Reklama

Inauguracja w Metropolitalnym Seminarium Duchownym

Kapłan - herold Boga pomiędzy ludźmi

Wśród uczelni, które w październiku przeżywają inauguracje roku akademickiego, znajduje się Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie. Uroczystość, która odbyła się 24 października, została połączona z wręczeniem abp. seniorowi Bolesławowi Pylakowi honorowego członkostwa Towarzystwa Przyjaciół Seminarium

Niedziela lubelska 46/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Doroczne święto studentów teologii, szczególnie przeżywane przez alumnów I roku, rozpoczęła Msza św. w kościele seminaryjnym. Po wspólnej modlitwie w intencji społeczności seminarium, w auli wielofunkcyjnej rozpoczęło się oficjalne spotkanie, na które złożyły się m.in. immatrykulacja studentów I roku, wykład inauguracyjny wygłoszony przez prof. Tomasza Trojanowskiego oraz wręczenie abp. Pylakowi honorowego członkostwa TPS.
W spotkaniu uczestniczyli biskupi lubelscy - abp senior Bolesław Pylak, abp Józef Życiński, bp Ryszard Karpiński, bp Mieczysław Cisło i bp Artur Miziński, a także metropolita przemysko-warszawski obrządku bizantyńsko-ukraińskiego abp Jan Martyniak. Wśród gości znaleźli się m.in. rektorzy lubelskich uczelni z ks. prof. Stanisławem Wilkiem, rektorem KUL, rektorzy seminariów znajdujących się na terenie Lublina (diecezji zamojsko-lubaczowskiej, Braci Mniejszych Kapucynów, Księży Paulistów, Ojców Białych Misjonarzy Afryki i Księży Marianów), przedstawiciele Kurii Metropolitalnej i instytucji kościelnych oraz władz samorządowych. Witając i przedstawiając gości rektor seminarium ks. dr Marek Słomka szczególne słowa skierował do byłych i obecnych wykładowców seminarium, a także do sióstr zakonnych ze Zgromadzenia Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, pracujących w seminarium. „Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za codzienną posługę, a przede wszystkim za ewangeliczne świadectwo oddania Bogu i Kościołowi” - mówił ks. Rektor.

Dziedzictwo św. Wincentego a’Paulo

Inauguracji roku akademickiego 2010/2011 towarzyszyła obecność św. Wincentego a’Paulo. Jego relikwie przypominały zgromadzonym początki istnienia lubelskiego seminarium. „Św. Wincenty w sposób szczególny dbał o przygotowanie młodych mężczyzn do kapłaństwa. Organizował specjalne rekolekcje przed święceniami, powołał do życia seminaria duchowne. 27 września br. obchodziliśmy 350. rocznicę przejścia do wieczności założyciela Zgromadzenia Misjonarzy, które zorganizowało placówkę formującą alumnów w Lublinie. Najstarsze części naszych obiektów przypominają historię z XVII wieku. Dbając o stronę materialną zabudowań pomisjonarskich, przygotowaliśmy projekt renowacji, który - mamy nadzieję - dzięki funduszom unijnym oraz ogromnej życzliwości władz samorządowych, stanie się wizytówką lubelskiego Śródmieścia. W nurcie przygotowań do jubileuszu 300-lecia erygowania naszego seminarium, podejmujemy zwłaszcza duchowe dziedzictwo św. Wincentego” - podkreślał ks. Rektor.
Mówiąc o zaangażowaniu alumnów w różne dziedziny życia, ks. prał. M. Słomka wymienił te, w których „klerycy realizowali przesłanie miłości bliźniego”. Podczas wakacji alumnów lubelskiego seminarium można było spotkać m.in. na koloniach i półkoloniach z dziećmi i młodzieżą, na obozach organizowanych przez Caritas i Akcję Katolicką, oazach, wczasorekolekcjach dla chorych i niepełnosprawnych, pielgrzymkach. „Szczególnie znamiennym sposobem niesienia pomocy bliźnim w potrzebie stały się wakacyjne wyjazdy seminarzystów w okolice Wilkowa. Wielokrotnie słyszałem pozytywne relacje z zaangażowania ukazującego praktyczną miłość bliźniego wobec wiernych naszej archidiecezji dotkniętych klęską powodzi” - podkreślał ks. Rektor.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Modlitwa jest fundamentem

Podczas uroczystości inauguracyjnej rektor seminarium przypomniał słowa Benedykta XVI z listu do alumnów. Papież napisał: „Kto chce zostać kapłanem, przede wszystkim musi być «Bożym człowiekiem». (…) Dlatego najważniejszą rzeczą w drodze do kapłaństwa i w całym życiu kapłańskim jest osobista relacja z Bogiem w Jezusie Chrystusie. Kapłan nie jest administratorem jakiegoś stowarzyszenia, usiłującym utrzymać i zwiększyć liczbę jego członków. Jest heroldem Boga pomiędzy ludźmi. Pragnie prowadzić do Boga, a w ten sposób budować również prawdziwą komunię pomiędzy ludźmi. Dlatego, drodzy Przyjaciele, tak bardzo ważne jest, abyście nauczyli się żyć w stałym kontakcie z Bogiem”.
Alumni lubelskiego seminarium gorliwie podejmują papieską zachętę. Swoje zaangażowanie na polu naukowym i charytatywnym poprzedzają więc zaangażowaniem modlitewnym, uczestnicząc m.in. w rekolekcjach i dniach skupienia. Swoją modlitwę oferują innym, ale także sami o nią proszą. W odpowiedzi już prawie tysiąc osób modli się systematycznie w ramach różnych gałęzi Towarzystwa Przyjaciół Seminarium. „Dzięki współpracy z Wydziałem ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej podjęliśmy program, którego celem jest tworzenie więzi pomiędzy seminarium a diecezją. Znakiem tworzenia klimatu jedności są deklaracje modlitwy z obu stron: uczniów szkół i seminaryjnej wspólnoty” - mówił ks. Rektor.
W gronie przyjaciół seminarium jako pierwszy honorowy członek TPS znalazł się abp senior Bolesław Pylak - „pierwsza z osób, które nieprzeciętnym zaangażowaniem ukazują blask Ewangelii”. „Gorąco dziękuję abp. Bolesławowi Pylakowi za wielkie serce” - mówił ks. Rektor, wręczając dokument pierwszego honorowego członka Towarzystwa Przyjaciół Seminarium. Dziękując za takie wyróżnienie, abp Pylak wspominał warunki, w jakich przyszło mu przygotowywać się do kapłaństwa i życzył klerykom, żeby w obecnym, przestronnym gmachu seminaryjnym „było im ciasno”.

Lekarze ciał i dusz

Kolejnym etapem uroczystej inauguracji była immatrykulacja 24 studentów I roku, dokonana przez ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, dziekana Wydziału Teologii KUL. „Stajecie na dobrym terenie naukowym, możecie w pełni korzystać z doświadczenia naszych wykładowców. Teraz wszystko zależy od was” - mówił do kleryków, podkreślając wysoką ocenę, jaką Wydział Teologii uzyskał w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Następnie wykład inauguracyjny wygłosił prof. Tomasz Trojanowski, wybitny neurochirurg, kierownik Kliniki Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Podkreślał, że „lekarze ciała i lekarze dusz” stoją dziś wobec podobnych wyzwań. „Podobieństwa w działaniach lekarzy ciała - medyków i lekarzy dusz - duchownych, wywodzą się z tego, że nasze działania nie są właściwie zawodem, ale są wykonywane z powołania, z potrzeby serca, z chęci niesienia pomocy bliźnim, chęci wypełnienia misji” - mówił. Neurochirurg przypomniał, że podstawą humanizmu w medycynie jest tradycja hipokratejska oraz zasady ewangeliczne, jednak we współczesnym świecie doktrynalna zasada poszanowania osoby ludzkiej stworzonej na podobieństwo Boga podważana jest przez nurty postulujące urynkowienie osoby ludzkiej i zastosowanie zasad ekonomii w ocenach etycznych. Zwrócił uwagę, że wobec kryzysu kultury i etyki w całym świecie, niezbędna jest współpraca lekarzy z kapłanami. „Rozwiązywanie problemów i stawianie im czoła nie jest możliwe bez udziału lekarzy dusz. Wierzę, że studia w seminarium wyposażą was w wiedzę i siłę ducha, która pozwoli na rozwiązywanie tych problemów, które będzie wam życie przynosiło” - mówił do kleryków prof. Trojanowski.
Uroczyste spotkanie zakończyło błogosławieństwo, udzielone zgromadzonym przez wszystkich biskupów. Przed jego udzieleniem abp Józef Życiński w pasterskim słowie skierowanym do przyszłych kapłanów podkreślał: „Bóg jest Bogiem bliskim. Kościół jest za tym, by w strukturach instytucjonalnych był rozdział między Kościołem a państwem, bo to jest podstawowa zasada demokracji, ale równocześnie, by była troska o wspólne wartości, a taką wartością jest osoba ludzka, jej ból i cierpienie - mówił. - Doświadczenie zagrożenia i kruchości ludzkiego bytu nakazuje zostawić na boku pewne proste teorie wypracowane przy biurku, gdzie ostro rozdzielamy między sacrum a profanum, nie widząc, że w konkretnym człowieku równocześnie te sfery dopełniają się i potrzeba otwarcia na Boga jest bardzo istotna”.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na KUL jest jeden z najlepszych wydziałów prawa w Polsce

2024-06-21 15:55

[ TEMATY ]

prawo

KUL

Adobe Stock

Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL znalazł się wśród najlepszych wydziałów prawa w Polsce. W rankingu Dziennika Gazety Prawnej uplasował się tuż za podium, na czwartej pozycji, za wydziałami prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego.

Co zadecydowało o sukcesie prawników z KUL? Dziekan WPPKiA dr hab. Andrzej Herbet uważa, że przed wszystkim stała dbałość o poziom kształcenia i indywidualne podejście do każdego studenta. I rzeczywiście, KUL najwyżej został oceniony w kategorii jakość i warunki kształcenia. Tutaj pod uwagę zostały wzięte m.in. wyróżnienia i nagrody uzyskane przez pracowników i studentów, łatwy dostęp do biblioteki i elektronicznych systemów informacji prawnej czy funkcjonowanie Uniwersyteckiej Poradni Prawnej, w której studenci pod opieką wykładowców udzielają nieodpłatnie pomocy prawnej. - Skupiamy się na doskonaleniu metod kształcenia i kładziemy duży nacisk na warsztatowy charakter realizowanych zajęć - mówi prof. Herbet. Stale zwiększana jest oferta przedmiotów prowadzonych w językach obcych, a także kształtujących kompetencje z zakresu informatyki prawniczej. Najbardziej jednak cieszą zwrotne informacje od absolwentów, którzy bardzo wysoko oceniają nie tylko profesjonalizm kadry, ale również relacje panujące na Wydziale.

CZYTAJ DALEJ

Dykasteria Nauki Wiary: były nuncjusz w USA oskarżony o schizmę

2024-06-21 10:53

[ TEMATY ]

schizma

BP KEP

Arcybiskup Carlo Maria Viganò, były nuncjusz papieski w Stanach Zjednoczonych, został oskarżony przez Dykasterię Nauki Wiary o schizmę. Decyzję tę podjęła na swym kongresie 10 maja Dykasteria Nauki Wiary (plenarne posiedzenie wszystkich kardynałów i biskupów wschodzących w jej skład).

Jak wynika z dokumentacji opublikowanej w mediach, członkowie Dykasterii opowiedzieli się za przeprowadzeniem skróconego procesu pozasądowego, nakazali byłemu nuncjuszowi, aby 20 czerwca, osobiście lub za pośrednictwem formalnej reprezentacji prawnej odpowiedział na stawiane mu zarzuty schizmy - odmowy uznania zwierzchnictwa Biskupa Rzymskiego albo pozostawania we wspólnocie z członkami Kościoła uznającymi to zwierzchnictwo.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za 45 lat kapłaństwa w Strachocinie

2024-06-22 09:20

archiwum parafii

Jubilaci na Bobolówce

Jubilaci na Bobolówce

Za 45 lat posługi kapłańskiej dziękowali księża, którzy święcenia przyjęli w 1979 r. Wśród nich byli abp Adam Szal i bp Marian Buczek.

Tym razem przy okazji rocznicy święceń prezbiteratu, księża z rocznika spotkali się w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie, gdzie posługę proboszcza pełni ks. Józef Niżnik, także należący do kursu świętującego rocznicę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję