Przez pierwsze śluby siostry mówią Bogu swoje wielkie kocham - mówił w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie abp Stanisław Nowak, który przewodniczył 8 sierpnia uroczystościom złożenia pierwszych ślubów zakonnych przez Siostry Nazaretanki.
Osiem sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu: s. Maria Fides Stefańska, s. M. Lena Stokłosa, s. Maria Emanuela Zawiszewska, s. M. Dominika Moskal, s. M. Rita Sinkowska, s. M. Anna Kaczmarczyk, s. M. Magdalena Chmiel, s. M. Joanna Kubik, złożyło podczas uroczystej Mszy św. śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.
W uroczystości wzięli udział m.in. kapelani domów zakonnych, duszpasterze z rodzinnych parafii Sióstr Neoprofesek, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji częstochowskiej oraz ks. prał. Grzegorz Ślęzak - wikariusz biskupi ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, władze zakonne na czele z s. Benedettą Pielech, przełożoną Prowincji Krakowskiej, s. Paulą Szuba, mistrzynią nowicjatu, s. Augustyną Kowalską, przełożoną domu nowicjatu w Częstochowie. W uroczystościach wzięły udział także rodziny Sióstr Neoprofesek i siostry ze zgromadzenia nazaretańskiego.
Uroczystej celebrze towarzyszył śpiew chóru sióstr nazaretanek pod dyrekcją s. Angeliki Szydłowskiej i asysta z Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.
W homilii abp Stanisław Nowak przypomniał, jak bardzo ważny jest dar wybrania przez Boga. - Pan Bóg wybiera, ogarnia miłością i to jest najważniejsze. Siostry są szczęśliwe, bo są wybrane przez Boga. Człowiek, który odpowiada na powołanie zostaje ogarnięty szczęściem - mówił abp Nowak.
Hierarcha wskazał również na istotę ślubów zakonnych. - Śluby zakonne to wiara i tylko w świetle wiary można je pojmować. Abp Nowak wyjaśnił także na czym polega realizacja rad ewangelicznych i podjęcie w życiu zakonnym ubóstwa, czystości i posłuszeństwa - Ubóstwo jest związane ze służbą. Trzeba rozdać się ubogim, zamienić wartości materialne na miłość. W czystości chodzi o miłość Boga. Siostra zakonna staje się oblubienicą Jezusa Chrystusa. Czystość zakonna jest miłością Boga. Posłuszeństwo oznacza, że wszystko jest dla Boga, wiąże się z miłością. Życie zakonne jest życiem w ciągłej dyspozycji.
Na zakończenie Metropolita Częstochowski zaapelował do Sióstr o wierność ślubom zakonnym.
- Bądźcie wierne ślubom za wszelką cenę. Bądźcie całe dla Boga, tak jak był Jan Paweł II ze swoim „Totus tuus”.
Po homilii siostry złożyły śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Podczas obrzędu otrzymały także zewnętrzne znaki złożenia ślubów: czarny welon - znak całkowitego przynależenia do Chrystusa, - krzyż, jako znak drogi do życia wiecznego i świecę - znak Chrystusa Światła i znak nowego życia oraz konstytucje zakonne, jako „Prawo Miłości”.
Historia Zgromadzenia sięga 1873 r. Wówczas to papież Pius IX udzielił błogosławieństwa apostolskiego. Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu zostało założone w I Niedzielę Adwentu 1875 r. w Rzymie przez bł. Franciszkę Siedliską. Obecnie Zgromadzenie liczy blisko 1400 zakonnic w 12 krajach. Siostry pracują m.in. w USA, Anglii, Francji, Włoszech, Australii, Rosji, Izraelu, Kazachstanie, na Filipinach, Białorusi i Ukrainie. W Polsce działają dwie prowincje nazaretanek: warszawska i krakowska.
Obecną przełożoną generalną Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, od 21 lipca 2010 r., jest s. Jana Zawieja, która pełni tą funkcję jako dziewiąta, po matce założycielce bł. Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza - Franciszce Siedliskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu