Reklama

Dziękczynienie za plony

Niedziela sosnowiecka 33/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak i wójt gminy Klucze Małgorzata Węgrzyn zapraszają na Dożynki diecezjalno-gminne. Święto plonów odbędzie się w niedzielę, 22 sierpnia na stadionie sportowym w Kluczach. Głównym elementem dziękczynienia za tegoroczne plony będzie Msza św. celebrowana przy ołtarzu polowym przez bp. Grzegorza Kaszaka. Początek o godz. 14. W programie znajdzie się także ośpiewanie wieńców, dzielenie chleba, koncert Krakowskiej Orkiestry Staromiejskiej, koncert zespołu „Z Duszą” i blok rozrywkowy organizowany przez Ranczo Pasja

Piotr Lorenc: - Gmina Klucze jest współgospodarzem diecezjalno-gminnych dożynek. Proszę scharakteryzować gminę Klucze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Małgorzata Węgrzyn: - Gmina Klucze leży w zachodniej części województwa małopolskiego. W jej skład wchodzi 15 sołectw: Bogucin Duży, Bydlin, Chechło, Cieślin, Golczowice, Hucisko, Jaroszowiec, Kolbark, Krzywopłoty, Kwaśniów Dolny, Kwaśniów Górny, Klucze, Rodaki, Ryczówek, Zalesie Golczowskie - o łącznej powierzchni 119 km kw., zamieszkanych przez blisko 15 tys. ludzi. O walorach krajobrazowych gminy decyduje atrakcyjne położenie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Dzięki temu w pejzażu gminy nie brakuje tak charakterystycznych dla jury elementów krajobrazu, jakimi są skały wapienne, zwane ostańcami. Gminę Klucze znają z pewnością turyści podążający rowerowym i pieszym Szlakiem Orlich Gniazd czy Szlakiem Architektury Drewnianej. Znajdują się tu zabytki położone na obu szlakach - kościół drewniany w Rodakach i ruiny zamku w Bydlinie. Najmłodszym z przebiegających tędy szlaków jest Szlak Maryjny, na którym pielgrzymi mogą odwiedzić sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Jaroszowcu. Dobrze rozwinięta jest w baza sportowa (m.in. 2 kryte baseny), która ostatnio powiększyła się o 3 ogólnodostępne boiska wielofunkcyjne. Otwarcie kompleksu sportowego, powstałego w ramach programu „Orlik 2012”, miało miejsce 1 maja br. I właśnie na jednym ze stadionów, przy ul. Rudnickiej, odbędą się tegoroczne dożynki.

- Ważnym elementem krajobrazu gminy jest Pustynia Błędowska.

- Istotnie, jednym z ciekawszych miejsc w gminie jest unikatowa pod względem przyrodniczym i geograficznym Pustynia Błędowska, zwana niegdyś „polską Saharą”. Jej panoramę można podziwiać z 2 punktów widokowych: z Góry Jałowce w Kluczach i Dąbrówki w Chechle. Na ochronę występujących na Pustyni Błędowskiej cennych przyrodniczo siedlisk gmina pozyskała środki finansowe z UE i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Planujemy oczyścić pustynię i przywrócić jej pierwotny charakter, jaki miała do 1945 r. W tym celu odkrzaczymy ok. 500 ha ziemi i sprawdzimy czy nie ma na tym terenie niewybuchów. Tak, aby w przyszłości mogli z niej korzystać turyści i by powstała baza turystyczna.

Reklama

- Czy w gminie jest dużo gospodarstw rolnych?

- Gmina zawsze miała charakter przemysłowo-rolniczy. Nigdy nie dominowało rolnictwo, choć gospodarstw rolnych nie brakuje. Jednak zwykle są to małopowierzchniowe uprawy - do 1,5 ha. Na dzień dzisiejszy mamy 1870 gospodarstw rolnych, co nie znaczy, że mieszkańcy nie wrócą do uprawy roli. Najpopularniejsze płody rolne to zboża, rzepak, ziemniaki, choć teraz przeważają łąki.

- Jak zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat Klucze i okolice?

- Nigdy nie staliśmy z założonymi rękami i nie czekaliśmy, aby nam ktoś coś ofiarował. Staraliśmy się zaspokajać pierwsze potrzeby: stopniowo poprawialiśmy stan naszych dróg oraz infrastrukturę związaną z doprowadzeniem wody, elektryczności, gazu. Kolejnym krokiem było zajęcie się szkołami, przedszkolami, ośrodkami zdrowia. W tej chwili poprawiamy nawierzchnie na drogach od Olkusza w kierunku Zawiercia i od Bolesławia w kierunku Bydlina, a planujemy wyremontować drogę z Rodak do Cieślina. W tej chwili budujemy 4 boiska przy szkołach.

- Na terenie gminy funkcjonuje kilka znanych zakładów dających zatrudnienie nie tylko mieszkańcom gminy, ale i osobom z sąsiednich miejscowości...

- Z pewnością należy wymienić Kimberly Clark, który przejął fabrykę celulozy i papieru w Kluczach, działa Glass-pol, Huta Szkła Jaroszowiec czy zakłady odzieży niemowlęcej Ewa. Ale najbardziej cieszy przedsiębiorczość naszych mieszkańców. Na terenie gminy mamy ok. tysiąc podmiotów gospodarczych. Mamy swój produkt regionalny - chleb jurajski, który zdobył certyfikat ministra rolnictwa.

- Od wielu lat na terenie gminy obchodzone są uroczystości niepodległościowe związane z bitwą pod Krzywopłotami...

- Zawsze w pierwszą niedzielę po 11 listopada na cmentarzu w Bydlinie przy pomniku Legionistów Piłsudskiego odbywają się uroczystości upamiętniające poległych żołnierzy, które są zarazem jednym z punktów obchodów Święta Niepodległości w Małopolsce.

- Gmina Klucze jest także miejscem, w którym odbywają się liczne imprezy kulturalne i sportowe…

- Najbardziej znane to Przegląd Zespołów Folklorystycznych „Kluczewska Jesień”, Dni Ziemi Kluczewskiej i Maraton Pływacki „Przepływamy La Manche”. Ważną i podniosłą uroczystością są organizowane w listopadzie obchody rocznicowe bitwy Pod Krzywopłotami. Gmina Klucze stawia na rozwój, edukację i współpracę, czego potwierdzeniem są takie sukcesy, jak I nagroda w konkursie Małopolskie Wektory Współpracy czy II miejsce w 1. edycji konkursu Edukacyjna Gmina Małopolski 2009. Ważnym osiągnięciem świadczącym o zaangażowaniu samorządu w sprawy społeczne jest I nagroda w 2006 r. i brązowy medal w 2008 r. w konkursie Lodołamacze, którego celem jest propagowanie zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

- Dożynki będą się odbywać na stadionie w Kluczach. Jak tam dojechać i gdzie zostawić samochód lub autokar?

- Nad wszystkim będą czuwać odpowiednie służby porządkowe, które będą kierować ruchem i informować o parkingach i wolnych miejscach. Plan jest taki, by autokary podjeżdżały pod Dom Kultury i tam zostawiały gości. Parking dla autokarów jest przewidziany przy fabryce papieru, ok. 1 km od stadionu. Natomiast dla gości, którzy przyjadą samochodami osobowymi, będą przygotowane parkingi pod Urzędem Gminy, przy okolicznych sklepach tak, by do stadionu mogli dojść w 5-10 minut. Jeśli chodzi o program dożynek to mogę zdradzić, że przygotowaliśmy kilka niespodzianek - jedną z nich będzie wypuszczenie 100 białych gołębi przed rozpoczęciem Mszy św. Ponadto obok stadionu będzie przygotowana mini farma z ogródkami zbożowymi, kozami, kurami, gołębiami, kaczkami i owcami - by najmłodsi uczestnicy dożynek mieli pojęcie, czego dotyczą uroczystości.

„Jeżeli mówię o poszanowaniu ziemi, nie mogę zapomnieć o tych, którzy najbardziej są z nią związani, którzy znają jej wartość i godność. Myślę tu o rolnikach, którzy w całej Polsce bezpośrednio zmagają się z ziemią, czerpiąc z niej owoce niezbędne dla życia mieszkańców miast i wsi. Nikt tak jak pracujący na roli nie może zaświadczyć o tym, że wyjałowiona ziemia nie daje plonów, zaś pielęgnowana z miłością jest szczodrą karmicielką. Z wdzięcznością i szacunkiem chylę głowę przed tymi, którzy przez wieki użyźniali tę ziemię potem czoła, a gdy trzeba było stawać w jej obronie nie szczędzili również krwi. Z tą samą wdzięcznością i szacunkiem zwracam się do tych, którzy i dziś podejmują ciężki trud służby ziemi”.
Jan Paweł II (z homilii wygłoszonej w Sandomierzu, 12 czerwca 1999 r.)

„Duszpasterstwo rolników niech idzie i rozwija się (...) formując uczestników rolniczych wspólnot duszpasterskich i wypracowując coraz głębsze formy życia wewnętrznego, które ukazywać będą trud życia rolniczego, jako realizację woli Boga i codziennej powinności człowieka, jako powołanie”.
Jan Paweł II (z homilii podczas beatyfikacji Karoliny Kózkówny w 1987 r.)

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obecnie toczą się procesy beatyfikacyjne pięciorga misjonarzy z Polski

2024-06-19 18:02

[ TEMATY ]

beatyfikacja

misjonarz

Adobe Stock

Brat Antoni Kowalczyk OMI, ks. Jan Czuba, o Marian Żelazek SVD oraz dwie osoby świeckie: Wanda Maria Błeńska i Helena Kmieć - to pięcioro polskich misjonarzy, których procesy beatyfikacyjne są w toku, na etapie diecezjalnym lub już w Rzymie - poinformował o. prof Wojciech Kluj OMI. Jak zaznaczył, dwie osdoby z tego grona poniosły śmierć męczeńską. Duchowny przemawiał podczas dorocznego, wakacyjnego spotkania w centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Na dorocznym wydarzeniu zgromadziło się kilkadziesiąt zakonnic oraz duchownych i świeckich posługujących na misjach w różnych krajach świata.

Brat Antoni Kowalczyk OMI urodził się w 1866 roku w Wielkopolsce, jako 20-latek wyjechał do pracy w Niemczech, następnie, w Holandii, wstąpił do oblatów Maryi Niepokalanej. W 1896 został skierowany do pracy misyjnej w Kanadzie, gdzie pracował m.in. wśród tamtejszych Indian. Podczas pracy w tartaku uległ ciężkiemu wypadkowi, wskutek czego amputowano mu prawą rękę. Pomimo kalectwa, ciężko pracował i nie domagał się żadnych przywilejów. Zapisał się w pamięci znających go osób jako wzór modlitwy, wytrwałości i dobrej rady. Zmarł w 1947 roku i został pochowany w Saint Albert niedaleko Edmonton. Jego proces beatyfikacyjny znajduje się już na etapie rzymskim.

CZYTAJ DALEJ

Zmarła Halina Bortnowska, filozof, teolog i publicysta

2024-06-19 12:53

[ TEMATY ]

śmierć

Halina Bortnowska

Wikipedia

W wieku 92 lat zmarła Halina Bortnowska, filozofka, teolożka, publicystka, uczestniczka ruchu ekumenicznego. Współtworzyła ruch hospicyjny w Polsce, była także współzałożycielką Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Halina Bortnowska urodziła się w 1931 roku w Toruniu, ale szkołę podstawową skończyła w 1944 roku w Warszawie. W trakcie Powstania Warszawskiego została deportowana do niemieckiego obozu pracy. W późniejszych latach uczestniczyła w projektach Akcji Znaków Pokuty polegających na porządkowaniu ruin w Polsce (Oświęcim) i Niemczech (Drezno), była animatorką projektów upamiętnienia ofiar getta warszawskiego, Jedwabnego i Srebrenicy. Angażowała się również w działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.

CZYTAJ DALEJ

W orbicie dwóch wielkich papieży

2024-06-20 13:14

Archiwum UPJPII

    W środę 19 czerwca Uniwersytet Papieski Jana Pawła II świętował 15. rocznicę podniesienia uczelni do rangi uniwersytetu.

    Uroczystość została zorganizowana w Krakowie, w auli Biblioteki UPJPII (przy ul. Bobrzyńskiego). Do tamtych chwil wrócił ks. prof. Robert Tyrała, rektor uczelni, który przypomniał decyzję papieża Benedykta XVI o podniesieniu Papieskiej Akademii Teologicznej do rangi Uniwersytetu Papieskiego, co nastąpiło 19 czerwca 2009 roku. Ksiądz rektor wspominał: - Gdy 4 lipca 2015 r. byliśmy w Castel Gandolfo pod przewodnictwem kard. Dziwisza i wręczaliśmy temu ojcu i dobremu pasterzowi współczesnego Kościoła doktorat honoris causa, papież Benedykt, wtedy już emeryt, dziękując za nadanie tego doktoratu, powiedział do nas: „Cieszę się przede wszystkim, że w ten sposób jeszcze bardziej pogłębił się mój związek z Polską, z Krakowem, z ojczyzną naszego św. Jana Pawła II. Bez niego nawet trudno sobie wyobrazić moją drogę duchową i teologiczną". Ks. prof. Robert Tyrała podkreślił znaczenie tamtych wydarzeń i zauważył: - Można powiedzieć, że jesteśmy w orbicie tych dwóch wielkich papieży naszych czasów.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję