Reklama

Niedziela Sandomierska

Bp Nitkiewicz: - Kruchość ludzkiego istnienia uświadamia niepowtarzalność każdego dnia i minuty.

We wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych w sandomierskiej bazylice katedralnej modlono się za zmarłych biskupów i kapłanów diecezji sandomierskiej.

2020-11-02 19:06

Ks. Wojciech Kania

Mszy św. za zmarłych przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Wspólnie z biskupem w modlitwie uczestniczyli kapłani, siostry zakonne oraz ze względu na ograniczenia związane z epidemią, niewielka grupa wiernych. Podczas liturgii wspominano szczególnie Sługę Bożego bpa Piotra Gołębiowskiego, którego 40. rocznica śmierci przypada 2 listopada.

W homilii bp Nitkiewicz mówił o śmierci, która jest towarzyszką naszego codziennego życia i kresem naszej ziemskiej pielgrzymki. Zachęcał również do dobrego wykorzystywania każdego dnia i otwarcia się na Boże miłosierdzie.

Reklama

- Śmierć, wierna towarzyszka naszego życia, zapisuje codziennie na kartach swojej kroniki nowe nazwiska. W ostatnich tygodniach jest bardzo zajęta, zbierając coraz obfitsze żniwo spowodowane epidemią. Pomaga jej niewidoczny gołym okiem zabójca – Covid 19 – sześćset razy mniejszy (jak ktoś wyliczył), niż przekrój ludzkiego włosa. A my komentujemy ich sukcesy, mając nadzieję, że nawet jeśli wszyscy wkoło poumierają, wyjdziemy z tej katastrofy obronną ręką. Kiedy jednak odchodzą coraz młodsi i bliżsi, na horyzoncie jawi się coraz wyraźniej kres doczesnej wędrówki.

O nieuchronności śmierci przypominają także biskupi, księża i świeccy pogrzebani w tej katedrze oraz na cmentarzach parafialnych i w bezimiennych grobach. Nie przyszliśmy tutaj po to, aby ich na nowo opłakiwać i rozdrapywać rany. Oni żyją w Bogu. „Błogosławieni, którzy w Panu umierają - już teraz. Zaiste, mówi Duch, niech odpoczną od swoich mozołów, bo idą wraz z nimi ich czyny” (Ap 14,13).

Ks. Wojciech Kania

 - Chcemy świętować z nimi duchową komunię. Łączą nas przecież więzy krwi, przyjaźń, sąsiedztwo oraz wspaniałe dziedzictwo, które pozostawili. Liturgia pozwala być blisko siebie zanim ponownie złączymy się na wieki. Msza św. jest przecież misterium śmierci i zmartwychwstania Chrystusa – zwycięską paschą w której uczestniczymy duchowo i cieleśnie. „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem” – zapewnia Pan Jezus – „Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki (J 11,25-26). Naszym przeznaczeniem jest Niebo, co nie kwestionuje istnienia Piekła i realnego niebezpieczeństwa wiecznego potępienia jeśli ktoś odrzuciłby Boga. Zmarli, którzy przeszli przez drzwi śmierci, mogliby nam o tym wiele powiedzieć.

Reklama

„Wszystko na świecie przemija i prawie nie zostawia cienia”- mówi poeta Giacomo Leopardi. Dzięki wierze możemy spojrzeć na śmierć z innej perspektywy.

Kruchość ludzkiego istnienia uświadamia niepowtarzalność każdego dnia i minuty. Ostrzega przed ich marnotrawieniem. Nie wiemy jak długo pozostaniemy jeszcze na świecie. Nasze życie przypomina pracę robotników w winnicy z przypowieści Chrystusa. Jedni trudzili się przez cały dzień, inni przyszli na krótko przed zachodem słońca. Wszyscy jednak otrzymali tą samą zapłatę. Pan Bóg ma swoją ekonomię, która nazywa się miłosierdzie. Człowiek musi się jednak na nie otworzyć. A najtrudniej uwolnić się od samego siebie, od własnych sądów i uprzedzeń, od chęci postawienia na swoim. W przeciwnym razie nie będziemy całkowicie wolni, aby złożyć własne życie w Bożych rękach i pojednać się ze wszystkimi. Obyśmy zdążyli uczynić to przed śmiercią.

Dlatego modlimy się dzisiaj do Boga, powtarzając za psalmistą: „Naucz nas liczyć dni nasze, abyśmy osiągnęli mądrość serca” (Ps. 90,12). Jednocześnie, „dopóki mamy czas czyńmy dobrze wszystkim, zwłaszcza zaś naszym braciom w wierze (Ga 6,10). – mówił biskup.

Na zakończenie Eucharystii przed błogosławieństwem odmówiono modlitwy za zmarłych.

Ks. Wojciech Kania

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kęty: klaryski wyprzedają swe muzyczne skarby, by ratować klasztor

2020-11-30 15:40

[ TEMATY ]

klaryski

źródło: https://kety.klaryski.org/

Klaryski z klasztoru w Kętach

Klaryski z klasztoru w Kętach

Trzy cytry, w tym jedna przedwojenna niemiecka, zabytkowe skrzypce w futerałach, gitary, harmonijka ustna, kałamarze, zegar z wahadłem, gobelin i maszyny do szycia – m.in. te przedmioty oferują na sprzedaż kęckie siostry klaryski od Wieczystej Adoracji w Kętach. Wyprzedaż muzycznych skarbów z klasztornych magazynów ma pomóc zebrać fundusze na remont klasztoru.

Aby odnowić budynek, w którym od ponad 110 lat trwa adoracja Jezusa Eucharystycznego, na początku listopada siostry zachęcały do kupna atrakcyjnych staroci RTV i AGD. Ich oferta okazała się sukcesem. Zainteresowanie magnetofonami szpulowymi czy kastowymi przerosło najśmielsze oczekiwania.

Nie tylko miłośnicy oryginalnych instrumentów mogą znaleźć wśród nietypowej oferty sióstr coś dla siebie. - Na aukcji kupić można japońską makatkę z Matką Bożą, kałamarz w kształcie góralskiego kapelusza, drewniany kuferek, dziecięcą tablicę do rysowania kredą, czarno-biały telewizor marki Unitra Vela 203, zegar nakręcany z wahadłem, maszyny do szycia, dwa stare żelazka, żeliwną gofrownicę oraz zestawy pocztówek – poinformował informacyjny portal gminy Kęty.

Skala potrzeb jest ogromna. Stare mury klasztoru w wielu miejscach są popękanie i pokryte grzybem. Okna w budynku niefunkcjonalne, a urządzenia w kuchni, pralni i kotłowni mocno przestarzałe. Trzy lata temu z pomocą kęckim klaryskom ruszyło wiele parafii diecezji bielsko-żywieckiej, które zorganizowały zbiórki wśród wiernych.

Niedawno udało się wyremontować przylegający do klasztoru dziedziniec. Było to możliwe dzięki m.in. dofinansowaniu z gminy Kęty.

Wszyscy zainteresowani zakupem niezwykłych przedmiotów retro proszeni są o kontakt z siostrami pod nr tel. (33) 845-21-46 lub za pośrednictwem poczty e-mail kety@klaryski.org.

Datki na rzecz renowacji klasztoru można przekazywać elektronicznie lub osobiście, odwiedzając klasztor i składając ofiarę pod figurką św. Antoniego w kaplicy klasztornej.

Dane do przelewów: SS. Klaryski od Wieczystej Adoracji, ul. Kościuszki 6, 32-650 Kęty. Bank Polska Kasa Opieki, Numer: PL 73124011701111000024091064, Kod BIC Banku Pekao SA: PKOPPLPW

CZYTAJ DALEJ

"Kierownictwo duchowe"

2020-11-30 20:15

[ TEMATY ]

dusza

kierownictwo duchowe

Adobe.Stock.pl

Czym różni się psychoterapia od kierownictwa duchowego? Czy kierownictwo duchowe jest konieczne do zbawienia?

Ks. Mateusz Szerszeń CSMA dzieli się swoim doświadczeniem kierownictwa duchowego, przybliża najistotniejsze zagadnienia związane z życiem duchowym i wyjaśnia, na czym polega rozwój duchowy.

CZYTAJ DALEJ
NIE PRZEGAP
#NiezbednikAdwentowy

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję