Reklama

To już dziesięć lat!

Niedziela warszawska 12/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezja warszawsko-praska obchodzi 25 marca jubileusz dziesięciolecia swego istnienia. - Po dziesięciu latach można już powiedzieć - mówił Jan Paweł II do polskich biskupów i wiernych 9 marca 2002 r. - że wypełnia się to oczekiwanie, iż przestrzenna bliskość ułatwi nawiązywanie ściślejszych kontaktów pomiędzy biskupami a kapłanami i wiernymi w diecezjach.

Diecezja powstała 25 marca 1992 r. na mocy bulli Jana Pawła II, Totus Tuus Poloniae Populus, w której Ojciec Święty zreorganizował diecezje i prowincje kościelne w Polsce. Powstała ona z tej części bardzo rozległej wówczas archidiecezji warszawskiej, która położona była na wschód od Wisły i z jednej parafii diecezji płockiej - Rybienko Leśne oraz miejscowości: Arciechów, Kania Polska, Myszyniec, Popielarze i Zegrze Południowe. Diecezja obejmuje teren ok. 3300 km2. W jej skład wchodzą dzielnice prawobrzeżnej Warszawy oraz część Mazowsza w rozwidleniu Wisły, Bugu i Liwca, ograniczona na północy Nowym Dworem Mazowieckim, na wschodzie Jadowem i Kałuszynem, a od południa Karczewem i Latowiczem.

W 1992 r. budowy Kościoła warszawsko-praskiego zarówno w wymiarze materialno-organizacyjnym, jak też duchowym, podjął się - z woli Ojca Świętego - pierwszy ordynariusz bp Kazimierz Romaniuk. Wcześniej (od 1982 r.) był on biskupem pomocniczym Prymasa Polski kard. Józefa Glempa i jego wikariuszem generalnym w archidiecezji warszawskiej odpowiedzialnym za Wydział Administracji Ogólnej i Spraw Finansowych. W latach 1971-1982 był rektorem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie.

W diecezji jest obecnie 158 parafii, w tym 149 placówek diecezjalnych i 9 zakonnych. Parafie zorganizowane są w 18 dekanatach. ( Dziesięć lat wcześniej, w chwili powstania diecezji, było 131 parafii w 14 dekanatach).

W diecezji pełni posługę 439 księży diecezjalnych i 30 zakonnych. Natomiast ok. 100 zakonników przebywa na terenie diecezji, ale nie pełni w niej funkcji, mając np. tu swoje domy generalne, wydawnictwa czy pracując naukowo. Okazale prezentują się zakony żeńskie. W blisko 120 domach zakonnych modli się i pracuje 1051 sióstr zakonnych. Istnieją dwa zgromadzenia na prawie diecezjalnym - Dominikanki Misjonarki Jezusa i Maryi z Zielonki oraz Instytut Terezjański w Świdrze. Ok. 80 członków mają instytuty świeckie.

W istniejących na terenie diecezji 547 szkołach i 190 przedszkolach pracę katechetyczną prowadzi 728 osób. Jest wśród nich 209 księży diecezjalnych, 28 księży zakonnych, 148 sióstr zakonnych oraz 343 katechetów świeckich. Średnio w diecezji na katechezę uczęszcza 95% uczniów. Najwięcej w szkołach katolickich (100%) oraz podstawowych i gimnazjach (po 98%). Najniższy jest odsetek uczęszczających na religię w przedszkolach (90%) i szkołach społecznych (92%) W szkołach zawodowych na katechezę uczęszcza 93% uczniów.

W minionym roku do Kościoła przez sakrament chrztu zostało włączonych 9060 osób, sakrament małżeństwa zawarło 3638 par. Do sakramentu bierzmowania przystąpiło 8718 osób.

W diecezji buduje się aktualnie 29 kościołów, w tym 8 w Warszawie. Każda parafia wznosząca dom Boży jest wspierana przez najbliższe parafie w diecezji. Np. budujący się kościół w parafii św. Faustyny w Warszawie przy ul. Żuromińskiej (dekanat bródnowski) wspomagają parafie Chrystusa Króla i św. Wincentego aM Paulo w Warszawie oraz św. Anny w Kiczkach, a kościół w Długiej Kościelnej parafia Najświętszej Maryi Panny Matki Łaski Bożej w Halinowie oraz Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Sulejówku.

Znaczącym dla młodej diecezji wydarzeniem były prace I Synodu Diecezjalnego i uchwalenie lokalnego prawodawstwa niezbędnego dla poprawnego funkcjonowania duszpasterstwa.

Kościołem katedralnym diecezji warszawsko-praskiej jest świątynia św. Floriana na Pradze, wyniesiona w 1997 r. do godności bazyliki mniejszej i w ubiegłego roku rekonsekrowana. Od początku istnienia diecezji wykonano w niej wiele prac. Ustawiono tron biskupi i stalle dla członków Kapituły Katedralnej, odnowiono i przebudowano prezbiterium. Tylko w ostatnim roku wyremontowano zewnętrzną ścianę transeptu od ul. Floriańskiej, wyspawano zewnętrzne ramy okien, wykonano podjazd dla niepełnosprawnych, zamontowano kolejnych pięć witraży. Zamontowano dwa żyrandole przy ołtarzu i kinkiety w prezbiterium, zmontowano ołtarze boczne do wysokości kolumn. Duże prace poczyniono w podziemiach katedry: w znacznej części utwardzono podłoże, wymurowano pomieszczenia na węzeł cieplny, wytynkowano boczne ściany.

W marcu 2001 r. poświęcono i oddano do użytku wyremontowany budynek Kurii Biskupiej przy ul. Floriańskiej. Gdy dziesięć lat temu biskupi i pracownicy Kurii rozpoczynali pracę, wszyscy musieli pomieścić się w kaplicy na parterze. Dziś wszystkie agendy Kurii pracują normalnie w przystosowanych do tego pomieszczeniach, a mogąca pomieścić 250 osób kaplica kurialna służy jedynie właściwym jej celom.

W diecezji do kapłaństwa przygotowuje się 90 alumnów. Formację zdobywają w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Tarchominie. 32 studiuje filozofię ( na pierwszych dwóch latach), a 58 teologię. W seminarium studiują także postulanci Zgromadzenia Ojców Kombonianów. W 2001 r. pierwsi diakoni, absolwenci seminarium otrzymali święcenia kapłańskie. Łącznie w seminarium zespół wykładowców stanowią 34 osoby, w tym 32 księży i 2 świeckich. Od 26 lutego 2000 r decyzją Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego Seminarium jest afiliowane do Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Obok stałej pracy formacyjnej, Seminarium służy diecezji i miejscowej gminie. Organizowane są tu np. otwarte koncerty Antoniny Krzysztoń oraz zespołu "Stare Dobre Małżeństwo". Tu właśnie niedawno odbyło się ogólnopolskie sympozjum kanonistów, zebranie Zarządu Federacji Bibliotek Kościelnych w Polsce oaz promocja ekumenicznego wydania Pisma Świętego. Na szczeblu parafii współpraca odbywa się przez Towarzystwo Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz podczas wizyt przełożonych i alumnów w parafiach podczas tzw. niedziel seminaryjnych. Warto podkreślić, że decyzja budowy własnego seminarium duchownego spotkała się z dużym zrozumieniem diecezjan, zarówno duchownych jak i świeckich. Udało się wybudować tak ważną i kosztowną placówkę bez zaciągnięcia kredytów.

Pod patronatem św. Brata Alberta na terenie diecezji prężnie działa Caritas. Corocznie kilka tysięcy dzieci z najuboższych rodzin może dzięki niej wyjechać na kolonie letnie. Caritas prowadzi kilkanaście stacji opieki dla osób starszych i chorych, zespoły opieki długoterminowej. Organizuje warsztaty terapii zajęciowej. Podlega jej również Dom Samotnej Matki w Zielonce. Istnieje internat dla dziewcząt specjalnej troski oraz noclegownia dla bezdomnych w Legionowie. Pod opieką Caritas jest również Dom Opieki Dziennego Pobytu dla osób starszych w Mińsku Mazowieckim. W siedzibie warszawsko-praskiej Caritas działa także poradnia psychologiczna i rodzinna oraz punkt przyjmowania i wydawania odzieży dla potrzebujących.

Na terenie diecezji działa w Warszawie przy ul. Grochowskiej 194/196 Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Jego celem jest zapobieganie sieroctwu społecznemu przez stworzenie każdemu dziecku możliwości rozwoju w najbardziej korzystnym środowisku rodzinnym: naturalnym - przez pomoc rodzinie biologicznej lub zastępczym - przez przygotowanie rodziny zastępczej. Inicjatywa powołania ośrodka narodziła się w gronie uczestników Ruchu Obrony Życia im. Księdza Jerzego Popiełuszki, działających przy sanktuarium Ks. Jerzego na warszawskim Żoliborzu. Realizacja pomysłu okazała się możliwa dzięki przychylnej postawie Duszpasterstwa Rodzin Kurii Warszawsko-Praskiej i bp. Kazimierza Romaniuka. W pierwszym roku działalności ośrodka, z 69 rodzin, które zgłosiły chęć adopcji, dzieci otrzymało 20 rodzin. W r. 2000/2001 ze 110 rodzin, które zgłosiły się do ośrodka, 66 rodzin otrzymało dzieci, a 5 rodzin otrzymało status rodziny zastępczej. Ogółem od początku istnienia ośrodka, z 687 rodzin, które zgłosiły chęć adopcji, po spełnieniu surowych kryteriów, dzieci otrzymało 353 rodzin. W ostatnim roku, dzięki pracy ośrodka, 16 dzieci wróciło do rodzin naturalnych. W grudniu 1998 r. ośrodek otrzymał licencję na prowadzenie adopcji zagranicznych. Od tego czasu udało się adoptować za granicę 171 dzieci i umieścić je w 111 rodzinach.

Najważniejszym wydarzeniem w dziejach diecezji była wizyta Ojca Świętego 13 czerwca 1999 r. Papież odwiedził cmentarz żołnierzy polskich w Radzyminie poległych w Bitwie Warszawskiej oraz przewodniczył Liturgii Słowa przed katedrą św. Floriana. Zaapelował wtedy o świętowanie niedzieli i wspólne uczestnictwo w Eucharystii rodziców razem z dziećmi. Zobowiązał Kościół warszawsko-praski do podtrzymywania pamięci o Cudzie nad Wisłą i pozostawił w darze złoty kielich.

Diecezja warszawsko-praska ma już kilka sanktuariów maryjnych. Na prawie diecezjalnym odbyły się koronacje obrazów Matki Bożej w Mińsku Mazowieckim, Otwocku, Sulejówku i na Targówku. Ośrodkami kultu maryjnego są także inne kościoły: konkatedra na Kamionku, sanktuaria w Loretto i Świdrze, kościół Matki Bożej Loretańskiej na Pradze, Narodzenia Pańskiego na ul. Ostrobramskiej, Matki Bożej z Lourdes przy ul. Wileńskiej, Matki Bożej Zwycięskiej w Rembertowie. Ostatnio powstało na Grochowie sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

[ TEMATY ]

Włochy

św. Jan Paweł II

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

W skład nowego kompleksu parafialnego wejdą: sala liturgiczna, kaplica, muzeum poświęcone św. Janowi Pawłowi II, plac kościelny, sale katechetyczne, a także amfiteatr na świeżym powietrzu, sala wielofunkcyjna (teatr), place zabaw, tereny zielone i miejsca parkingowe, służące również miejscowej szkole. Inicjatywa jest swoistym wotum wdzięczności emerytowanego metropolity Neapolu kard. Crescenzio Sepe, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Rozważanie 2

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Wizyta prezydenta 1 maja miała miejsce w 20. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda w przemówieniu przed katedrą poznańską podkreślił, że znajduje się w miejscu szczególnym, które jest kolebką naszej państwowości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję