Reklama

Niedziela Wrocławska

“Za mało spoglądamy w Niebo” - [40 PPW - dzień szósty]

Michalina Stopka

Olesno św. Anna - msza

Olesno św. Anna - msza

W dniu świętego Dominika, 40. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę, przechodzi z Kluczborka do Borek Wielkich. Msza św. sprawowana jest w Oleśnie w Sanktuarium św. Anny. To miejsce już na stałe wpisało się w pielgrzymkę wrocławską. Podobnie jak w dniach ubiegłych Eucharystii przewodniczył i słowo wygłosił ks. bp Jacek Kiciński.

Na początku Mszy św. wszystkich pątników przywitał ks. Walter Lenart, kustosz Sanktuarium. Ciesząc się z możliwości goszczenia pielgrzymów powiedział:

Reklama

- Na szlaku pielgrzymki do Matki Bożej, witam u matki Chrysta Pana, św. Anny. To nasze sanktuarium obchodziło niedawno 500-lecie konsekracji, a nasza figurka św. Anny Samotrzeciej została uhonorowana koronami na znak szacunku ludu tej ziemi, który od pięciu wieków przychodzi do tego miejsca i oddaje cześć Panu Jezusowi trzymanemu w rękach św. Anny. (...) Witam was u św. Anny i życzę błogosławionych owoców pobytu tutaj.

Bp Jacek w wygłoszonej homilii rozpoczął od przypomnienia pielgrzymom o miłości Boga do człowieka i Jego działaniu w życiu ludzkim.

- Czasami wydaje się nam, że Bóg jest daleki (...) Codziennie na pielgrzymce powtarzamy słowa 1 dzień jak 1000 lat, a 1000 lat jak jeden dzień. Bóg w każdej chwili jest w stanie dokonać cudu w życiu każdego z nas. Ale czy my jesteśmy gotowi na ten cud - mówił biskup.

Reklama

W podejmowaniu decyzji kluczem jest pytanie Boga o to, co mam robić. Podejmując ten temat, kaznodzieja podkreślił egoizm człowieka, który chciałby, aby Pan Bóg dostosowywał się do tego, co człowiek chce.

- Często byśmy chcieli, żeby Bóg był stworzony na nasz obraz i podobieństwo. A tymczasem obrazem i podobieństwem Pana Boga my jesteśmy - zaznaczył.

W nawiązaniu do pierwszego czytania z księgi proroka Habakuka, bp Kiciński zachęcił do podjęcia się trudu zmiany siebie. Wbrew pokusom zmiany drugiego człowieka.

- Jeśli chcemy zmienić cokolwiek w życiu, to pierwszą osobą, którą mogę zmienić jestem “ja” - mówił - Zostaw innych, a zajmij się sobą. Relacjami z Bogiem i drugim człowiekiem.

Nawiązując do pielgrzymki, kaznodzieja pytał czy podejmując trud pielgrzymkowy poszukujemy oblicza Pana Boga, czy raczej zatapiamy się w codzienności.

- Za mało spoglądamy w Niebo. Trzeba głowę podnosić do góry. Ku Niebu. - powiedział z entuzjazmem bp Jacek.

Przywołane zostały także słowa papieża Franciszka mówiące o podjęciu przez świat próby życia bez Boga.

- Musimy wiedzieć, że zło działa w ten sposób, by sprawić w naszym sercu, abyśmy zapomnieli o Panu Bogu, abyśmy dla Niego nie mieli czasu. - ostrzegał.

Podkreślona została konieczność wrażliwości na Boga i człowieka. Tymczasem coraz bardziej dostrzegalny jest zanik poczucia grzechu.

- Wielu mówi, “To słabość, to niedoskonałość”. Przestaliśmy zło nazywać po imieniu. Zło przestaje działać wtedy, gdy zostanie zdemaskowane i nazwane po imieniu - zaznaczył.

Problemem współczesnego człowieka jest źle ukształtowane sumienie. Dlatego bp Jacek mówił o konieczności weryfikowania swojego sumienia poprzez odniesienie do prawa naturalnego i Dekalogu.

- Bóg działa w sumieniu, ale jeśli moje sumienie jest w konflikcie z Dekalogiem, to moje sumienie jest zagłuszone albo wykrzywione - powiedział bp Jacek.

Człowiek zmaga się z wieloma trudnymi sytuacjami, które go zniewalają. Potrzeba odnaleźć Chrystusa, który uleczy i uzdrowi.Wierzący mają za zadanie pomóc prowadzić do Jezusa. Nie da się tego osiągnąć, jeśli wiara nie stanie się stylem życia. Bez niej zabraknie zaufania Bogu i można ją utracić.

Pielgrzymi grupy 9 - salezjańskiej i 15 - franciszkańskiej dotrą dziś do Borek Wielkich. Pokonają łącznie 35 km.

2020-08-08 16:13

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie zakazu w ruchu lotniczym

2020-09-28 16:34

[ TEMATY ]

lotnictwo

zakaz

COVID‑19

PAP

Rozporządzenie wprowadzające od 30 września zakaz lądowania w Polsce samolotów z państw, w których współczynnik - w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców - przekracza 90 - przyjął w poniedziałek rząd.

Jak poinformowało Centrum Informacyjne Rządu zakaz nie będzie dotyczył państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz Ukrainy.

Zakaz będzie dotyczył lotnisk położonych na terytorium: Belize; Bośni i Hercegowiny; Czarnogóry; Federacyjnej Republiki Brazylii; Królestwa Bahrajnu; Izraela; Kataru; Kuwejtu; Libii; Zjednoczonych Emiratów Arabskich; Republiki Argentyńskiej; Republiki Chile; Republiki Ekwadoru; Republiki Indii; Republiki Iraku; Republiki Kolumbii; Republiki Kostaryki; Republiki Libańskiej; Republiki Macedonii Północnej; Republiki Malediwów; Republiki Mołdawii; Republiki Panamy; Republiki Paragwaju; Republiki Peru; Republiki Trynidadu i Tobago; Republiki Zielonego Przylądka; Stanów Zjednoczonych Ameryki; Sułtanatu Omanu; Wspólnoty Bahamów.

Jak poinformowało CIR, współczynnik dotyczący 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców jest tworzony w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control).

Rozporządzenie będzie obowiązywać w okresie od 30 września do 13 października 2020 r.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ skr/

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak nuncjuszem w Malezji i Timorze Wschodnim

2020-09-29 12:35

[ TEMATY ]

Nuncjusz Apostolski

jasnagora.com

Abp Wojciech Załuski

Abp Wojciech Załuski

Ojciec Święty mianował dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Burundi, abp Wojciecha Załuskiego swoim przedstawicielem w Malezji i Timorze Wschodnim, a także delegatem apostolskim w Brunei – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Wojciech Załuski urodził się w 5 kwietnia 1960 r. w miejscowości Załuski-Lipniewo. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 r. w Łomży. Tego samego roku rozpoczął przygotowania do służby dyplomatycznej w Papieskiej Akademii Kościelnej. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W 1989 rozpoczął służbę w dyplomacji watykańskiej. W latach 1989–1990 był asystentem nuncjatury w Burundi. Pracował jako sekretarz nuncjatur: w Burundi (1990–1991), na Malcie (1991–1994), w Albanii (1994–1996), w Zambii (1996–1997) i na Sri Lance (1997–1999). Następnie pełnił funkcję radcy w nuncjaturach: na Sri Lance (1999–2000), w Gruzji (2000–2003), na Ukrainie (2003–2006), na Filipinach (2006–2010) i w Gwatemali (2010–2014). W 1993 otrzymał godność kapelana Jego Świątobliwości, a w 2011 prałata honorowego Jego Świątobliwości.

15 lipca 2014 roku papież Franciszek mianował go nuncjuszem apostolskim w Burundi, równocześnie wyniósł do godności arcybiskupa tytularnego Diocleziana. Sakrę przyjął 9 sierpnia 2014 w Łomży z rąk sekretarza stanu stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję