Przewodnik „Pomagam seniorowi” ma ułatwić niesienie osobom starszym mądrej pomocy – czyli takiej, która uznaje ich możliwości i wartość oraz przyczynia się do ich usamodzielnienia. Publikacja jest wsparciem dla wszystkich tych, którzy chcą albo już angażują się w pomoc seniorom. Poradnik zbiera szereg informacji i narzędzi pozwalających efektywnie zaangażować się w pomoc osobom starszym. Znajdują się w nim m.in. metody pracy z seniorem, gotowe do wykorzystania propozycje ćwiczeń fizycznych i umysłowych, przykładowe jadłospisy i wskazówki dotyczące żywienia, praktyczne porady, jak komunikować się z seniorami, jak odróżniać demencję od naturalnego starzenia się, a także zasady pierwszej pomocy. Publikacja przygotowana została razem z ekspertami Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie.
Mat.prasowy
Przewodnik, szkolenia online i wiele więcej
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Dzięki współpracy Fundacji Biedronki i Szlachetnej Paczki na stronie www.pomagamseniorowi.pl można nie tylko pobrać darmowy przewodnik „Pomagam seniorowi”, ale także wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach online m.in. na temat pierwszej pomocy, zasad zdrowego odżywiania się seniorów czy komunikacji z osobami starszymi. Szkolenia są zaprezentowane w lekkiej formie. Pozwalają uczestnikowi nie tylko na tradycyjne zdobywanie wiedzy, ale też umożliwiają mu wybranie tego, jak wolontariusz powinien się w danej sytuacji zachować oraz zawierają atrakcyjne quizy. Do dyspozycji wszystkich chętnych są także praktyczne materiały i narzędzia do pracy z seniorem – gotowe do wydrukowania i zabrania na spotkanie z seniorem.
– Przewodnik i szkolenia mają uniwersalny charakter – mogą pomóc wolontariuszom, ale i stałym opiekunom seniorów. Zapewniliśmy mnóstwo praktycznych ćwiczeń i wskazówek, dzięki którym zarówno podręcznik, jak i kursy online są łatwe do zrozumienia i wykorzystania na co dzień. Tym bardziej teraz, kiedy wszyscy jesteśmy zachęcani do wspierania seniorów w ramach wolontariatu w związku z epidemią koronawirusa – mówią przedstawiciele Fundacji Biedronki i Szlachetnej Paczki.
Dzięki wspólnie realizowanym działaniom promocyjnym przez Fundację Biedronki i Szlachetną Paczkę, informacja o inicjatywie dotrze do wolontariuszy Szlachetnej Paczki oraz kluczowych instytucji i organizacji pozarządowych, w których działają osoby pracujące z seniorami.
A jak pomoc ze strony bliskich czy wolontariuszy jest ważna dla osób starszych, świadczą ich słowa:
Reklama
– Przez wiele lat miałam – można powiedzieć – depresję. Nie chciało mi się wstawać z łóżka ani wychodzić. Nie chciałam już żyć. Było mi bardzo smutno. Najgorszy okres to jesienno-zimowy. (…) Teraz wszystko jest inaczej. Mam Milenkę, która wniosła w moje życie radość. To uczucie jest jak motyl w sercu, który mnie unosi, jestem lekka i tak… odmłodniałam! Pani w sklepie powiedziała mi ostatnio, że jestem pełna wigoru, i tak jest, bo chce mi się żyć – mówi pani Ewa o relacji z wolontariuszką.
Dlaczego seniorzy?
9,7 miliona Polek i Polaków to osoby w wieku 60 lat lub więcej. Stanowią więc oni 25% społeczeństwa. Wielu z nich mierzy się z problemem samotności oraz wykluczenia z życia społecznego – przez ograniczenia fizyczne, technologiczne czy ekonomiczne, a także zmianę stylu życia młodszych grup społecznych. To nie jedyne trudności w życiu seniorów. Eksperci zwracają też uwagę na kwestie zdrowotne – niewystarczająco zróżnicowaną dietę, małą ilość ruchu, a także ogólną niską aktywność życiową seniorów.
– Starość jest naturalnym etapem życia. Jego szczególną cechą jest to, że jest etapem ostatnim. Ale tak jak wszystkie poprzednie etapy ma swoje wyzwania, uciążliwości i przywileje. Nasze postrzeganie starości (jako opiekunów, wolontariuszy) ma kluczowe konsekwencje dla opieki nad seniorem i formy, jaką ona przyjmie. Dlatego też punktem wyjścia dla nas, jako osób wspierających seniorów, jest patrzenie na nich nie przez pryzmat tego, co stracili i czego już nie mogą zrobić, ale przez pryzmat ich możliwości i zasobów – podkreśla dr Joanna Szczuka, psycholog z Kliniki i Polikliniki Geriatrii NIGRiR.