Reklama

Niedziela Sandomierska

Dziękowano za trud rolniczej pracy

W niedzielę, 30 sierpnia w Bazylice katedralnej w Sandomierzu odbyły się diecezjalne i powiatowe dożynki. Uroczystej Mszy świętej przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz.

2020-08-30 18:54

ks. G. Słodkowski

Po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, a głównie plonu zbóż, nadchodzi czas na świętowanie i uroczyste dziękczynienie Bogu za dary ziemi i owoce ciężkiej pracy rąk rolników, ogrodników, sadowników, będącym ukoronowaniem ich całorocznego trudu.

Za ich trud i pracę, Panu Bogu za urodzaj i pogodę dziękował w czasie Eucharystii bp Krzysztof Nitkiewicz. Uroczystej Mszy św. koncelebrowali ks. kan. Stanisław Czachor, diecezjalny duszpasterz rolników i sadowników, ks. kan. Marek Kumór, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Diecezji Sandomierskiej oraz ks. prał. Zygmunt Gil, proboszcz parafii katedralnej. W uroczystości wzięli udział także poseł Marek Kwitek, Marcin Piwnik, Starosta Powiatu Sandomierskiego, Marcin Marzec, Burmistrz Sandomierza, insp. Ryszard Komański, komendant Powiatowej Policji w Sandomierzu, st. kpt. Piotr Krytusa, komendant Powiatowej Straży Pożarnej, samorządowcy oraz licznie zebrani wierni.

Reklama

Bp Nitkiewicz nawiązał w kazaniu do czczonej w sandomierskim kościele pw. Św. Ducha, figurki Chrystusa Frasobliwego. Zauważył, że w umęczonym Panu Jezusie można dostrzec rysy utrudzonego rolnika.

Ileż razy załamywaliście ręce, płynęły łzy, a nieraz ich wręcz brakowało i niejeden chciał wszystko zostawić. Przymrozki, susza, grad, zaniżone ceny zbytu, oszuści żerujący na waszym trudzie i majątku, niespłacone kredyty, poczucie samotności. A jednak za każdym razem potrafiliście przezwyciężyć zwątpienie i piętrzące się trudności. Rezultatem tego były wspaniałe zbiory, zapewniające utrzymanie waszym rodzinom i pokarm dla milionów Polaków, rozwój gospodarstwa oraz nadzieję na przyszłość. To jest wasz krzyż drodzy rolnicy, który bierzecie odważnie każdego dnia na ramiona i niesiecie, podążając za Chrystusem. To jest wasza ofiara, żywa, święta, Bogu miła, jak mówi św. Paweł apostoł. Jej symbolem są przepiękne wieńce dożynkowe, które poświęcę pod koniec Mszy świętej.

Musimy jednak uważać, być czujni, aby praca, która daje człowiekowi godność i chleb, nie stała się bożkiem, a my jego niewolnikami. „Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną” – stanowi pierwsze przykazanie. Bóg nas stworzył i dał zbawienie. Tylko On, nikt inny. Jedynie w relacji z Nim, człowiek zachowuje swoją godność. Tylko przy Jego pomocy możemy cieszyć się pełnią życia i szczęścia. „Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za swoją duszę?” – ostrzega nas dzisiaj Pan Jezus.

Reklama

Zgodnie z polską tradycją, rolnik zaczyna rok pracy w święto Narodzenia Matki Bożej, nazywanej Siewną, żeby następnie zebrać plony na Wniebowzięcie Maryi, nazywanej Zielną. Nasze dożynki nawiązują właśnie do tego święta. Dlatego dobrze, że tu dzisiaj jesteście, aby dziękować Bogu za zebrane plony. Takim dniem dziękczynienia powinna być również każda niedziela i ważniejsze uroczystości – powiedział kaznodzieja.

ks. G. Słodkowski

Bp Nitkiewicz wskazał, że zjednoczenie z Bogiem pomaga dostrzec wartości związane z pracą, o których łatwo się zapomina.

Chodzi głównie o to, że przez trud i poświęcenie, przez składanie w ofierze naszego życia, stajemy się współpracownikami Boga Stwórcy i Chrystusa Odkupiciela. Bóg nam pozwolił czerpać korzyści z tego świata, a zarazem powierzył troskę o wszelkie stworzenie. Uprawiając ziemię, czy wykonując inną pracę, uświęcasz ją swoim potem, czynisz jeszcze piękniejszą, doskonalszą, a zarazem współpracujesz z Synem Bożym w dziele odkupieniu ludzkości – przypomina św. Jan Paweł II. Nasze czyny i dzieła mają jednocześnie, obok aspektu doczesnego, wymiar wieczny. Tak jak dzisiaj przynieśliście wasze plony do sandomierskiej katedry, tak wszyscy niesiemy owoce naszego życia przed Boży tron. Pamiętajmy o tym i módlmy się, aby były one Bogu miłe – zachęcał Ordynariusz Sandomierski.

Na zakończenie Mszy św. bp Krzysztof Nitkiewicz poświęcił wieńce dożynkowe przygotowane przez diecezję i powiat. Następnie korowód dożynkowy przeszedł na sandomierski Rynek, gdzie rozpoczęła się część świecka dożynek.

ks. G. Słodkowski

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Imieninowa modlitwa abp. Wacława Depo

2020-09-28 13:34

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

imieniny

O. Michał Bortnik/BPJG

– Św. Wacław wskazuje na Chrystusa jako fundament naszego życia – przypomniał 28 września na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Jak co roku, we wspomnienie swojego patrona, celebrował poranną Mszę św. przy ołtarzu w zakrystii, gdzie znajduje się figura męczennika.

– Ta figura jest darem śp. bp. Wacława Wyciska z Opola oraz – dzisiaj seniora gliwickiego – bp. Jana Wieczorka, którzy tę figurę tutaj przynieśli w darze pielgrzymim, z takiej drogi zniszczenia, z jednego z kościołów. Postanowili, że tę figurę odnowią i przekażą tutaj, na Jasną Górę. Cieszę się, bo przybywaliśmy tutaj wiele razy wcześniej, ale nie uświadamialiśmy sobie, jaki to święty. I to odkrycie, że to św. Wacław, było dla mnie szczególnym obdarowaniem – powiedział solenizant.

Abp Depo przypomniał, że dla chrześcijan świętowanie imienin jest na nowo odkrywaniem tożsamości zakorzenionej w Chrystusie. Podziękował wszystkim za życzenia i modlitwę.

Św. Wacław urodził się ok. 907 r. Jego rządy w Czechach charakteryzowały się m.in. umacnianiem chrześcijaństwa. W wyniku pogańskiego buntu stracił panowanie na rzecz brata Bolesława, który zorganizował zamach na jego życie. Według podań, został zamordowany przed kościołem 28 września. W 1436 r. święty został ustanowiony jednym z czterech głównych patronów Królestwa Polskiego.

CZYTAJ DALEJ

Diecezja sandomierska: ponad tonę żywności zebrali wolontariusze dla ubogich osób

2020-09-29 12:05

[ TEMATY ]

żywność

Caritas

W sumie 1081 kilogramów żywności, z której zostanie przygotowanych około 160 paczek żywnościowych dla osób ubogich, starszych i potrzebujących, zebrali wolontariusze Caritas Diecezji Sandomierskiej 25-26 września podczas XVIII Zbiórki Żywności „TAK Pomagam!”.

Akcja przeprowadzona była w 75 sieciach sklepowych m.in. w Sandomierzu, Tarnobrzegu, Milczanach, Stalowej Woli, Nisku, Rudniku nad Sanem, Jeżowem, Ostrowcu Świętokrzyskim, Chmielowie koło Nowej Dęby, Janowie Lubelskim.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną związaną z COVID-19 w zbiórce wzięło udział tylko blisko 100 wolontariuszy z całej diecezji. Najwięcej produktów, ponad 600 kg zebrano w parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim, gdzie w sklepach kwestowało ponad 40 wolontariuszy.

– Trudna sytuacja epidemiologiczna i ekonomiczno-społeczna przełożyła się niestety na wyniki zbiórki. Cieszymy się jednak, że w tym momencie znalazło się wiele osób o otwartych sercach – podkreślali pracownicy Caritas.

Celem akcji było pozyskanie artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwych do przechowywania, takich jak: mąka, cukier, makaron, ryż, kasze, płatki kukurydziane, olej, konserwy, dżemy, przetwory warzywne i owocowe, herbata, kakao i słodycze.

Caritas Diecezji Sandomierskiej dziękuje za udzieloną zgodę na organizację XVIII Zbiórki Żywności i pozytywne nastawienie do dzieł charytatywnych, kierownictwu i pracownikom sieci sklepów: Biedronka, Tesco, Lidl, Lewiatan, Stokrotka, Delikatesy Centrum, Carrefour Market, Kaufland, Spar, Groszek, Mila, Społem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję