Reklama

Szkoła Wiary u Dominikanów

„Kontrowersyjne tematy dla wierzących, wątpiących, poszukujących” - takie słowa o Dominikańskiej Szkole Wiary we Wrocławiu piszą jej organizatorzy na stronie internetowej www.szkolawiary.pl. Czego uczą w tej szkole i jakie ma ona znaczenie?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Placówki w całej Polsce

Dominikańska Szkoła Wiary to idea, która jest realizowana przy ośrodkach dominikańskich na terenie całego kraju. We Wrocławiu również funkcjonowała - teraz organizatorzy reaktywują ją po kilku latach przerwy. Jak mówi Joanna Michalska, pomysł powrotu do idei DSW zrodził się, ponieważ „przy klasztorze i w ogóle we Wrocławiu brakowało takiego miejsca do dyskusji o współczesnym Kościele, o kwestiach teologicznych, etycznych”. Nie chcą konkurować z duszpasterstwami akademickimi, ani licznymi spotkaniami modlitewnymi czy muzycznymi dla młodzieży czy dorosłych. Nie chcą także w żadnym wypadku głosić nowych, czy sprzecznych z nauczaniem Kościoła idei. Chcą poprzez dojrzałe dyskusje teologiczne wypełnić lukę, jaka powstała w kształtowaniu wiary.

Uczniowie

Reklama

Adresatem inicjatywy jest duża grupa osób. Organizatorzy w starym refektarzu Ojców Dominikanów, podczas kolejnych sobotnich spotkań spodziewają się zobaczyć osoby po maturze i starsze (bez określania górnej granicy wieku). „Naszą ofertę kierujemy szczególnie do absolwentów studiów i szkół wyższych oraz do osób, które już odchowały dzieci, mają 40 - 50 lat, ponieważ jest bardzo mało inicjatyw formacyjnych skierowanych bezpośrednio do nich” - podkreśla Marek Misiak, zaangażowany w prowadzenie DSW. Co ważne, Dominikańska Szkoła Wiary jest inicjatywą o charakterze intelektualnym. Dzięki temu rozmowy na temat obrazu Kościoła, spraw aktualnych dotykających wspólnoty wierzących, które często toczymy ze znajomymi i rodziną, można przenieść na grunt merytorycznej dyskusji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nauczyciele

Każdemu spotkaniu towarzyszy wykład znanej osoby - świeckiej bądź duchownej. Wśród zaproszonych gości do tej pory znaleźli się między innymi: red. Zbigniew Nosowski, dr hab. Marcin Karas, o. Tomasz Kwiecień OP, Elżbieta Adamiak, Katarzyna Kuczyńska. Przedstawiając nauczanie Kościoła, opierając się na autorytecie teologów i hierarchów, pokazują oni jednocześnie, że jest wielu ludzi, którzy mają wątpliwości związane z wiarą i jej osobistym przeżywaniem. Dlatego warto się spotkać i rozmawiać, wspólnie szukając wyjaśnień i rozwiązań. Podczas kolejnego wykładu, 4 grudnia o godzinie 17.00, wraz z red. Arturem Sporniakiem, dziennikarzem i redaktorem działu religijnego w „Tygodniku Powszechnym”, poruszony zostanie niezwykle aktualny temat: Czy Kościół zmieni nauczanie odnośnie do etyki seksualnej?

Wartość Szkoły Wiary

Dominikańska Szkoła Wiary pretenduje do miana miejsca i czasu, w którym możliwa będzie indywidualna refleksja na temat roli człowieka w Kościele. Organizatorzy nie boją się podejmować tematów trudnych, bolesnych, niejednoznacznych. Mówią, że najważniejsza jest możliwość podjęcia debaty i poczucie, że jako członkowie wspólnoty Kościoła jesteśmy za nią odpowiedzialni. Chcą pokazać, że możliwa jest rozmowa - nie tylko słuchanie kazania wygłaszanego z ambony, ale także aktywne uczestnictwo w tworzeniu swojej wiary i obrazu Kościoła. Czy te zamiary uda się zrealizowac? Sprawdzianem będą organizowane spotkania i frekwencja na nich.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: ogłoszono 5 dekretów, w tym dwa do beatyfikacji

2025-12-18 14:04

[ TEMATY ]

Watykan

beatyfikacja

Adobe Stock

Podczas audiencji udzielone kardynałowi Marcello Semeraro, prefektowi Dykasterii do spraw Kanonizacyjnych, papież upoważnił tę dykasterię do ogłoszenia pięciu dekretów. Jeden z nich dotyczy cudu (do beatyfikacji), jeden męczeństwa (także do beatyfikacji), natomiast trzy heroiczności cnót - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

- cudu przypisywanego wstawiennictwu Czcigodnego Sługi Bożego Henryka Ernesta Shawa, wiernego świeckiego i ojca rodziny, urodzonego 26 lutego 1921 r. w Paryżu (Francja) i zmarłego 27 sierpnia 1962 r. w Buenos Aires (Argentyna);
CZYTAJ DALEJ

Ingres kard. Grzegorza Rysia będzie transmitowany w telewizji

2025-12-17 21:19

[ TEMATY ]

kard. Ryś

Piotr Drzewiecki

Ingres kard. Grzegorza Rysia odbędzie się w bazylice archikatedralnej na Wawelu. Weźmie w nim udział abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce.

Podziel się cytatem Nuncjatura Apostolska poinformowała o decyzji Ojca Świętego Leona XIV w sprawie nominacji dla kard. Rysia w dniu 26 listopada br. W lipcu 2011 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, a sakrę biskupią otrzymał z rąk kard. Stanisława Dziwisza 28 września tego samego roku. Na zawołanie biskupie wybrał słowa "Virtus in infirmitate" (Moc w słabości). 14 września 2017r., w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka arcybiskupem metropolitą łódzkim, natomiast 9 lipca 2023 roku - kardynałem. Oficjalna kreacja kardynalska odbyła się na placu św. Piotra 30 września 2023 r. Kościołem tytularnym kard. Grzegorza Rysia stał się kościół św. Cyryla i Metodego w Rzymie. Nowy arcybiskup metropolita krakowski jest członkiem Dykasterii ds. Biskupów oraz Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a w ramach Konferencji Episkopatu Polski członkiem Rady Stałej KEP, przewodniczącym Rady ds. Dialogu Religijnego, przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, członkiem Rady ds. Ekumenizmu, członkiem Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, a także Rady ds. Rodziny.
CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas na opłatku w Sejmie: współpraca to umiejętność ludzi mądrych

2025-12-18 13:59

[ TEMATY ]

sejm

opłatek

PAP/Marcin Obara

"Życzę wam, byście uczyli się współpracy. Współpraca jest umiejętność ludzi mądrych, głupi nie są do niej zdolni" - powiedział abp Adrian Galbas w czwartek podczas tradycyjnego spotkania opłatkowego parlamentarzystów w Sejmie.

Tradycyjne spotkanie opłatkowe parlamentarzystów w holu głównym Sejmu RP otworzyli gospodarze - Marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty oraz Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Marszałek Czarzasty w krótkim, osobistym wystąpieniu nawiązał do przewrotności historii, która sprawiła, że to on gości przedstawicieli Kościołów i kultywuje religijne tradycje w murach parlamentu. - Życzę wam pokoju, zdrowia i byście znaleźli spokój przy świątecznym stole. Przytulcie swoich bliskich. Życzę wam szczęścia, bo was kocham, lubię i szanuję - mówił do zgromadzonych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję