Czy tradycja jest tylko zbiorem zwyczajów uświęconych praktyką wielu pokoleń? Czym jest muzyka tradycyjna? Gdzie leży źródło i zagadka jej autentyczności? Jak rozumieć tradycję w odniesieniu do prób rekonstrukcji muzyki, której nigdy nie usłyszeliśmy w jej oryginalnym brzmieniu? Czy przekaz ustny ma przewagę nad tym spisanym czy na odwrót? Jak współtworzyć tradycję? Czy można ją zmieniać nie zatracając jej istoty? Na te i inne nurtujące nas pytania będziemy odpowiadać poprzez muzyczną opowieść artystów, będących gośćmi tegorocznej edycji festiwalu Musica Divina.
Trzecia odsłona festiwalu Musica Divina przyniesie pięć koncertów dających wszechstronny i różnorodny obraz bogactwa muzyki sakralnej – przede wszystkim tej dawnej. Słowem-kluczem do koncepcji muzycznego tournée po Europie będzie traditio. Wyruszymy zatem w podróż po różnych tradycjach muzycznych naszego kontynentu, odbędziemy szereg spotkań z artystami w ramach pasma Musica Divina przed hejnałem – wszystko po to, by lepiej poznać, rozumieć i rozwijać naszą rodzimą Tradycję, na kształt której mamy wpływ.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W programie Musica Divina 2020 wyjątkowo mocno wybrzmi muzyka polifoniczna epoki renesansu, która – obok chorału – uznana jest przez Kościół za wzorcowy styl muzyki sakralnej. Ówcześni twórcy opracowywali teksty na potrzeby całego roku liturgicznego, komponując stałe (ordinarium) i zmienne (proprium) części mszy św., elementy Liturgii Godzin i licznych nabożeństw, stąd ich niezwykłe bogactwo w dostępnych nam źródłach. W muzyce tej także dostrzegamy ciągłość Tradycji Kościoła, często odnajdując w niej melodie chorałowe w postaci cantus firmus.
Festiwal otworzy wielowymiarowy pod względem repertuaru koncert duetu Carine Tinney (sopran) i Lukasa Henninga (lutnia) z gościnnym udziałem Cracow Baroque Consort, a publiczność będzie miała okazję usłyszeć, obok muzyki średniowiecznej i renesansowej, także najnowsze utwory polskiego kompozytora młodego pokolenia, Mariusza Kramarza. W kolejnym dniu Musica Divina francuski zespół Les Chantres du Thoronet w tradycji techniki ornamentacyjnej zaprezentuje gregoriańskie antyfony na ofiarowanie. Męski zespół wokalny Jerycho (Polska) przy akompaniamencie Morgaine (Litwa) wyśpiewa staropolski przepis na szczęście zapisany w pieśniach nabożnych skodyfikowanych w XVI w. w kancjonałach protestanckich. Kolejne dwa koncerty wypełni muzyka późnego średniowiecza i renesansu: w wykonaniu Da Tempera Velha (Hiszpania), wokalno-lutniowego kwartetu, usłyszymy utwory pochodzące z Cancionero de Palacio, prawdziwego pomnika muzyki iberyjskiej. Zwieńczeniem Musica Divina 2020 będzie koncert brytyjskiego The Gesualdo Six, który do Krakowa przyjedzie z repertuarem ze swojej debiutanckiej płyty English Motets.
Reklama
Festiwal odbędzie się w niezwykłym dla siebie terminie: dniach 1-6 października 2020, a koncerty zagoszczą w przepięknych krakowskich świątyniach m.in. Kościele Bożego Ciała, Kościele Misjonarzy na Stradomiu czy Kościele oo. Karmelitów na Piasku. Wszystkie wydarzenia w ramach Musica Divina są nieodpłatne. Wzorem ubiegłego roku koncerty objęte są systemem wejściówek, które można pobrać na stronie www.musicadivina.pl. Ich ilość jest ograniczona w związku z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi organizacji wydarzeń kulturalnych w czasie pandemii.
Jeszcze nigdy program festiwalu nie podlegał aż takim wstrząsom – przyznaje Łukasz Serwiński, dyrektor festiwalu – jak w tym trudnym dla całego artystycznego świata roku. Mimo trudnych decyzji i rezygnacji udało nam się wspólnie przygotować dla Państwa opowieść o tradycji minionych epok, która brzmi wciąż aktualnie – a może nawet bardziej aktualnie niż zazwyczaj. Bo to właśnie teraz doświadczamy przemian, niepokojów i wstrząsów, które były bliskie twórcom średniowiecza, renesansu czy baroku. Dziś możemy je odczytać w świetle naszych własnych emocji i jeszcze głębiej zrozumieć.
Reklama
Z pewnością emocje, które towarzyszyły nam w poprzednich edycjach festiwalu, mimo niecodziennych, pandemicznych okoliczności wybrzmią na nowo i szczególnie w roku, w którym dane nam było tak mocno zatęsknić za spotkaniami z żywą muzyką. Odcięci na długi czas od tych doznań, przeżyjmy wspólnie festiwalowy tydzień, jeszcze głębiej doświadczając spotkania z Sacrum i odkrywając na nowo uniwersalne piękno jakie niesie w sobie muzyka europejskiej traditio.
Program Musica Divina 2020:
Koncerty:
1 października, 20:00, Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny „Na Piasku”, Carine Tinney & Lukas Henning, Hear my prayer: A collection of prayers and psalms reflecting on old and new traditions
2 października, 20:00, Bazylika Bożego Ciała, Les Chantres du Thoronet, Grands Offertoires Grégoriens. Śpiew psalmów w dawnej tradycji techniki ornamentacyjnej z udziałem solisty i chóru, z pierwszych rękopisów średniowiecznych (X w.)
3 października, 20:00, Kościół pw. św. Szczepana, Jerycho & Morgaine, Beatitudines – staropolski przepis na szczęście
5 października, 20:00, Kościół Nawrócenia św. Pawła Apostoła, Da Tempera Velha, Vuestra canción, mi sentir…The Palacio Songbook adrift
6 października, 20:00, Bazylika Bożego Ciała, The Gesualdo Six, English Motets
Wydarzenia towarzyszące:
Musica Divina przed hejnałem, w dniach koncertów, 11:00, restauracja Hevre.
Msza święta festiwalowa, 4 października, 13:00, Kościół Nawrócenia św. Pawła na Stradomiu.
Szczegółowy program i wejściówki na stronie Musica Divina