Reklama

Pytanie czy pamiętasz…

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” daje możliwość sięgania po wiedzę tym, którzy mają trudną sytuację finansową. W ramach obchodów Dnia Papieskiego, który w tym roku przebiegał pod hasłem: „Jan Paweł II - odwaga świętości”, została przeprowadzona kwesta na stypendia dla zdolnej, ale ubogiej młodzieży z obszarów wiejskich. Pieniądze do puszek były zbierane w całej Polsce. Jest to konkretna materialna odpowiedź Kościoła na nauczanie Ojca Świętego.

Niedziela legnicka 43/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

...wydaje się bezzasadne, gdy chodzi o postać Sługi Bożego Jana Pawła II. Wydaje się, że pomimo jego odejścia, od którego minęło już pięć lat, ciągle jakby żył wśród nas. Gdy odszedł do Domu Ojca, w naszych sercach pozostała wieka pustka. Jednak zauważamy stale jego obecność. Jego ciągle powtarzane i żyjące słowa, nauki. To ciągle dostrzegane jego portrety, zdjęcia, pomniki z jego uśmiechniętą twarzą i ojcowsko wyciągniętymi dłońmi. Tak więc nie tylko pamiętamy, ale ciągle nim żyjemy. To życie z Papieżem, który odszedł, wyraża się w naszej modlitwie, a także w ciągłym podejmowaniu dzieł, które on zapoczątkował. Jednym z takich dzieł jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Ojciec Święty chciał, aby każdy młody człowiek miał dostęp do nauki. Jako nauczyciel, pedagog czy profesor widział, jak młodzi ludzie są otwarci na wiedzę. Martwiło go to, że nie każdy młody człowiek ma równe szanse na naukę. Dzieło, które powstało, miało za zadanie wyrównywać te szanse. Dać możliwość sięgania po wiedzę tym, którzy mają trudną sytuację finansową. Stąd w ramach obchodów Dnia Papieskiego, który w tym roku przebiegał pod hasłem: „Jan Paweł II - odwaga świętości”, została przeprowadzona kwesta dla takich właśnie młodych ludzi.
W różnych miejscach diecezji legnickiej Dzień Papieski przybierał różne formy. Były chwile modlitwy, refleksji, przedstawień teatralnych, wieczornice czy też koncerty jak ten w Jeleniej Górze, o którym piszemy na str. IV. W Legnicy obchody Dnia Papieskiego rozpoczęła Msza św. sprawowana w legnickiej katedrze pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka. W Eucharystii uczestniczyli również profesorowie i przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego, klerycy, nauczyciele, katecheci, studenci oraz przedstawiciele szkół noszących imię Jana Pawła II i stypendyści „Dzieła Nowego Dzieła Tysiąclecia”. Rozpoczynając Eucharystię Ksiądz Biskup powiedział m.in.: „Dzisiejsza niedziela w całej Polsce, ale także i dla Polaków za granicą ma szczególny charakter. W niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyłę na papieża obchodzimy Dzień Papieski. W tym dniu podejmujemy dzieło takiej międzyludzkiej solidarności”. Homilię wygłosił ks. Sławomir Stasiak, dyrektor Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej a zarazem koordynator „Dzieła Nowego Tysiąclecia”. Mówił o powrotach do Boga i o łasce wiary. Powiedział m.in.: „Kiedy wrócimy do Boga, po wysłuchaniu naszych próśb stajemy się ludźmi wierzącymi. Jednym słowem bez powrotów do Boga nie ma wiary. Oczywiście te powroty mogą być najróżniejsze w modlitwie, w postawie życiowej w stosunku do Boga i do człowieka. Wiarę można pojmować na różne sposoby (…) wiara może być pewnym wypełnianym aktem „pamiętaj na Jezusa Chrystusa potomka Dawida on według ewangelii mojej stał z martwych” - akt wyznania wiary w Jezusa Chrystusa. Ale wiara to również postawa (…) Wydaje się, że już nadszedł czas, by ta wiara była przez nas nie tylko poznawana, wyznawana, ale byśmy w szczególny sposób położyli akcent na obronę tej wiary. Obronę wiary w swoim sercu, ale obronę wiary również w życiu publicznym. Trzeba nam uświadomić sobie, że czas początku XXI w. naznaczony jest dla nas chrześcijan zadaniem obrony naszej wiary”. Po Mszy św. o godz. 14.00 mieszkańcy miasta zgromadzili się ponownie w legnickiej katedrze na koncercie dziecięcego zespołu „Dzieci Dawida” z Koskowic. Zespół określany jest mianem drugiej „Arki Noego”. Jeżdżą na różne festiwale, zdobywają główne nagrody. Podczas niedzielnego koncertu wystąpili wraz ze swoimi rodzicami.
W rozmowie z naszą redakcją ks. Sławomir Stasiak wspomniał, że stypendyści mają również zobowiązania. Przede wszystkim mają promować Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, a zatem sami będąc członkami tej fundacji, mają innym pokazywać ideę jej funkcjonowania. Powstała ona wokół Dnia Papieskiego, a zatem wokół nauczania Jana Pawła II. Drugie zadanie, bardziej praktyczne - stypendyści mają w ciągu roku zorganizować jakieś wydarzenie promujące tę ideę. Każdy ze stypendystów jest także zobowiązany do udziału w obozie fundacji, który odbywa się zwykle w okresie wakacji. W tym miejscu trzeba podziękować, bowiem spore kwoty każdego roku w czasie Dnia Papieskiego wpływają na konto Fundacji. Jeśli na coś warto przeznaczyć pieniądze - dodaje ks. Sławomir, to właśnie na tę Fundację, dzięki której naprawdę wielu, młodych utalentowanych ludzi będzie mogło kontynuować naukę. Warto wiedzieć, że w naszej diecezji około 44 osób otrzymuje stypendium. Blisko 250 zł co miesiąc przeznaczają nie tylko na zakup nowych książek czy pomocy dydaktycznych, ale również na różne kursy i na dojazdy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież na „Anioł Pański”: w każdej sytuacji Jezus nas nie opuszcza

2026-08-09 12:15

[ TEMATY ]

Watykan

Leon XIV

Vatican Media

Nie popadajmy w rozpacz, nawet kiedy czujemy się bezradni wobec problemów, gdyż w każdej sytuacji Jezus nas nie opuszcza, jeśli z pokorą przyjmiemy Go do naszego życia. Mówił o tym Leon XIV w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, którą odmówił z wiernymi zgromadzonymi na Placu św. Piotra w Watykanie.

Komentując fragment Ewangelii o Jezusie, który na Jeziorze Galilejskim przychodzi do uczniów pośród burzy, krocząc po wodzie, papież zwrócił uwagę, że Jego uczniowie „stają bezradni i przerażeni wobec groźby fal i przeciwnego wiatru”. Jednak „obecność Pana wszystko zmienia: Piotr potrafi nawet uczynić kilka kroków po falach w Jego stronę; potem jednak ogarnia go lęk, zaczyna tonąć, a Jezus go ratuje”. Kiedy zaś burza ustaje, z serc uczniów spontanicznie wypływa wyznanie wiary: „Prawdziwie jesteś Synem Bożym!”.
CZYTAJ DALEJ

Polskie akcenty w sercu Castel Gandolfo. Niezwykłe miejsce, które trzeba odwiedzić

2026-08-09 20:05

[ TEMATY ]

Castel Gandolfo

Adobe Stock

Przez dekady Castel Gandolfo służyło papieżom jako miejsce letniego odpoczynku i modlitwy. Dziś te wyjątkowe wnętrza są otwarte dla pielgrzymów i turystów z całego świata. Co ciekawe, w pałacowych murach odnajdziemy niezwykle mocne i wzruszające polskie akcenty.

Rezydencja w Castel Gandolfo to miejsce o bogatej historii i szczególnym duchowym klimacie. Przebywali tu m.in. św. Jan XXIII, św. Paweł VI, a także św. Jan Paweł II, dla którego pałac w Górach Albańskich był ucieczką od rzymskich upałów i miejscem spotkań z ludźmi z całego świata.
CZYTAJ DALEJ

Ks. kan. Krzysztof Herbut: Jaka modlitwa, takie życie

2026-08-09 18:50

[ TEMATY ]

transmisja

ks. Krzysztof Herbut

Kraków‑Łagiewniki

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ks. kan. Krzysztof Herbut

Ks. kan. Krzysztof Herbut

– „Jezu, ufam Tobie” oznacza: nie ufam sobie, lecz pozwalam prowadzić się Chrystusowi – powiedział ks. kan. Krzysztof Herbut podczas Mszy św. transmitowanej 9 sierpnia przez TVP 1 z sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Eucharystii w kaplicy klasztornej Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przewodniczył proboszcz parafii św. Anny w Ząbkowicach Śląskich. Była to kolejna sierpniowa liturgia sprawowana w Łagiewnikach przez kapłana diecezji świdnickiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję