Kolejna rocznica kanonizacji Maksymiliana Kolbego oraz jubileusz 50-lecia kapłaństwa i 25-lecia sakry biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego były okazją do modlitewnego dziękczynienia w oświęcimskiej świątyni poświęconej Męczennikowi Auschwitz.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył Biskup Jubilat wraz z bp. Tadeuszem Rakoczym i kapłanami oświęcimskiego dekanatu. - Wspominamy dzisiaj św. Maksymiliana Kolbego, który w obozie hitlerowskim Auschwitz oddał życie za brata w celi śmierci. 14 sierpnia przyszłego roku upłynie 70 lat od tego zwycięstwa miłości nad przekleństwem szatana w ludziach. W to nasze dziękczynienie włączamy gorącą modlitwę za bp. Kazimierza Górnego, pasterza Kościoła rzeszowskiego z racji jego jubileuszu 50-lecia kapłaństwa i 25-lecia biskupstwa - powiedział na wstępie Eucharystii bp Tadeusz Rakoczy. - Pragniemy mu dzisiaj z całego serca wyrazić naszą wdzięczność za tamte lata twórczej i ofiarnej pracy duszpasterskiej w Oświęcimiu, naznaczonej wielką determinacją i walką z ówczesną władzą komunistyczną, która za wszelką cenę broniła się przed wydaniem decyzji pozwalającej na budowę tej pięknej świątyni na tym osiedlu. Ileż było ofiary i poświęcenia, ile modlitwy i postów, aby uzyskać zgodę na budowę świątyni tak bardzo tu potrzebnej - podkreślił bp Rakoczy.
W latach 70. ubiegłego stulecia właśnie dzięki staraniom ks. Kazimierza Górnego w Oświęcimiu wierni wybudowali kościół, którego patronem został wybrany Męczennik Niepokalanej.
Jubileuszową Eucharystię poprzedziła wizyta duchownych i świeckich w Bloku XI obozu KL Auschwitz. Tam modlono się w celi śmierci św. Maksymiliana Kolbego.
Ojciec Maksymilian trafił do hitlerowskiego obozu w maju 1941 r. Zmarł 14 sierpnia 1941 r., zamordowany zastrzykiem fenolu w celi śmierci, do której dostał się ofiarując swoje życie w zmian za uratowanie współwięźnia Franciszka Gajowniczka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu