie ruszyły nocne patrole Straży Miejskiej i Caritas. Ich uczestnicy przeczesują miasto w poszukiwaniu osób zagrożonych zamarznięciem. To taka łódzka pomoc tym ludziom. I próba ich ratowania. Pomysł Straży Miejskiej, który jest jednym z tych wymiernych i zauważalnych. I ważnych. Bo pokazuje prawdziwą miłość bliźniego... Podczas jednej z nocy towarzyszyliśmy patrolowi.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy proszą o modlitwę

2023-01-31 15:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Ordynariusz diecezji opolskiej od kilku dni temu skarżył się na gorsze samopoczucie. Przewieziono go do szpitala na badania. Biskupi pomocniczy proszą kapłanów i wiernych o modlitwę o jego zdrowie.

Ks. dr Joachim Kobienia, sekretarz biskupa opolskiego i rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu, poinforomwa, iż ordynariusz diecezji opolskiej w piątek 27 stycznia poczuł się gorzej. Konieczna była hospitalizacja. Na miejscu trwają badania, z pomocą których lekarze chcą ustalić przyczyny infekcji.

CZYTAJ DALEJ

Siostra prof. Zarzycka w „L’Osservatore Romano” o relacjach w życiu zakonnym

2023-02-02 07:36

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Wartość naszej posługi zależy od tego, jak bardzo ufamy Bogu i czy potrafimy być blisko ludzi tam, gdzie stawia nas Bóg, oddając siebie dzień po dniu. Nie możemy czekać na idealne warunki, lepsze czasy i przemianę trudnych sióstr i braci – pisze siostra prof. Beata Zarzycka, psycholog religii i prorektor KUL. O wartości relacji w życiu zakonnym powiedziała Siostra Prorektor KUL do watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Relacje z ludźmi – jak pisze siostra Zarzycka – rodzą się z relacji z Bogiem, a ich budowanie powinno zacząć się od modlitwy. „Bliskość we wspólnocie ma swoje źródło w Bogu, a uprzywilejowanym miejscem Jego spotykania jest modlitwa” – podkreśla Siostra Prorektor i dodaje, że przez modlitwę Bóg kształtuje w nas otwartość na innych i postawę gotowości do służby.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję