Reklama

Niedziela Częstochowska

Miłosierdzie i solidarność

W tym roku, w którym świat jest jakby przytłoczony przez wirusa, w ramach IV Światowego Dnia Ubogich Caritas Archidiecezji Częstochowskiej podejmuje inicjatywy, aby uwrażliwić oraz również w pandemii pomóc potrzebującym materialnie czy duchowo.

Obchody IV Światowego Dnia Ubogich (przypada 15 listopada) pod hasłem: „Wyciągnij rękę do ubogiego” (Syr 7, 32) mają miejsce także w archidiecezji częstochowskiej.

Znak solidarności

– Nie chcemy przerywać idei pielgrzymowania bezdomnych na Jasną Górę, która w tym roku z powodów pandemicznych została odwołana – powiedział „Niedzieli” ks. Dariusz Chałupczyński, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Dlatego15 listopada o godz. 11 na Jasnej Górze koncelebrowanej Mszy św. przewodniczyć będzie abp Wacław Depo. Eucharystia będzie transmitowana przez pierwszy program Telewizji Polskiej. Dodatkowo w Schronisku dla Bezdomnych im. św. Brata Alberta Chmielowskiego przy ul. Krakowskiej oraz Schronisku dla Kobiet „Oaza” i Domu Samotnej Matki w Częstochowie dla mieszkańców są dostarczane dodatkowe posiłki.

Reklama

Karton miłosierdzia

W ramach Dnia Ubogich częstochowska Caritas przeprowadzi zbiórkę żywności, artykułów chemicznych oraz skarpet i czapek (nowych) dla bezdomnych oraz ubogich. – To akcja długoterminowa, podczas której będziemy przekazywać te produkty osobom potrzebującym przez cały okres zimowy – wyjaśnił ks. Marek Bator, dyrektor archidiecezjalnej Caritas. Zbiórka rozpocznie się 29 listopada, w pierwszą niedzielę Adwentu, a zakończy się 20 grudnia. Do parafii na terenie naszej archidiecezji trafi karton na dary oraz plakat informujący o akcji. Karton można wystawić w kościele lub w sklepie, który znajduje się na terenie parafii. O tej inicjatywie opowiedziała „Niedzieli” Marta Cierpiał, koordynator akcji: – W czasie pandemii jako Caritas Archidiecezji Częstochowskiej postanowiliśmy kontynuować pomoc osobom potrzebującym. Akcję będziemy prowadzić także w kościołach czy sklepach. Liczymy na hojność wiernych, którzy przez nasze ręce mogą przekazać produkty dla osób ubogich i bezdomnych, szczególnie żywność, artykuły chemiczne oraz skarpety i czapki. Wydarzyło się to ze względu na to, że akcja „Tak. Pomagam!” jest bardzo ograniczona. Chcemy wyposażyć potrzebujących w produkty na święta czy okres zimowy.

2020-11-12 13:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czas miłości

[ TEMATY ]

Caritas

wizyta

bp Andrzej Przybylski

Bożena Sztajner/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski w Domu Dobroczynności Caritas w Częstochowie.

Czas miłości – Dziś jesteśmy tu, aby przekazać słowa miłości do Pana Boga do każdego z nas – mówił bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, w Domu Dobroczynności w Częstochowie przy ul. Staszica 5, prowadzonym przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, 14 listopada. To miejsce bowiem – jak podkreślił bp Andrzej – jest skarbem dla Kościoła częstochowskiego, ważnym dziełem Kościoła, które wypełnia archidiecezjalna Caritas. Ksiądz Biskup spotkał się i rozmawiał z ubogimi w jadłodajni, razem z nimi modlił się z racji I Międzynarodowego Dnia Ubogich ogłoszonego przez papieża Franciszka i obchodzonego 19 listopada. Odwiedził również mieszkanki schroniska dla bezdomnych kobiet i Dom Samotnej Matki. Zapewnił ubogich, że zajmują w sercu Boga ważne miejsce. Dlatego zachęcił ich do tego, by czytali Pismo Świętego, aby karmili zarówno ciało, jak i duszę. Wszystkim rozdawał egzemplarze Ewangelii – dar od Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Wyjaśnił również ideę spotkań z ubogimi: – Jesteśmy wezwani i zaproszeni przez papieża Franciszka, aby ten czas przeżyć z ubogimi, aby przypomnieć sobie te wszystkie strony z Ewangelii, kiedy Jezus mówi o wrażliwości na rzecz ubogich. 20 listopada bp Andrzej Przybylski odwiedzi schronisko dla bezdomnych mężczyzn w Częstochowie przy ul. Krakowskiej.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Papież: ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki

2023-01-31 18:00

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki! - powiedział papież Franciszek we wtorek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przybyciu do stolicy tego kraju Kinszasy. Apelował, odnosząc się do wyzysku kontynentu: „Przestańcie dusić Afrykę: nie jest to kopalnia, którą trzeba eksploatować, ani ziemia, którą należy plądrować”.

Po przylocie do stolicy i ceremonii powitania papież spotkał się z z prezydentem Demokratycznej Republiki Konga Felixem Antoine Tshisekedi Tshilombo w jego oficjalnej rezydencji - Pałacu Narodów. Następnie w ogrodach pałacu wygłosił przemówienie do tysiąca przedstawicieli władz i społeczeństwa kraju. Mówił im, że przybył jako „pielgrzym pojednania i pokoju”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję