Reklama

Świadczyć miłosierdzie - to podstawowe zadanie

Niedziela rzeszowska 14/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku rzeszowska Caritas obchodzi 10-lecie działalności. Mimo że diecezja jest tak młoda i Caritas również, to jednak służba jej jest widoczna na wielu płaszczyznach życia diecezji. Z ks prał. Stanisławem Słowikiem, dyrektorem Caritas Diecezji Rzeszowskiej, rozmawia s. Hieronima Janicka.

SIOSTRA HIERONIMA: - Księże Dyrektorze, wiele słyszymy dzisiaj o Caritas, ale nie wiemy dokładnie czym prawdziwie jest. Ludzie starsi pamiętają Caritas sprzed wojny, wówczas była to trochę inna działalność, jak wygląda struktura Caritas dzisiaj?

KS. STANISŁAW SŁOWIK: - Po normalizacji stosunków Państwo - Kościół w 1989 r. zaistniała możliwość reaktywowania katolickich organizacji zlikwidowanych przez władze komunistyczne w 1950 r., wśród nich także Caritas Polska i Caritas diecezji. Episkopat przywrócił do działania Caritas Polska w 1990 r. W tym okresie większość diecezji również powoływała diecezjalną Caritas. Nasza Caritas powstała 8 maja 1992 r. Jest pierwszym dziełem, jakie powołał do istnienia swoim Dekretem pierwszy pasterz naszej diecezji bp Kazimierz Górny. Struktura Caritas ma 3 stopnie: Caritas Polska, Caritas diecezjalna, Caritas parafialna. Fundamentalną rolę w dziele miłosierdzia chrześcijańskiego spełniają parafie. W większości parafii naszej diecezji istnieją zespoły charytatywne, które w obecnym roku 10-lecia diecezji i Pierwszego Synodu Diecezjalnego będą powołane przez Dyrektora Caritas, zatwierdzone przez Księdza Biskupa, który nada im Statut.

- W diecezji naszej istnieją jeszcze inne organizacje Caritas...

- Statut Caritas naszej diecezji nadany przez Biskupa na początku jej działania mówi, o możliwości powoływania kół środowiskowych. Zainteresowanie młodzieży II LO w Rzeszowie i włączenie się ich w bezpośrednią działalność pomocową organizowaną przez Caritas naszej diecezji stało się początkiem powołania I Szkolnego Koła Caritas w diecezji, a także i w Polsce. Był to rok 1995. Dzisiaj tych Kół mamy ponad sto. W Rzeszowie, w byłej WSP, a dzisiejszym Uniwersytecie Rzeszowskim zostało powołane pierwsze Studenckie Koło zwane Caritas Academica.

Kolejne powstały przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania oraz w Politechnice Rzeszowskiej. Są to równocześnie pierwsze Studenckie Koła Caritas w Polsce. Działalność tych Kół podlega bezpośrednio Caritas diecezjalnej, jakkolwiek zaleca się im ścisłą współpracę z zespołami parafialnymi. Kierunek działalności wskazuje regulamin, zatwierdzony przez Biskupa i Rektora Uczelni. Caritas podejmuje bezpośrednio współpracę z Rzeszowskim Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta, działającym w granicach naszej diecezji.

- Czym różni się działalność Caritas od działalności tzw. instytucji dobroczynnych?

- Działalność Caritas wynika ściśle z Ewangelii i nauki Kościoła. Miłosierdzie spełniane od początku istnienia Kościoła ma motywację czysto religijną. To Chrystus jest potrzebującym, głodnym, umierającym, chorym, niepełnosprawnym, a chrześcijanie w Jego Imię spieszą im z pomocą.

Inne organizacje czynią również wiele dobra, ale jest to filantropia, czy też czysty humanitaryzm. Katolik powinien kierować się motywacją religijną. Caritas podejmuje współpracę z wieloma instytucjami dobroczynnymi, zwłaszcza z tymi, które w swoich założeniach nie mają zasad sprzecznych z nauką Kościoła katolickiego. Członkiem Caritas może być tylko katolik czyli człowiek, który utożsamia się z nauką Kościoła.

Działalność Caritas opiera się na wolontariuszach, czyli ludziach, którzy z ochotnego serca użyczają Chrystusowi swoich rąk, nóg, czasu i spieszą z konkretną pomocą bliźnim. Wzorem takiej posługi bliźnim jest Maryja, o której czytamy w Ewangelii Łukasza, że poszła z pośpiechem do swojej krewnej Elżbiety. Takiego pośpiechu, zwłaszcza w obecnym okresie nawiedzenia diecezji, chcemy się uczyć wszyscy, a przede wszystkim członkowie Caritas. Dlatego "wielkim śladem", który winien zostać po nawiedzeniu powinno być jakieś dzieło, choćby drobne w każdej parafii, np. dofinansowanie posiłków dzieciom w szkole, spotkanie z seniorami, pomoc w domu itp.

- W działalności Caritas diecezjalnej niemałą rolę odgrywa obok pomocy pojedynczych osób także współpraca z Samorządami. Jak jest naprawdę?

- Posiadanie osobowości prawnej przez Caritas diecezji, a także przez zespoły parafialne, mogące korzystać z osobowości prawnej parafii sprawia, że Caritas może być partnerem dla kompetentnych władz na poziomie samorządu, województwa, a nawet ministerialnym. Caritas ma prawo do tego, by sięgać po pieniądze podatników, a na całym świecie jest wiadome, że zadania podejmowane przez organizacje pozarządowe są znacznie tańsze.

Dzięki takim umowom Caritas diecezji może zorganizować wiele dzieł, wymienię tylko niektóre: kuchnie dla ubogich i bezdomnych w kilku parafiach, Centrum dla Osób Niepełnosprawnych - Warsztaty Terapii Zajęciowej, DPS w Cmolasie, Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny w Myczkowcach (całoroczny) - tylko podczas wakacji korzysta w nim z wypoczynku 2,5 tys, dzieci. Do dzieł Caritas należą także: Dom Rehabilitacyjno-Opiekuńczy i WTZ w Gorlicach, Stacje Opieki Caritas w Tyczynie, Kątach i Ropczycach, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy - Hospicjum w Jaśle, WTZ w Różance, Dom Samotnej Matki w Rzeszowie. Całością kieruje Centrum Charytatywne Diecezji w Rzeszowie, przy ul. J. Styki 21.

Mając na uwadze wielkie zagadnienie, jakim jest pomoc niepełnosprawnym, Caritas była inicjatorką powołania specjalnej Fundacji. Aktualnie jest ona w budowie obok Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. W gronie fundatorów jest sam Ksiądz Biskup Ordynariusz i wielu katolików świeckich, zaangażowanych w to dzieło.

- Jakie działania zamierza Ksiądz Dyrektor podjąć w nowym dziesięcioleciu?

- Podsumowując w kilku zdaniach działalność Caritas diecezji, wyrażam wielką wdzięczność Księżom Biskupom, wszystkim Kapłanom, ludziom dobrej woli włączającym się bezpośrednio w powstającą organizację Caritas. Wyrażam wdzięczność Władzom Samorządowym, Wojewódzkim i Miejskim, które z nami chętnie współpracują, a także mieszkańcom parafii, którzy podejmują takie akcje jak: sprzedaż świątecznych baranków, świec, chlebków, cegiełek, a także spieszą z większą pomocą w sytuacjach losowych i wszelakich kataklizmach. W podziękowaniu nie mogę pominąć pomocy z zagranicy: z Niemiec, Belgii, Francji, Holandii, Anglii czy USA. Wdzięczność wyrażam wszystkim siostrom zakonnym, katechetom świeckim oraz nauczycielom, zaangażowanym w dzieło Caritas w szkołach, a także wychowawcom na koloniach. Dziękuję moim najbliższym stałym współpracownikom - ks. Władysławowi i ks. Bogdanowi, s. Agacie, Siostrom Nazaretankom i ludziom świeckim, którzy służą bezinteresownie. Z ich grona odeszli już do wieczności: śp. Tadeusz, Stanisława i Alicja.

Patrząc w przyszłość, łatwo stwierdzić, że stale są aktualne słowa Chrystusa: "Ubogich zawsze mieć będziecie" (por. Mt 26, 11) . Przychodzą mi w tym momencie na uwagę słowa byłego rektora KUL, bp. S. Wielgusa: "... na ziemi nigdy już nie będzie raju, za którym tęskni serce ludzkie. Bo zawsze będzie człowiekowi towarzyszyło cierpienie, śmierć, trud i niedostatek, bo zawsze będą ludzi starzy, biedni, chorzy, słabi, bezdomni, ułomni fizycznie, kalecy moralnie - po prostu bliźni, potrzebujący naszej pomocy, ci w których w sposób szczególny objawia się sam Chrystus. Praca charytatywna jest wykładnikiem chrystianizmu" .

Jest to uświadomienie każdemu z nas, że dzieło miłosierdzia niezależnie od tego, jaką będzie miało nazwę, Kościół zawsze będzie spełniał. W nowym dziesięcioleciu, pragnę aby poziom życia ludzi ubogich zmieniał się na lepszy, a Caritas, aby mogła jeszcze lepiej służyć najbardziej potrzebującym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2024 r.

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Zakopane: pożegnanie ks. Stanisława Szyszki, honorowego obywatela stolicy polskich Tatr

2024-06-27 20:42

[ TEMATY ]

pogrzeb

Zakopane

commons/wikimedia.pl

Był pierwszym proboszczem parafii św. Krzyża i jego budowniczym, współorganizował wizytę św. Jana Pawła II w Zakopanem w 1997 r. Był honorowym obywatelem tego miasta. 26 i 27 czerwca odbyły się w stolicy polskich Tatr uroczystości pogrzebowe ks. prałata Stanisława Szyszki.

W drugim dniu uroczystości przewodniczył im kard. Stanisław Dziwisz, metropolita senior archidiecezji krakowskiej i bp pomocniczy archidiecezji krakowskiej Robert Chrząszcz. Kard. Dziwisz powiedział, że ks. Stanisław Szyszka był wrażliwy na sprawy Kościoła, archidiecezji i ojczyzny. - Niech się modli dalej, w inny sposób, za prezbiterium krakowskie, o nowe powołania kapłańskie, o Polskę, aby była wierna Chrystusowi, żeby nie schodziła z tej drogi - zaznaczył hierarcha z Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Odpust ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu

2024-06-27 21:39

Renata Czerwińska

W Toruniu odbyły się uroczystości ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy, głównej Patronki Diecezji Toruńskiej.

Wierni zgromadzili się na dziedzińcu przed Centrum Dialogu im. Jana Pawła II, gdzie odmówili nowennę do Matki Bożej. Następnie spod Wyższego Seminarium Duchownego ulicą św. Józefa wyruszyła procesja do sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję