Bp Zadarko w słowach homilii przypomniał, że Jezus próbujący wytłumaczyć swoim uczniom pojęcia wielkości i małości postawił przed nimi dziecko. Hierarcha podkreślił, że to właśnie bezbronne dziecko jest symbolem wielkości w oczach samego Boga.
- Jeżeli człowiek, który staje na naszej drodze życia jest widziany przez nas jako dar, jako ktoś, kto może stać się naszym bratem i siostrą - zaczniemy dostrzegać perspektywę samego Boga. Pokora jest właściwą miarą rozumienia Królestwa Bożego. Dopóki w swoim sercu nie przyjmiemy tej perspektywy, drugi człowiek będzie zawsze dla nas przeszkodą i obciążeniem. Będziemy albo go unikać, albo w skrajnych przypadkach usuwać ze swojego życia – zauważył biskup.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Bp Zadarko przypomniał, że na całym świecie jest 70 milionów uchodźców. Podkreślił jednak, że w wielkich liczbach i światowych statystykach kryją się niewyobrażalne, indywidualne tragedie i dramaty.
- Jeżeli nie poznamy prawdziwych życiorysów konkretnych ludzi, będziemy posługiwać się skrótami - bardzo uproszczonymi obrazami z telewizji i Internetu. Najczęściej przekazami silnie zideologizowanymi, upolitycznionymi, bardzo emocjonalnie negatywnie nastawionymi. Warto w tym dniu zaapelować do wszystkich, którzy zabierają głos w tej dziedzinie – szczególnie do osób decyzyjnych. Zacznijmy mówić prawdę o migrantach i uchodźcach – zachęcał biskup.
Reklama
- W Polsce mamy od pewnego czasu ponad milion pracujących Ukraińców, coraz więcej będzie Białorusinów. Są migranci zarobkowi z Azji – z Filipin, z Bangladeszu, z Indii. W większości znajdują oni miejsce pracy, ale czy znajdują również wśród nas serce i zrozumienie? Bez znajomości języka trudno będzie im powiedzieć o swoich problemach, ale jeżeli po sięgniemy po nasz wspólny język miłości dowiemy się o nich więcej – wskazał bp Zadarko.
Przed Mszą św. wierni odmówili różaniec w intencji zmarłych migrantów i uchodźców. W czasie nabożeństw wymieniane były imiona i historie konkretnych osób, które zginęły uciekając do Europy przed wojną, przemocą i biedą.
Tydzień Modlitwy za Uchodźców to inicjatywa założonej we Włoszech Wspólnoty Sant'Egidio. 2 października w kilku miejscach diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej odbyły się specjalne nabożeństwa – m.in. w Koszalinie, Słupsku i Szczecinku.