Zaproszenie na piknik przyjęli także: Jolanta Pyjas z Centrum Rekreacji i Sportu we Włoszczowie, Dariusz Czechowski - dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej we Włoszczowie, Elżbieta Jaskulska - kierownik ŚDS, Mirosław Łapot - kierownik GOPS z Krasocina.
Najpierw publiczność bawiło dwóch aktorów z agencji ART-METANOIA Bruna Zmarlickiego, którzy zaprezentowali spektakl pt. „Próba”. Aktorzy w przedstawieniu pełnym zabawnych dialogów i sytuacji doskonale wszystkich bawili.
Przed gośćmi wystąpiły podopieczna WTZ Ostów Paulina Wójcik i debiutantka Ewa Wójcik - siostra Pauliny. Artystkom akompaniowali Ireneusz Gliściński i Artur Frączek.
Kleryk WSD w Kielcach Karol Stawowczyk, który animował różne zabawy oraz dał mały koncert z gitarą, powiedział, że kiedy patrzy się na zadowolone twarze uczestników pikniku, widzi, ile radości i szczęścia przynoszą im takie spotkania. Obiecał, że będzie odwiedzał Ostrów częściej.
S. Jadwiga i Katarzyna Kossek z biura Caritas Kielce obejrzały pracownie z pracami plastycznymi uczestników WTZ. Z uznaniem wypowiadały się o idei integracji wychowanków WTZ z uczniami szkoły podstawowej (WTZ i szkoła funkcjonują razem w jednym budynku w Ostrowie).
Działania WTZ zmierzające do integracji środowiska niepełnosprawnych ze społeczeństwem docenia Lidia Machnik, sołtys Ostrowa. - Dzięki ponadczteroletniej obecności i pracy placówki Caritas Kielce WTZ w Ostrowie zyskała cała miejscowość - mówi. - Takie wydarzenia, jak Dzień Matki, Dzień Dziecka, ogniska, wspólne wigilie i inne są doskonałą okazją do bliższego poznania się. Sołtys i Zofia Śliwińska przywiozły dla wszystkich pyszne lody.
Z WTZ w Ostrowie współpracuje już od 2 lat DPS w Włoszczowie. - Odwiedzamy się często, nasi podopieczni biorą udział wspólnie w różnych inicjatywach, utrzymują żywe relacje ze sobą, zawiązały się już pierwsze przyjaźnie. Czas zabawy jest dla osób upośledzonych intelektualnie bardzo istotny, wiele się wtedy uczą. Cieszą się, że sami mogą przyjmować gości, obsługiwać ich przy stole. Czują się ważni i potrzebni, to podnosi ich wartość. Niepełnosprawni uczą nas także pokory w stosunku do życia, cierpliwości i otwartości - opowiada dyrektor DPS Maksymilian Stępień.
Pani Teresa, mama Łukasza (l. 24) z gminy Kluczewsko chwali zajęcia. - Dla mojego syna Ostrów to okno na świat. On żyje warsztatami, spotkaniami z ludźmi, a jeszcze tak niedawno był osobą zamkniętą, wycofaną, skazaną na cztery ściany. Nawet najlepsi rodzice nie są w stanie dać tyle, ile aktywna rehabilitacja na warsztatach - podkreśla. - Warsztaty przede wszystkim nauczyły Łukasza samodzielności. Mój syn nie jest już nieporadnym chłopcem, ale osobą zaradną. Sprząta po sobie, umie się o siebie zatroszczyć, ale też o innych. Uczestnictwo w warsztatach otwarło go na ludzi. Tutaj nauczył się przygotowywać proste posiłki, nakrywać do stołu, poznał swoich przyjaciół, z którymi wykonuje wspólne prace w ogrodzie oraz prace plastyczne. Uprawia sport, jeździ na wycieczki, chodzi do kina, do teatru, na dyskoteki. Nabrał optymizmu.
Podobnie o warsztatach wypowiada się pani Ania z gminy Kluczewsko, mama Grzegorza (l. 25). Zarówno Łukasz, jak i Grzegorz mogą uczestniczyć w zajęciach zaledwie 2 razy w tygodniu. I to nie z powodu braku miejsc w placówce. Obecnie rodzice nie mają możliwości dowożenia dzieci do Ostrowa. Pani Ania znajduje się w trudnej sytuacji. Jest w trakcie leczenia nowotworu, kolejne dawki chemii osłabiają organizm. Mama Grzegorza boi się o los syna. - Jeśli nie będzie mógł uczęszczać na warsztaty, jego rehabilitacja, która postępowała bardzo dobrze, zahamuje się - obawia się.
To zaledwie ok. 20 km trasy. Wierzą, że gmina Kluczewsko i wójt znajdą jakieś rozwiązanie, tak by ich dzieci mogły korzystać z warsztatów każdego dnia.
***
WTZ w Ostrowie z filią w Kossowie - placówka w strukturach Caritas Kielce powstała w grudniu 2006 r. i jest przeznaczona dla osób niepełnosprawnych zwłaszcza z upośledzeniem umysłowym. Podczas różnorodnych zajęć pod okiem wykwalifikowanej kadry terapeutów w pracowniach: krawiecko-artystycznej, przyrodniczo-ogrodniczej, stolarsko-technicznej, muzyczno-komputerowej uczestnicy WTZ rozwijają się twórczo, uczą się zaradności osobistej i przygotowania do samodzielnej pracy, otwierają się na innych i odzyskują wiarę we własne możliwości. Na miejscu korzystają z aktywnych ćwiczeń usprawniających różne funkcje ruchowe. Placówka systematycznie współpracuje z rodzicami i opiekunami oraz instytucjami samorządowymi. Niepowtarzalną atmosferę mają organizowane przez WTZ wspólne wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne w góry i nad morze, wycieczki plenerowe, pikniki i dobra zabawa, które uczestnicy warsztatów cenią sobie najbardziej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu