Reklama

Kościół

Wnioski z zebrania plenarnego: Biskupi będą kontynuować prace w grupach nad wyzwaniami duszpasterskimi

Wprowadzona po raz pierwszy formuła pracy w grupach nad wyzwaniami duszpasterskimi Kościoła w Polsce będzie kontynuowana na kolejnym zebraniu plenarnym – poinformowano podczas konferencji prasowej po zakończeniu 387. zebrania plenarnego Episkopatu Polski w Łodzi i Pabianicach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskupi w pięciu grupach omawiali kwestie dotyczące strategii wobec pandemii, relacji Kościoła wobec polityki, sprawy kultury, duszpasterstwa parafialnego i komunikacji medialnej Kościoła w Polsce.

Sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński powiedział, że ten model pracy został wdrożony po raz pierwszy i został dobrze przyjęty przez jego uczestników. Zwykle na zebraniu plenarnym jest bowiem zbyt wiele zagadnień, aby wszyscy mogli zabrać głos. Stąd podczas pracy w grupach można było podjąć wiele tematów równocześnie. Dyskusję moderowali eksperci bardziej obeznani z daną tematyką, a następnie biskupi zreferowali przebieg danego spotkania i zgłaszanych nań postulatów na przyszłość na forum całego Episkopatu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bp Miziński podkreślił, że oprócz pogłębiania danego tematu zwłaszcza grupa poświęcona duszpasterstwu parafialnemu zastanawiała się, jak konkretnie wcielić w życie zgłoszone postulaty duszpasterskie.

Reklama

Bp Marek Marczak, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej, który uczestniczył w pracy grupy zajmującej się strategią pracy w czasie i po pandemii, poinformował, że że głosów było bardzo dużo. - Przede wszystkim biskupi zauważyli, że wspólnota ludzi wierzących nie jest odrębną wobec reszty społeczeństwa, ale że dotykają ją takie same problemy. Także bowiem kościoły musiały ograniczyć swoją działalność, może nie na długo, ale w szczególnym dla wiernych okresie przygotowania do świąt Wielkanocy – mówił bp Marczak.

Dodał, że zewnętrzne ograniczenia sanitarne wywołały trudności w sprawowaniu sakramentów, ale jednocześnie pojawiły się możliwości organizowania transmisji internetowych. Odczuwalny był natomiast brak wspólnoty z innymi ludźmi: parafialnej, sąsiedzkiej, uczelnianej. – Wielu ludzi odkryło właśnie wtedy, że Kościół jest wspólnotą – podkreślił bp Marczak. Jego zdaniem, ten problem jest jednocześnie wnioskiem na dalszy czas pandemii: aby odkrywać wspólnotowy charakter Kościoła w wielu wymiarach: międzygeneracyjnym, charytatywnym i w zakresie dostępu do Eucharystii.

Bp Michał Janocha, przewodniczący Rady KEP ds. Kultury przedstawił kwestie związane z kondycją Kościoła wobec przemian kulturowych. Grupa biskupów zastanawiała się m.in. nad tym, jak Kościół powinien reagować na współczesną komercjalizację i infantylizację kultury przedstawianej często jako produkt marketingowy.

Reklama

Bp Szymon Stułkowski zrelacjonował prace grupy dotyczącej tematu duszpasterstwa parafialnego. Kościół broni tej podstawowej jednostki, jaką jest parafia. Mimo, że dziś wielu mogłoby się zastanawiać, czy jest jeszcze potrzebna, skoro w dowolnej chwili można uczestniczyć w liturgii z dowolnego kościoła przez internet. Kościół jednak broni parafii – dodał - bo jest ona swego rodzaju ewangelizacyjnym projektem, opierającym się m.in. na żywym uczestnictwie w celebracjach i tworzeniu wspólnoty wzajemnie wzbogacających się w swej wierze i wspierających się w innych wymiarach ludzi. Wyjaśnił, że w parafiach potrzebna jest większa współodpowiedzialność wiernych za jej życie i działalność.

Rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak SJ opowiedział o pracy grupy dotyczącej Kościoła w komunikowaniu społecznym. Tematem było tworzenie takiej strategii medialnej, która będzie prowadzić do komunikacji zrozumiałej, zwięzłej, interesującej dla młodego pokolenia, wiarygodnej, ale i szeroko informującej o wielu dobrych rzeczach, które często po cichu codziennie wykonują ludzie Kościoła. Podkreślił, że media powinny być w służbie Kościoła narzędziem tworzenia dobra, a nie instrumentem dzielenia.

Reklama

Bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP mówił o pracy grupy zajmującej się obecnością Kościoła w przestrzeni społeczno-politycznej. W dyskusji skoncentrowano się na poszukiwaniu miejsca Kościoła wobec pluralizmu i relatywizmu. - Biskupi postulowali, że dziś jako Kościół powinniśmy głosić orędzie Jezusa Chrystusa w sposób jak najbardziej jasny i otwarty. Bo o ile świat żyje w relatywizmie, to my dla wierzących mamy orędzie Chrystusa. Gdzieś głęboko w sercu człowieka jest bowiem pragnienie prawdy. - Jakkolwiek Kościół zawsze się reformuje, to zawsze też powinien zachować wierność Ewangelii, i ta wierność powinna tym bardziej wybrzmiewać wobec tej wielości ideologii obecnych dokoła nas – dodał bp Osial. Biskupi apelowali też o to, aby w wymiarze społeczno-kulturowym jednoczyć środowiska polityczne działające w Polsce - w tym zwłaszcza parlamentarzystów - wokół chrześcijańskich wartości, jakie łączą polski naród.

Reklama

Obrady biskupów odbywały się w Łodzi i Pabianicach ze względu na jubileusz 100-lecia archidiecezji łódzkiej, który formalnie rozpocznie się 12 grudnia br. i potrwa do 11 grudnia przyszłego roku. Mszy św. z udziałem episkopatu Polski przewodniczył z tej okazji pierwszego dnia obrad wieczorem nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a dzień wcześniej w 16 kościołach stacyjnych zbliżającego się jubileuszu Msze św. celebrowali biskupi z całej Polski.

Podziel się cytatem

- Diecezja łódzka jest i stara, i nowa. Została erygowana bullą papieża Benedykta XV, ale przecież chrześcijaństwo nie przyszło tu sto lat temu. Mamy w diecezji wiele miejsc, które swój rodowód wywodzą jeszcze ze średniowiecza. Tysiącletnią historię mają Pabianice – wspomniał po zakończeniu obrad w tym mieście metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, dodając, że związki z miastem i tutejszym kościołem pw. św. Mateusza związane były losy rodziny św. Maksymiliana Marii Kolbego.

A mówiąc o znaczeniu jubileuszu 100-lecia diecezji łódzkiej podkreślił, że "nadchodzi szczególny czas, który będzie dla nas czasem łaski, ewangelizacji, wyjścia ku dobru i miłosierdziu. Miłosierdzie jest wartością, która jest w szczególny sposób zadana Kościołowi łódzkiemu".

2020-10-06 16:30

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozmowa – ale jaka?

Niedziela Ogólnopolska 52/2016, str. 50

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

avebreakmediaMicro/fotolia.com

Jedną z najważniejszych umiejętności w życiu społecznym jest sztuka porozumiewania się między ludźmi. Niestety, bardzo często naszym rozmowom daleko do ideału. Wystarczy przysłuchać się rozmowom w sklepie, na przystanku, w domu, a także w telewizji, radiu. Ile tam nieraz złości, ironii, cynizmu, wyszydzania, nierzadko, przepraszam za wyrażenie, „zwyczajnego chamstwa”. Dlaczego tak się dzieje?

Wydaje się, że każdy z nas jest pewien poprawności swojego myślenia. „Wiem co mówię”, „mam swój rozum”, „nie jestem głupi” – to zdania, których używamy na poparcie swoich wywodów. To raczej innych jesteśmy skłonni posądzać o to, że nie myślą, plotą bzdury, a nawet, że oszaleli. Używamy często zbyt wielu słów, a nawet podnosimy głos, by być wysłuchanym. A ci „inni”? Oni też mają „swój rozum” i też chcą być wysłuchani. Z reguły jednak uważamy, że ważniejsze jest to, co mówimy niż to, czego słuchamy. Tymczasem już dawno temu ktoś zauważył: „Prawdę swą głoś spokojnie i jasno. Słuchaj też tego, co mówią inni. Nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swoją opowieść”.
CZYTAJ DALEJ

Nie możecie służyć Bogu i Mamonie!

2025-09-16 12:42

Niedziela Ogólnopolska 38/2025, str. 20

[ TEMATY ]

homilia

S. Amata CSFN

W czytaniu, które pochodzi z Księgi Amosa, prorok nawiązuje do realiów społecznych w jego czasach, czyli w VIII wieku przed Chrystusem. Mimo że upłynęło ponad 2700 lat, nauczanie to wcale nie straciło na aktualności, bo wciąż istnieje bezlitosne wyzyskiwanie biednych przez bogaczy.

Znamienne, że chodzi o bogaczy, którzy są religijni, ale zachowując dni święte, z niecierpliwością wyczekują ich końca, aby mogli wrócić do niesprawiedliwych praktyk, takich jak fałszowanie miar i wag. Najbardziej bezwzględni posuwają się o wiele dalej: „Będziemy kupować biednego za srebro, a ubogiego za parę sandałów, i plewy pszeniczne będziemy sprzedawać”.
CZYTAJ DALEJ

Zwycięstwo księży

2025-09-21 21:09

ks. Łukasz Romańczuk

Smogorzów: Na zaproszenie ks. Tomasza Broszko, proboszcza parafii św. Jana Chrzciciela reprezentacja księży Archidiecezji Wrocławskiej zmierzyły się z reprezentacją Stowarzyszenia “Nasz Smogorzów.

Mecz trwał 60 minut i zakończył się wynikiem 11:5 [2:1] dla księży. Bramki strzelali: 5. ks. Marek Sumara SDS, 2 ks. Piotr Szczypior, 2. kl. Jan Kołwzan, 1 ks. Marek Stępkowski. 1 gol samobójczy Skład księży: ks. Łukasz Romańczuk [par. św. Jana Apostoła Wrocław - Zakrzów, ks. Jakub Sadzyński [par. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie], ks. Piotr Szczypior [par. św. Mikołaja w Wiązowie], ks. Adam Błaszczyk [par. św. Jadwigi Śl. Wrocław - Kozanów], ks. Marek Stępkowski [Katedra wrocławska], ks. Marek Sumara [par. św. Judy Tadeusza i św. Antoniego Padewskiego w Obornikach Śl], kl. Jan Kołwzan [MWSD we Wrocławiu]
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję