Słuchaczy przywitał uroczyście - nowy proboszcz ks. Tomasz Zięba, życząc swoim parafianom oraz kuracjuszom udanego koncertu. Za kontuarem organów zasiadał dr Michał Szostak – warszawski organista i muzykolog, który o swoim programie mówił: -To dzieła, które stanowią przekrój utworów z czasów: niemieckiego baroku, poprzez okres klasyczny, utwory romantyczne – polskie i francuskie po dzieła współczesne.
Michał Szostak to doświadczony muzyk. Studiował grę na organach na uniwersytetach muzycznych w Warszawie, Mediolanie i Londynie. - Bardzo już się stęskniłem za grą na żywo, przed publicznością w kościołach, z powodu przerwy, jaką mieliśmy wszyscy z powodu ograniczeń obowiązujących w pandemii – mówił artysta. Prawie dwutygodniowa trasa koncertowa w Polsce i Republice Czeskiej, na którą wyruszył jest długa i wypełniona intensywną grą. Obejmuje takie miejsca jak: Rybnik, Kamienną Górę, Pragę, Ostrawę, Legnicę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Trasę koncertową artysta zakończył w Wałbrzychu, 15 sierpnia w kościele Św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. Michał Szostak obronił przed rokiem doktorat z gry na organach. Jest autorem książek, na temat organów, pisze też regularnie artykuły do periodyków muzycznych wydawanych w Polsce i na świecie, uczestniczy w konferencjach muzykologicznych. W latach 2002-2011 był organistą kościoła MB z Lourdes w Warszawie, a w latach 2011-2018 pracował w Sanktuarium w Licheniu Starym.
Swoją przygodę z muzyką organową rozpoczął jako 16 latek, co dla muzyka - jest czasem dość późnym - wspominał.
Koncert organowy dr M. Szostaka mocno poruszył serca słuchaczy, za co artysta zebrał moc zasłużonych braw. Słuchacze mogli się przekonać po raz kolejny, jak bardzo muzyka organowa wspiera modlitwę. Pomaga uspokoić myśli i skupić się na potrzebach duszy, w naszej ziemskiej drodze, której celem jest niebo.