Reklama

Zadania nowego roku duszpasterskiego

Niedziela rzeszowska 48/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katarzyna Kawa: - Jaki jest cel pierwszego roku wpisującego się w trzyletni program budowania komunii z Bogiem?

Ks. Jan Szczupak: - Celem tego roku jest pogłębienie życia sakramentalnego i modlitewnego kapłanów i wiernych oraz przypomnienie norm dotyczących sakramentów, ich przyjmowania oraz ich roli w życiu każdego chrześcijanina. Ponadto będziemy się starali o pogłębienie relacji do Pisma Świętego.

- Na jakiej drodze ten cel będzie realizowany w diecezji?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Podejmować będziemy działania, które pozwolą tę tematykę zgłębić wiernym, zarówno tym działającym w różnego rodzaju ruchach i stowarzyszeniach, jak i tym mniej zaangażowanym oraz takim, którzy poszukują sensu wiary, bo program tego roku ma w szczególny sposób przypomnieć, kim jest chrześcijanin, jakie są jego korzenie i gdzie ma poszukiwać źródła swojej komunii z Bogiem. Raz w miesiącu w kościołach głoszone będą kazania poświęcone tematyce roku duszpasterskiego, a więc temu, czym jest Pismo Święte dla człowieka wierzącego, jaką rolę w jego życiu odgrywają sakramenty - na każdy z nich poświęcone będą jedno lub dwa kazania. Zwieńczeniem tego cyklu będzie słowo o modlitwie, jako szczególnie osobistym wymiarze budowania więzi z Bogiem. Oprócz tego w mediach diecezjalnych (Radio Via, „Niedziela Rzeszowska”) będą się pojawiały materiały, które pozwolą wiernym zgłębić tę tematykę.

- Jak te działania rozłożone będą na poszczególne komórki Kościoła diecezjalnego?

- Zadania zaplanowane na ten rok duszpasterski realizowane będą na szczeblu diecezjalnym, dekanalnym, parafialnym, a także rodzinnym czy osobistym. Diecezjalnymi miejscami pogłębiania komunii z Bogiem będą wszelkie już istniejące celebracje pod przewodnictwem Księży Biskupów, teraz wykorzystane po to, by podkreślić ich więź ze Słowem Bożym, sakramentami i zachęcić do osobistej i wspólnotowej modlitwy, np. Niedziela Palmowa, która jest Dniem Młodzieży będzie dziękczynieniem za sakrament bierzmowania itp. Ważną rolę spełniać będą także dekanaty i sanktuaria znajdujące się w ich obrębie. Tu organizowane będą dziękczynienia za kolejne znaki łaski Bożej, które stają się udziałem wiernych, np. dekanalna rocznica I Komunii św., w stolicy dekanatu uroczyste sprawowanie spowiedzi poprzedzone nabożeństwami pokutnymi, dzień kapłański, jubileusz małżeństw czy spotkanie bierzmowanych z całego dekanatu. Zaś w parafiach zwracać będziemy szczególną uwagę na Słowo Boże i jego miejsce w świątyni i w rodzinach. Celebracja Słowa odbywać się będzie w szczególny sposób podczas wizyty duszpasterskiej. Chcemy także, by w parafiach organizowane były szkoły modlitwy, np. przy okazji adoracji na I czwartek. Ponadto każdy z tych tematów skierowany jest do działających przy parafiach grup modlitewnych, stowarzyszeń, które na swoich spotkaniach będą je rozważać i animować we wspólnocie.

W myśli trzyletniego programu słowem-kluczem jest „komunia”, czyli zjednoczenie z Bogiem przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym, które dokonuje się w Słowie Bożym i sakramentach

Na nadchodzące trzy lata Episkopat Polski przyjął program duszpasterski pod hasłem: „Kościół domem i szkołą komunii”, którego celem jest odbudowanie wrażliwości katolików na więź z Bogiem. Biskupi polscy zauważyli bowiem problem dechrystianizacji, która posuwa się w szybkim tempie, a często bez wyraźnego opowiedzenia się wiernych za laicyzacją ich życia - można je porównać do dryfowania na fali zmierzającej ku odejściu od chrześcijaństwa. Potrzebna jest zatem mocna ofensywa, która obudzi katolików i na nowo pomoże im przylgnąć do Chrystusa.
W myśli trzyletniego programu słowem-kluczem jest „komunia”, czyli zjednoczenie z Bogiem przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym, które dokonuje się w Słowie Bożym i sakramentach. To innymi słowy przylgnięcie do Boga, chęć Jego poznawania i doświadczania Jego obecności tak przez widzialne znaki sakramentów, jak i przez osobistą więź wytworzoną na modlitwie.
Przez kolejne trzy lata wierni w Polsce pod opieką biskupów i kapłanów oraz osób konsekrowanych czy świeckich działających w ruchach i stowarzyszeniach będą odkrywać na nowo i pogłębiać bliskość Boga. W pierwszym, obecnie rozpoczynającym się roku, którego hasło brzmi „W komunii z Bogiem”, szczególnie ważne stanie się kształtowanie duchowości poprzez dojrzałe przyjęcie Słowa Bożego, katechezy zagłębiające w znaki sakramentalne oraz szkołę modlitwy. Drugi rok, opatrzony hasłem „Kościół naszym domem”, poświęcony będzie budowaniu komunii, czyli więzi między wyznawcami Chrystusa oraz kształtowaniu świadomości przynależności do Kościoła. Hasło trzeciego roku: „Być solą ziemi” to już wezwanie do działania, ożywienie w wiernych potrzeby apostołowania. To zadania, które nie tylko mają na celu powstrzymanie odchodzenia od Chrystusa, od korzeni wiary, ale także obudzenie świadomości tego, kim jesteśmy, do czego i przez Kogo zostaliśmy stworzeni. Każda diecezja, jako żywa komórka Kościoła, będzie realizować program duszpasterski w formie różnorodnych działań.

Katarzyna Kawa

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mądrość i głupota to dwie siły ciągle ścierające się ze sobą w człowieku

2025-07-12 11:13

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Marina P. – stock.adobe.com

Rozważania do Ewangelii Mt 25, 1-13.

Sobota, 9 sierpnia. Święto św. Teresy Benedykty od Krzyża, dziewicy i męczennicy, patronki Europy
CZYTAJ DALEJ

Jest reakcja Komisji Europejskiej w sprawie afery KPO

2025-08-09 19:21

[ TEMATY ]

Komisja Europejska

Afera KPO

reakcja

nieprawidłowości

Adobe Stock

Ze środków KPO miały być finansowane m.in. jachty

Ze środków KPO miały być finansowane m.in. jachty

Polska ma wszelkie instrumenty do skontrolowania i wyjaśnienia potencjalnych nieprawidłowości wokół środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO); Komisja Europejska nie interweniuje na tym etapie - przekazał PAP w sobotę rzecznik KE Maciej Berestecki. Według niego sprawę powinny najpierw wyjaśnić polskie władze.

- Z tego, co zapowiedział premier wynika, że polskie władze podejmą działania, by wyjaśnić podejrzenia - podkreślił Berestecki. - Gdy działania rządu okażą się nieskuteczne, wtedy my podejmiemy interwencję - dodał rzecznik KE.
CZYTAJ DALEJ

Abp Zieliński: dzielmy się dobrem z innymi

2025-08-10 09:30

[ TEMATY ]

bł. Edmund Bojanowski

Abp Zbigniew Zieliński

Adobe Stock

Powinniśmy dzielić się dobrem z innymi

Powinniśmy dzielić się dobrem z innymi

Nie tylko mamy oczekiwać dobra, ale musimy także tym dobrem sami się dzielić. Bł. Edmund Bojanowski nie tylko pragnął miłosierdzia, nie tylko tym miłosierdziem się dzielił, ale także w wyniku takiej postawy to miłosierdzie, którym się dzielił, przełożyło się na tak wspaniałe i piękne owoce - mówił w Luboniu w archidiecezji poznańskiej abp Zbigniew Zieliński. Metropolita poznański przewodniczył 9 sierpnia uroczystościom patronalnym ku czci bł. Edmunda Bojanowskiego, które zbiegły się z 175. rocznicą założenia Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny.

W homilii abp Zieliński podkreślił zdolność do otwartości na drugiego człowieka, którą przekazywał innym bł. Edmund w duchu błogosławieństwa: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni dostąpią miłosierdzia”
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję