Reklama

Kościół

Holandia: zmarł kard. Adrianus Simonis

2 września w wieku 88 lat zmarł były arcybiskup Utrechtu, kard. Adrianus Johannes Simonis – poinformowała Konferencja Episkopatu Holandii.

[ TEMATY ]

śmierć

Kard. Adrianus Simonis

wikipedia.org

Kardynał Adrianus Simonis urodził się 26 listopada 1931 w mieście Lisse koło Rotterdamu jako najstarsze z 11 dzieci miejscowego dentysty. Po ukończeniu wyższego seminarium duchownego w Warmond oraz po studiach na dwóch uczelniach papieskich w Rzymie przyjął 15 czerwca 1957 święcenia kapłańskie w Rotterdamie. Udzielił mu ich pierwszy biskup tej diecezji, utworzonej niespełna dwa lata wcześniej – Antonius Jansen.

Podziel się cytatem

Neoprezbiter pracował najpierw duszpastersko w parafiach swej diecezji, po czym w latach 1959-66 kontynuował studia teologiczne i biblijne w Rzymie. Po powrocie do kraju był proboszczem i kapelanem szpitalnym w Hadze. W latach 1966-71 uczestniczył w kilku sesjach synodu duszpasterskiego Kościoła holenderskiego. 29 grudnia 1970 Paweł VI mianował go biskupem Rotterdamu sakrę biskup-elekt przyjął 20 marca 1971 w miejscowej katedrze św. Wawrzyńca i Elżbiety. 27 czerwca 1983 Jan Paweł II powołał go na stanowisko arcybiskupa-koadiutora z prawem następstwa archidiecezji Utrechtu. 3 grudnia tegoż roku abp Simonis objął w niej rządy jako kolejny arcybiskup-metropolita i prymas Holandii (Niderlandów). Na konsystorzu 25 maja 1985 Ojciec Święty obdarzył go godnością kardynalską.

Reklama

Jako biskup i kardynał A. Simonis uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach kościelnych, zwłaszcza w zgromadzeniach zwyczajnych i nadzwyczajnych Synodu Biskupów, a w latach 1983-2008 był przewodniczącym Holenderskiej Konferencji Biskupów. W kwietniu 2005 wziął udział w konklawe, które wybrało papieża Benedykta XVI. 14 kwietnia 2007 ustąpił z urzędu arcybiskupa Utrechtu, ale kierował tą archidiecezją do 26 stycznia 2008, gdy władzę objął w niej nowy metropolita kard. Willem J. Eijk. Po przejściu na emeryturę kard. Simonis mieszkał przez jakiś czas w Nieuwkuijk w Brabancji, a następnie w Mariapolis- ośrodku ruchu Focolari. Ostatnie lata spędził natomiast w domu opieki w Voorhout.

W nocie episkopatu Holandii podkreślono, że kard. Simonis był głęboko zatroskany przyszłością Kościoła w Holandii, co wyrażał regularnie w rozmowach i wywiadach. Karta. Willem Eijk, następca kard. Simonisa na stolicy w Utrechcie stwierdził, że w osobie zmarłego purpurata Kościół stracił osobę „o wielkim sercu duszpasterskim”.

Podziel się cytatem

Po śmierci kard. Simonisa Kolegium Kardynalskie liczy 210 członków, w tym 122 posiadających prawo do udziału w ewentualnym konklawe oraz 98, którzy przekroczyli 80 rok życia i są pozbawieni tego prawa.

2020-09-03 13:04

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo pojednania po zabójstwie nastolatka w Wawrze

[ TEMATY ]

śmierć

nabożeństwo

screenschot/TVN24

Dziś wieczorem w parafii św. Feliksa z Kantalicjo w Marysinie Wawerskim odprawione zostanie szczególne nabożeństwo majowe połączone z modlitwą w intencji pojednania i pokoju. Nabożeństwo odbędzie się w związku z zabójstwem nastolatka, do którego doszło w piątek w Szkole im. Króla Maciusia.

O modlitwie pojednania informuje serwis diecezji warszawsko-praskiej. Wierni będą przepraszać za morderstwo, do którego doszło w miniony piątek w szkole im. Króla Maciusia i prosić o łaskę pojednania oraz przebaczenia. Po Mszy świętej odbędzie się procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej do szkoły, gdzie rozegrała się tragedia.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję