Czy przegląd pieśni maryjnej może być dobrą zabawą? Może! Goście i uczestnicy IV Międzydiecezjalnego Przeglądu Pieśni Maryjnej „Matko, która nas znasz, z dziećmi twymi bądź”, który się odbył w dniach 12-13 czerwca na Polu Zjawienia w Księżomierzy są zgodni, że tak dobrej zabawy nie było od dawna! Pieśni maryjne wykonywało 169 osób - dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjaliści, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz dorośli. - Celem przeglądu jest rozwój kultu maryjnego, propagowanie pieśni maryjnej jako formy ewangelizacji, integracja dzieci, młodzieży i dorosłych chcących poprzez muzykę i śpiew wspólnie chwalić Boga i Maryję oraz uwrażliwianie młodego pokolenia na wartości chrześcijańskie - wylicza ks. Andrzej Woch, proboszcz parafii w Księżomierzy, główny organizator konkursowych zmagań. - Ważna jest także prezentacja dorobku zespołów tworzących w duchu chrześcijańskim, wymiana doświadczeń, nawiązywanie współpracy pomiędzy zespołami, doskonalenie poziomu artystycznego zespołów amatorskich oraz promocja młodych talentów. - Już po raz czwarty udowodniliśmy, że można się modlić, a zarazem świetnie bawić się i odpoczywać w przepięknej scenerii miejsca, na którym przed wiekami objawiła się Matka Boża - dodaje Anna Potocka z Urzędu Gminy Gościeradów, jednego ze współorganizatorów festiwalu. - Bardzo staramy się, by promować specyficzny klimat tego miejsca. Aby zabawa udała się, a wszyscy byli zadowoleni, żaden z wykonawców nie odjeżdża z przeglądu bez upominków. Ponadto dla wszystkich, także dla słuchaczy, przewidziane są posiłki.
To wszystko jest możliwe dzięki życzliwości sponsorów, którymi w tym roku byli: Bank Spółdzielczy Ziemi Kraśnickiej oddział w Gościeradowie, Starostwo Powiatowe w Kraśniku, ks. prof. Czesław Krakowiak, Anna Kołtun - NZOZ „Twój lekarz”, Henryk Rzeszutek NZOZ „Refugium”, Agata Widomska-Rupeć - Apteka „Słoneczna”, Edyta Kosowska-Idler - NZOS „STOM-„ED” oraz mieszkańcy parafii i Domowy Kościół. Tej ostatniej organizacji nie sposób nie docenić. Domowy Kościół Ruchu Światło - Życie Archidiecezji Lubelskiej bardzo aktywnie włączył się w organizację przeglądu. Jego przedstawiciele zainspirowali wiele ciekawych konkursów i zabaw nie tylko dla najmłodszych. Po zakończeniu poszczególnych etapów zmagań wszystkim nagrodzonym organizatorzy wręczyli złote, srebrne i brązowe medaliony Matki Bożej Księżomierskiej.
Zwycięzcami festiwalu w kategorii solistów zostali: Oliwia Kuśmierz z Gościeradowa, Marta Bryczek z Kraśnika, Katarzyna Kawa z Mniszka, Dominika Drdzeń z Liśnika, Kinga Strzelecka z Księżomierzy, Magda Balwicka i Jolanta Hyjek z Gościeradowa, Lilla Wolska z Lublina i Krystyna Ziółkowska ze Szczecyna. W kategorii duetów oraz zespołów zwycięzcami okazali się: Wioletta Kotwica i Paulina Gierlach z Sulowa, „White Stars” z Księżomierzy, „Promyki” z Ostrowca Świętokrzyskiego, schola dziecięca z Sulowa, „Albo Niebo” z Lubaczowa, „Marica and Twist” z Księżomierzy, „Krzemień” ze Świeciechowa, „Angelus” z Gościeradowa, schola z parafii w Borowie, „Borowiacy” z Borowa i zespół ludowy z Księżomierzy. Grand Prix Przeglądu otrzymał „Chór Parafialny” z Gościeradowa pod kierunkiem Jarosława Chmielewskiego. Gratulujemy!
Pomóż w rozwoju naszego portalu