Reklama

Poezja z natury rzeczy jest krainą wolności

Niedziela podlaska 22/2011

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katarzyna Szkarpetowska: - Jeden z sonetów Pana autorstwa, pochodzący z publikacji „W serca odbiciu”, rozpoczyna się od słów: „Urodziłem się na wsi, gdzie przodkowie/Znakiem krzyża ocierali pot z czoła/I z kosą w rękach tracili zdrowie...”. Jaki obraz dzieciństwa zapisał się w Pana pamięci?

Stanisław Grądzki: - Przez pierwsze jedenaście lat życia wychowywałem się w Stoczku - wsi pięknego krajobrazu, obrzędów ludowych, dużej religijności i ciężkiej pracy na roli. Koń i ręce domowników musiały wyżywić rodzinę, a narzędzia, którymi się posługiwano, były z poprzedniej epoki: kosa, motyka, cepy... Dziadek z babcią pracowali od świtu do zmroku. Latem zabierali mnie ze sobą, jadąc furmanką na łąkę położoną nad Ugoszczą. Gdy oni kosili trawę, ja hasałem po nadbrzeżnych chaszczach i płytkich wodach strugi. Gdy podrosłem, zacząłem pomagać im na polu i w gumnie. Były to najwspanialsze lata w moim życiu. Ich wspomnienie noszę w sercu jak relikwię.

- Kiedy odkrył Pan w sobie zamiłowanie do poezji?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Potrzebę pisania wierszy czułem od najmłodszych lat. W dzieciństwie były to okolicznościowe rymowanki i wpisy do pamiętników szkolnych. Dopiero, będąc uczniem Liceum Ogólnokształcącego w Łochowie, zacząłem pisać wiersze. Moje próby poetyckie spotkały się z zainteresowaniem pisarki Danuty Bieńkowskiej, którą poznałem na jednym ze spotkań literackich organizowanych przez liceum. To ona była moim pierwszym autorytetem, zwróciła mi uwagę na braki językowe i zmobilizowała do pracy nad sobą. Natomiast świadomą twórczość rozpocząłem w 2010 r., tj. po zakończeniu aktywności zawodowej, co zaowocowało moją pierwszą książką poetycką „A gdzie miłość...”.

- Co inspiruje Pana do pisania?

- Prawdę mówiąc - wszystko. Ale przede wszystkim krajobraz najbliższy oraz zwykłe codzienne sprawy mieszkańców naszego regionu. Ponadto cenię sobie tradycję i dlatego moja poezja często bazuje na wspomnieniach, czasie minionym mniej lub bardziej odległym.

Reklama

- Ma Pan swoich mistrzów, jeśli chodzi o poezję?

- W moim poetyckim kalejdoskopie są obecni: Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid i Jan Lechoń, a ze współczesnych poetów ks. Jan Twardowski i Zbigniew Herbert. Jest także widoczny Sergiusz Jesienin, jako patron moich wierszy o tematyce wiejskiej.

- Skąd myśl, by tomik poezji, który właśnie trafił do rąk czytelników, zatytułować „W serca odbiciu”?

- Tytuł trafnie oddaje klimat tego zbioru wierszy. Bo tylko w serca odbiciu mieszają się ze sobą dwa wymiary zbiorowości: tej widzialnej i tej niewidzialnej, oddziaływujących na każdego człowieka, na jego sposób postrzegania otaczającej go rzeczywistości. W lustra odbiciu widać tylko świat zewnętrzny, materialny. Obraz widziany w serca odbiciu uwzględnia dodatkowo życie wewnętrzne poety, jego uczucia, duszę.
Często nawiązuję do tego, czego nie sposób uchwycić wyłącznie racjonalnym myśleniem.

- We wstępie do tomiku napisał Pan: „Każdy człowiek tworzy przez całe życie swój autoportret wszystkim, co czyni, wszystkim, co myśli, jeżeli swe myśli wyraża w mowie lub w piśmie. Tak się złożyło, że całe moje dotychczasowe życie wypełniała praca zawodowa. Stanowiska, na jakich przyszło mi pracować, wymagały ode mnie ogromnego wysiłku i zaangażowania, w tym również po godzinach pracy. Pisanie wierszy odkładałem na później (...)”. Na czym polegała ta praca?

- Pracę zawodową rozpocząłem w 1977 r., w jej trakcie ukończyłem zaoczne studia ekonomiczne. Przez 30 lat pracowałem na stanowiskach kierowniczych. Byłem m.in. zastępcą dyrektora FMB „Bumar-Proma w Ostrówku Węgrowskim, naczelnikiem i wójtem gminy Stoczek, kierownikiem Urzędu Rejonowego w Węgrowie, burmistrzem Węgrowa, prezesem FMB „Bumar-Proma” Sp. z o.o. w Łochowie, wiceprezesem holdingu „Bumar-Waryński” SA w Warszawie, zastępcą kierownika Inspektoratu ZUS w Węgrowie. Pełniłem też wiele funkcji społecznych, m.in.: prezesa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łochowskiej, prezesa Podlaskiego Stowarzyszenia Samorządowego, członka Zespołu do Opracowania Koncepcji Zmian w Organizacji Terytorialnej Państwa, redaktora naczelnego „Głosu Łochowa” i „Gazety Lokalnej”. Od 1989 r. zacząłem wspierać piórem kiełkującą wówczas aktywność obywatelską. Napisałem łącznie ok. 100 artykułów prasowych. Jestem współautorem (razem z prof. Arkadiuszem Kołodziejczykiem) książki „Węgrów. Przeszłość i przyszłość miasta”.

- Co jest, zdaniem Pana, główną powinnością poety?

- Wydaje mi się, że błędem jest wyznaczanie dzisiaj jakiejkolwiek roli poecie i poezji. Poezja z natury rzeczy jest krainą wolności, w którą uciekają zarówno poeta, jak i ten, kto go czyta. Oni mogą dowolnie ją ukształtować - poeta przez nadanie jej konkretnego oblicza, czytelnik zaś przez wybór poety, którego twórczość mu odpowiada. W tym wzajemnym stosunku nie ma żadnych powinności - ani poeta nie musi tworzyć określonego rodzaju poezji, ani czytelnik nie musi czytać tego, czego czytać nie chce. Współczesna poezja na pewno nie powinna być „sztuką dla sztuki”, nie posiada też misji dziejowej, jak poezja okresu romantyzmu. Dla mnie poezja jest po prostu wyrazem tego, co czuje jej twórca. Powinna być bliska ludziom i traktować o ich problemach, bo poeta jest dla ludzi, bez nich przestaje być poetą.

- W Pana poezji nie brakuje zachwytu nad małą ojczyzną. Za co kocha ją Pan najbardziej?

- Zawsze mam wrażenie, że w świecie małych ojczyzn jestem trochę jakby sierotą. Urodziłem się w Stoczku i tam spędziłem dzieciństwo, potem razem z moją rodziną wyjechałem z tej miejscowości i w ten sposób straciłem wieś rodzinną. Przez kilka lat mieszkałem w Miedznie, a od 40 lat jestem mieszkańcem Łochowa, który stał się dla mnie nową małą ojczyzną. W sumie bardzo dobrze się czuję w Łochowie, który jest miasteczkiem pod wieloma względami idealnym (dla mnie). Nie jest zbyt duży, ma piękne okolice, ale ma też miejsca tajemnicze w sensie ich historii i skojarzeń, jakie wywołują. Tu spotkałem życzliwych mi ludzi. Poznałem żonę, założyłem rodzinę...

- Życie, samo w sobie, jest prozą czy poezją?

- Czasem życie jest poezją, a czasem prozą. Czesław Miłosz napisał kiedyś, że walki, w których stawką jest życie, toczą się w prozie. Natomiast polska kultura jest chowana na poezji, romantyzmie. Moim zdaniem, życie z miłością jest poezją, a bez miłości - prozą.

- Jakie są Pana marzenia, literackie i pozaliterackie plany na najbliższą przyszłość?

- W przyszłym roku zamierzam wydać trzeci zbiór wierszy pt. „Czy pamiętasz”, stanowiący kontynuację poetyki po części zapoczątkowanej przez moje dwa pierwsze tomiki wierszy. O ile obie wydane publikacje są propozycjami dość eklektycznymi, o tyle nowy zbiór będzie, w moim odczuciu, zwartą i jednolitą ofertą poetycką.
Pisanie wierszy to jedno z zajęć, które w sensie ekonomicznym nie istnieje, praktycznie nie przynosi korzyści materialnych. Dlatego by wydać nowy tomik, muszę znaleźć wydawcę/sponsora. A prywatnie! Wybieram się w czerwcu na dwutygodniowy odpoczynek do Jantaru nad Bałtykiem. Morze bardzo mi służy. Tam szybko regeneruję siły.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny Kmieć

2024-05-10 14:00

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

BP Archidiecezji Krakowskiej

Uroczystość w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich rozpoczęła się krótką modlitwą. Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski powołał trybunał do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Heleny Kmieć, wiernej świeckiej. W jego skład weszli: ks. dr Andrzej Scąber – delegat arcybiskupa, ks. mgr lic. Paweł Ochocki – promotor sprawiedliwości, ks. mgr lic. Michał Mroszczak – notariusz, ks. mgr lic. Krzysztof Korba – notariusz pomocniczy, ks. mgr Adam Ziółkowski SDS – notariusz pomocniczy.

Następnie postulator sprawy, ks. dr Paweł Wróbel SDS zwrócił się do arcybiskupa i członków trybunału o rozpoczęcie i przeprowadzenie procesu oraz przedstawił zgromadzonym postać Sługi Bożej. – Wychowanie w głęboko wierzącej rodzinie skutkowało życiem w atmosferze stałego kontaktu z Bogiem – mówił postulator przywołując zaangażowanie Heleny w życie wspólnot religijnych od wczesnego dzieciństwa. Zwrócił uwagę na zdolności intelektualne i różnorodne talenty kandydatki na ołtarze. Studiowała inżynierię chemiczną na Politechnice Śląskiej w języku angielskim oraz uczyła się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach.

CZYTAJ DALEJ

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 22/2006

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Rafael Santi

Rafael Santi "Przemienienie Pańskie" (1516-1520)

Rafael Santi

Według tradycji chrześcijańskiej największym wydarzeniem w dziejach świata jest narodzenie Pana Jezusa. Owa data słusznie została wyeksponowana tak dalece, że właśnie od przyjścia na naszą ziemię Jezusa Chrystusa liczy się lata nowej ery. Dla Kościoła Chrystusowego najdonioślejszym znakiem jest Zmartwychwstanie Pana Jezusa, zgodnie ze słowami św. Pawła Apostoła: „A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara” (1 Kor 15, 14). Właśnie przez fakt zmartwychwstania Pan Jezus potwierdził, że był tym, za kogo się podawał.

CZYTAJ DALEJ

Z Maryją żyć pełnią życia

2024-05-12 16:13

[ TEMATY ]

bp Michał Janocha

Matka Boża Łaskawa

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bp Michał Janocha przewodniczył Mszy św., która zwieńczyła procesję Maryjną ulicami Starego i Nowego Miasta w uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej Patronki Warszawy i Strażniczki Polski.

Procesja pod przewodnictwem ojców jezuitów wyruszyła z sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i udała się na pl. Zamkowy. Stamtąd przez Rynek Starego Miasta, ul. Krzywe Koło, Barbakan, ul. Freta, Rynek Nowego Miasta i ul. Kościelną dotarła na powrót do jezuickiej świątyni. W czasie przejścia odmawiano Różaniec i Litanię Loretańską.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję