W grodzie nad Czarną na uroczystościach dziękczynnych za beatyfikację Papieża Polaka spodziewanych jest 15 maja kilka tysięcy pielgrzymów i setki kapłanów. Miejsce celebry wybrane zostało nieprzypadkowo. Z rynku jest tylko parę kroków do Sanktuarium Papieskiego - szczególnej świątyni na mapie naszej diecezji.
Monumentalny gmach powstał jako wotum wdzięczności za ocalenie Ojca Świętego po zamachu dokonanym na jego życie 13 maja 1981 r. Budową kościoła od samego początku kierował ks. Henryk Kozakiewicz, obecny dziekan dekanatu staszowskiego i proboszcz parafii św. Bartłomieja.
Tu, gdzie dziś stoi sanktuarium Jana Pawła II, był kiedyś ariański zbór, który wybudował pod koniec XVI wieku ówczesny właściciel miasta Olbracht Łaski. Po kilkunastu latach budynek zboru przekształcono na kościół katolicki pod wezwaniem Świętego Ducha. Służył on wiernym do końca następnego stulecia, kiedy w jego miejscu postawiono nową, również drewnianą świątynię. Tę z kolei w latach 1828-33 zastąpiła murowana budowla. W nocy z 8 na 9 sierpnia 1944 r. kościół Świętego Ducha zniszczyła niemiecka bomba. Niezwykłym zrządzeniem losu ocalał wówczas nienaruszony obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, zawieszony na jednej ze zrujnowanych ścian. Po wojnie niemal od razu podjęto próbę podźwignięcia świątyni z gruzów. Na drodze stanął jednak sprzeciw komunistycznych władz, które przez blisko 40 lat odmawiały udzielenia pozwolenia na budowę. Udało się je uzyskać dopiero w 1982 r.
- Stało się to niedługo po tym, gdy wróciwszy do zdrowia Papież pojechał do Fatimy, by podziękować Matce Bożej - wspomina ks. prał. Henryk Kozakiewicz - Rozpoczynając prace przy odbudowie kościoła postanowiliśmy, że będzie to wotum mieszkańców Staszowa, za ocalone życie Jana Pawła II.
Ojciec Święty wiedział, że powstaje taka świątynia. Oglądał nawet jej plany i zdjęcia z placu robót. Pokazał mu je ks. Henryk podczas swojej pielgrzymki do Rzymu, którą odbył z okazji 25-lecia święceń kapłańskich. Kilkanaście lat wspólnego wysiłku wiernych i kapłanów uwieńczone zostało poświęceniem kościoła, którego dokonał w 1996 r. bp Wacław Świerzawski. Jego następca, bp Andrzej Dzięga, ustanowił staszowską świątynię Sanktuarium Modlitwy Jana Pawła II.
15 maja o godz. 13.00 ordynariusz sandomierski Krzysztof Nitkiewicz poświęci w sanktuarium kaplicę błogosławionego Jana Pawła II. Przed świątynią odsłonięty zostanie pomnik Papieża, który ofiarowany został przez prywatnego darczyńcę z Włoch.
Pomóż w rozwoju naszego portalu