Reklama

Niedziela Częstochowska

Wieluń. Pasja drogą życia Henryka Hernanta

6 listopada w Muzeum Ziemi Wieluńskiej otwarta została wystawa jubileuszowa „Pasja drogą życia. 55-lecie twórczości artystycznej Henryka Hernanta”.

Zaprezentowano na niej prace pokazujące drogę twórczą artysty, począwszy od tych prostych, młodzieńczych, ukazujących codzienne życie wieluńskiej wsi, po te ostatnie, także z 2020 r., które pokazują mistrzostwo twórcy. Na uwagę zasługują wszystkie płaskorzeźby i rzeźby sakralne oraz ikony, które stały się drugą pasją artysty. Aby je pisać, ukończył specjalny kurs pisania ikon.

– Moja twórczość to twórczość tradycyjna, przede wszystkim ludowa, ale interesuje mnie wiele tematów. Ważne, aby mieć swój styl, swoje dłuto. Moje zainteresowania są szerokie, np. ikonografia – bardzo trudna, ale piękna sztuka. Zbliżam się też do malowania pastelem. Myślę, że jeszcze wiele przede mną, taki mam plan – mówił artysta podczas benefisu zorganizowanego na jubileusz 50-lecia pracy twórczej w SP w Wierzchlesie.

Pozostaje temu wierny do dziś, o czym mówili podczas wernisażu Jan Książek – dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej, Tomasz Spychała – kierownik Działu Etnografii muzeum i Leszek Gierczyk – wójt gminy Wierzchlas.

Reklama

Uzupełnieniem wystawy był krótki film pokazujący drogę twórczą jubilata.

Henryk Hernant urodził się w 1950 r. w Wierzchlesie, w rodzinie, gdzie drewno cenione było od dawna. Z pracą w drewnie związani byli jego pradziadek i dziadek. Obaj byli stolarzami. Pierwszy kontakt z drewnem jubilata to stolarnia dziadka. Tu jednak bardzo szybko ujawniły się predyspozycje artystyczne młodego chłopaka. Zapatrzony w ilustracje z zabytkami sakralnej sztuki ludowej w czasopiśmie „Chłopskie drogi” w wieku 14 lat wykonał swoją pierwszą rzeźbę.

Dziś Henryk Hernant jest nie tylko uznanym twórcą ludowym, ale także kolekcjonerem ekslibrisów i medali, autorem przydrożnych kapliczek, rytownikiem, pisarzem ikon, autorem projektu graficznego herbu gminy Wierzchlas i powiatu wieluńskiego. Swoje prace prezentował w Polsce i na wystawie we Francji. Był nagrodzony i wyróżniony w dziedzinie rzeźby „Tradycje 2000” oraz I miejscem w konkursie rzeźbiarskim „Zauroczeni rzeźbą – żywa kultura ludowa mieszkańców ziemi wieluńskiej na 735-lecie Wielunia”, zorganizowanym przez Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Henryk Hernant, od 20 lat związany z Wierzchlasem, prowadzi warsztaty rzeźbiarskie dla młodzieży, współpracuje z Lokalną Grupą Działania „Kraina Wielkiego Łuku Warty”, z Urzędem Gminy w Wierzchlesie, z Wieluńskim Domem Kultury oraz Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Prowadzi kronikę OSP Wierzchlas.

2020-11-06 16:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy proszą o modlitwę

2023-01-31 15:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Ordynariusz diecezji opolskiej od kilku dni temu skarżył się na gorsze samopoczucie. Przewieziono go do szpitala na badania. Biskupi pomocniczy proszą kapłanów i wiernych o modlitwę o jego zdrowie.

Ks. dr Joachim Kobienia, sekretarz biskupa opolskiego i rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu, poinforomwa, iż ordynariusz diecezji opolskiej w piątek 27 stycznia poczuł się gorzej. Konieczna była hospitalizacja. Na miejscu trwają badania, z pomocą których lekarze chcą ustalić przyczyny infekcji.

CZYTAJ DALEJ

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: wierzę, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu Ukraina zwycięży

2023-01-31 17:16

[ TEMATY ]

Ukraina

Andrzej Duda

PAP/Andrzej Lange

Polska i Łotwa świetnie współpracują we wspieraniu Ukrainy, wierzę głęboko, że dzięki wspólnemu wsparciu Ukraina pokona wroga. Chcielibyśmy żyć z Rosją i Rosjanami w pokoju, ale niestety, jak widać nie da się, bo napadają, rabują, chcą odebrać wolność - powiedział w Rydze prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się we wtorek z Polakami mieszkającymi na Łotwie. Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe: Srebrne i Złote Krzyże Odrodzenia Polski oraz polskie flagi. "To są odznaczenia (...) za ciężką, wieloletnią pracę, za ogromny wkład państwa w codzienne umacnianie po pierwsze polsko-łotewskich relacji, po drugi - za podtrzymywanie tu, na Łotwie polskiej tradycji, kultury" - podkreślił prezydent, zwracając się do odznaczonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję