Do udziału w tej modlitwie dziękczynnej za beatyfikację Jana Pawła II obecny biskup legnicki Stefan Cichy zaprosił delegacje szkół noszących imię nowego Błogosławionego (w diecezji jest 28 takich szkół) oraz stypendystów Dzieła Nowego Tysiąclecia (jest ich 53). Wszyscy przybyli do Krzeszowa z opiekunami i rodzinami, tworząc wraz z innymi uczestnikami ponadpółtoratysięczną grupę pielgrzymów. Nie zabrakło także przedstawicieli władz oraz indywidualnych pielgrzymów, którzy ten dzień chcieli spędzić w Krzeszowie.
W tym czasie biskup legnicki Stefan Cichy wraz z biskupem pomocniczym Markiem Mendykiem i ponad 700-osobową reprezentacją z różnych parafii diecezji uczestniczyli w uroczystościach beatyfikacyjnych w Rzymie.
W pierwszej części spotkania uczestnicy, korzystając z łącz satelitarnych, mogli śledzić to, co się działo na Placu św. Piotra. Żywo reagowali oklaskami, wyrażając swoją radość za ogłoszenie Jana Pawła II błogosławionym. Po homilii Benedykta XVI zostali zaproszeni do udziału we Mszy św. w krzeszowskiej świątyni, pod przewodnictwem bp. Tadeusza Rybaka. W jej trakcie przedstawiciele stypendystów, od paschału zapalili lampiony, jako iskry Bożego Miłosierdzia, które odtąd znajdą swoje miejsce w Krzeszowie - jako miejscu, w którym znajduje się ukoronowany przez Jana Pawła II 2 VI 1997 r. najstarszy obraz Maryjny w Polsce, noszący wezwanie Matki Bożej Łaskawej - oraz w legnickiej świątyni pw. św. Wojciecha - która zbudowana jest z konstrukcji ołtarza papieskiego, z jego wizyty w Legnicy.
W homilii bp Tadeusz Rybak, dziękując Bogu za dar polskiego Papieża, oraz Benedyktowi XVI za ogłoszenie go błogosławionym, mówił: „Szczególnie radośnie przeżywają dzisiejszy dzień nasi rodacy w kraju i za granicą, że nasz polski Naród wydał tak wspaniałego człowieka. Człowieka świętego, który żył największymi wartościami miłości Boga i człowieka i z wielką gorliwością głosił je dzisiejszemu, nierzadko zagubionemu światu”.
Przypomniał także okoliczności zaproszenia Ojca Świętego do złożenia wizyty apostolskiej w 1997 r. w Legnicy. „Radość i wdzięczność za beatyfikację jest udziałem i naszej legnickiej diecezji - mówił Ksiądz Biskup. - Czujemy się bowiem z Janem Pawłem II szczególnie związani. On powołał do życia naszą diecezję, jej pierwszego biskupa, któremu zawierzył troskę o Kościół Chrystusowy w nowej diecezji, tym samym dał upoważnienie do powołania do życia różnych instytucji, wspomagających biskupa w wypełnianiu jego pasterskich zadań. Wielkim wyrazem życzliwości dla naszej diecezji było przyjęcie przez Jana Pawła II zaproszenia do jej odwiedzenia z wizytą apostolską. Skierowanie i spełnienie tej prośby do Ojca Świętego i jego otoczenia nie było łatwe, m.in. ze względu na postępujące objawy choroby Ojca Świętego i trudu odwiedzenia wielu innych miejsc, o które zabiegały osobistości świata kościelnego i cywilnego. Nie brakło też ludzi, którzy mówili, że Legnica nie może liczyć na przyjazd Papieża. Jednak Ojciec Święty po rozważeniu usłyszanych ode mnie racji przyjął zaproszenie do Legnicy ku naszej wielkiej radości” - wspominał pierwszy Biskup legnicki.
Zwracając się do licznie reprezentowanych dzieci i młodzieży mówił: „Szczególnym żywym pomnikiem mówiącym o Janie Pawle II jesteście wy, młodzi uczniowie szkół noszących imię Jana Pawła II i wy, którzy otrzymaliście stypendia Dzieła Nowego Tysiąclecia. Bądźcie tym żywym pomnikiem przez wasze piękne, wierne Bogu i Kościołowi chrześcijańskie życie. Przez życie wierne naszej Ojczyźnie - Polsce, aby na zawsze pozostała wierna Kościołowi”.
Wezwał też wstawiennictwa nowego Błogosławionego: „Błogosławiony papieżu Janie Pawle II. Nasz umiłowany Ojcze Święty. Bądź naszym orędownikiem. Módl się za Polskę. Módl się za naszą diecezję. Za cały Kościół i dzisiejszy świat”.
Po zakończonej Mszy św. przedstawiciele pielgrzymów złożyli na ręce bp. Tadeusza Rybaka podziękowanie za przybycie i przewodniczenie tej uroczystości, oraz za tworzenie zrębów diecezji legnickiej.
Również swoje słowo wygłosił Jerzy Pokój, przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego, który wspominając Jana Pawła II mówił: „Oto wielki pasterz, którego życie jest nauką i miarą wartości. Był dlatego wielki, bo promieniował wszechogarniającą miłością i wszyscy jej doświadczali. Nawet przeciwnicy i wrogowie. Oto jeden z nas Polaków. Stał się wielkim pasterzem świata. Nie z racji urzędu, ale z racji serca. Z racji miłości. Otoczył nas miłością i wskazał, skąd płynie. Że jej źródłem jest wiara. Pokazał, że wiara jest bezpieczną przystanią. Pokazał, że wiara daje nie tylko siłę by stawić czoła przeciwnościom losu, ale także wielką siłę by się modlić. Wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II jest dziś wydarzeniem epokowym. Powinniśmy wszyscy sobie nawzajem życzyć, by wyniesienie na ołtarze nie oddaliło od nas Świętego. On zawsze był z nami. On zawsze jest z nami i między nami, przy naszych sprawach, problemach. On jest przy nas”.
Po wspólnej agapie rozpoczął się festyn rodzinny, z udziałem m.in. dziecięcego zespołu „Dzieci Dawida” z Domu Kultury z Koskowic, zachęcając wszystkich do radosnego świętowania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu