Było to już drugie tak ważne dla dyrekcji, pracowników i pacjentów szpitala „papieskiego” wydarzenie w krótkim czasie, gdyż wcześniej otrzymaliśmy informację, że placówka znalazła się na 6. miejscu w ogólnopolskim rankingu „Złota Setka Szpitali”, prowadzonym przez dziennik „Rzeczpospolita”.
Uroczystość wręczenia certyfikatów miała miejsce w rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II. Poprzedziła ją Msza św. w kaplicy św. Rafała Archanioła, a przewodniczył jej Pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskej bp Wacław Depo. Rozpoczynając Eucharystię zwrócił się do persolenu medycznego: „Dzisiaj dziękujemy Bogu przy tym ołtarzu za wasze życie, za waszą posługę nad chorym, jak również modlimy się o Boże błogosławieństwo i tę nadzieję, którą tylko Bóg może wlać w nasze serca, również dla ludzi chorych”. W homilii Pasterz diecezji pochylił się nad darem czasu, zauważając, że szpital jest miejscem, które najbardziej sprzyja odczytywaniu tego daru. Przywołał też słowa Jana Pawła II, który mówił, że w tym miejscu dotykamy tajemnicy spotkań lekarza z chorym, a każde takie spotkanie winno się opierać na dialogu obejmującym szacunek wobec godności człowieka, słuchanie siebie nawzajem, zainteresowanie. W dniu, w którym w Sejmie odbywała się debata nad „in vitro” ks. Biskup nie mógł nie podjąć także tego tematu. Nie pozostawiając wątpliwości co do budzącej tak wiele emocji kwestii, po raz kolejny powtórzył słowa Patrona zamojskiego szpitala, zapisane przezeń w encyklice „Evangelium Vitae”: „Różne techniki sztucznej reprodukcji, które wydają się służyć życiu i często są stosowane z tą intencją, w rzeczywistości stwarzają możliwość nowych zamachów na życie...”. Za Ojcem Świętym Pasterz zwrócił uwagę, że ludzkie życie redukowane jest tutaj do roli «materiału biologicznego», którym można swobodnie dysponować. „Jakże ważne słowa, które nie tylko wydają się wypływać z serca zatroskanego o człowieka, ale przede wszystkim z odpowiedzialności za życie wobec Boga” - podkreślił bp Depo. Na koniec zwrócił się do uczestniczących w Eucharystii: „Dziękując Bogu za to miejsce, za czas, który został nam dany, ale przede wszystkim za was, za wspólnotę ludzi, lekarzy i chorych, prośmy, abyśmy podchodzili do tych darów z odpowiedzialnością w sumieniu wobec Boga”.
Po zakończeniu Mszy św. zgromadzony w kaplicy personel szpitala, pacjenci oraz goście udali się na dalszą część uroczystości do sali konferencyjnej. Tam dyrektor placówki Andrzej Mielcarek opowiedział o jej drodze do osiągnięcia poziomu, na jakim się obecnie znajduje. Przybliżył też znaczenie obu otrzymanych certyfikatów - zarówno dla szpitala, jak i jego pacjentów. Certyfikaty są owocem ciągłych działań na rzecz podnoszenia poziomu usług medycznych świadczonych przez szpital i gwarantują, że trafiający doń pacjenci będą mogli liczyć na zadowalającą opiekę. Są też zobowiązaniem do nie tylko trzymania obecnych standardów, ale i ich ciągłego podnoszenia, tak by pacjenci mogli być możliwie szybko i poprawnie zdiagnozowani i wyleczni. Certyfikaty to poddawanie się ciągłym badaniom jakości, które gwarantują poziom usług, stając się równocześnie reklamą placówki medycznej i pociągając inne szpitale do wzięcia z niej przykładu.
Po prezentacji dyrektora Mielcarka odbyło się wręczenie certyfikatów. Nie zabrakło okolicznościowych przemówień przybyłych gości, gratulacji, życzeń... Ostatnim akordem piątkowych uroczystości było wręcznie odznaczeń resortowych za zasługi dla ochrony zdrowia. A potem przyszedł czas na poczęstunek, rozmowy i wspólne radowanie się sukcesem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu