Reklama

Wystąpili wbrew nadziei

Wydarzenia, które miały miejsce 50 lat temu w Zielonej Górze, były wyrazem odwagi i przywiązania do Kościoła. Wzięło w nich udział ok. 5 tys. osób. Ponad 300 demonstrantów zatrzymano. Większość z nich dotknęły niewspółmierne do winy sankcje ze strony władz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 50. rocznicę wydarzeń zielonogórskich została uczczona pamięć bohaterów tamtych dni. 30 maja w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej na Mszy św. w intencji uczestników - ofiar wydarzeń zielonogórskich - zgromadzili się świadkowie i uczestnicy wydarzeń sprzed 50 lat, przedstawiciele parlamentu, władz państwowych i samorządowych, duchowieństwo oraz mieszkańcy Zielonej Góry.
We wspólnej modlitwie, obok abp. Józefa Michalika, uczestniczyli: bp Stefan Regmunt, bp Edward Dajczak - biskup koszalińsko-kołobrzeski, bp Marian Błażej Kruszyłowicz - biskup pomocniczy archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, bp Marek Jędraszewski - biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, bp Paweł Socha, bp Adam Dyczkowski oraz członkowie kapituł katedralnej i konkatedralnej.
Uroczystość uświetniły chór parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze i Orkiestra Wojskowa 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania.

Pamiątkowy monument

Dla upamiętnienia tamtych dni został ufundowany monument. Wybrano projekt artysty Roberta Kai, który na budynku umieścił napis tłumaczący, co wydarzyło się 50 lat temu w Zielonej Górze:
„W latach 1945-60 budynek ten był domem parafialnym parafii pw. św. Jadwigi. 30 maja w obronie prawa Kościoła katolickiego do tego budynku mieszkańcy Zielonej Góry i okolicy wystąpili przeciw władzy komunistycznej. Siłowa konfrontacja z oddziałami milicji trwała kilka godzin. Wzięło w niej udział ok. 5 tys. osób. Byli ranni, spłonęły samochody milicyjne. Ponad 200 osób zostało aresztowanych, 178 stanęło przed sądami i zostało skazanych na kary do 5 lat więzienia. 40 osób ukarano w postępowaniu administracyjnym. Protest zielonogórski z 30 maja wpisał się w ciąg niewygasłego nigdy sprzeciwu narodu polskiego wobec narzuconej władzy komunistycznej, pozbawienia wolności i niepodległości. W 50. rocznicę to wielkie w polskiej historii miasta wydarzenie przypomina i utrwala miasto Zielona Góra”. Tekst ten można odczytać, patrząc przez judasza w kamiennych drzwiach. Prostokąt drzwi wraz z judaszem przywoływać ma system inwigilacji, izolacji i represji społeczeństwa w PRL-u.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zielonogórski bohater

Wiele ciepłych słów usłyszeli zielonogórzanie o pierwszym polskim proboszczu parafii pw. św. Jadwigi ks. kan. Kazimierzu Michalskim. - To był człowiek wielkiego ducha, wybitny kapłan, otwarty na wyzwania. Reprezentował ideę chrześcijańską, ideę otwarcia na wszystkich - mówił abp Józef Michalik.
Ks. kan. Kazimierz Michalski został pośmiertnie zrehabilitowany i odznaczony Orderem Odrodzenia Polski, który na ręce bp. Stefana Regmunta przekazał Piotr Kluza - podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości RP. Rada Miasta włączyła ks. kan. Michalskiego w poczet Honorowych Obywateli Miasta Zielona Góra.

Na pl. Powstańców Wlkp.

Pl. Powstańców Wielkopolskich - świadek wydarzeń z 1960 r. - po raz kolejny stał się miejscem zgromadzenia związanego z wydarzeniami zielonogórskimi. 30 maja stanęła tu scena, na której zasiedli muzycy Filharmonii Zielonogórskiej dbający o oprawę muzyczną uroczystości. Tu również przemawiali goście i gospodarze majowego wydarzenia.
- Tak jak 50 lat temu, dzisiaj też pada deszcz. Mimo to zgromadziliśmy się na tym historycznym już dziś placu - mówił Walerian Piotrowski, przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 50. Rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich. - Chciałbym w imieniu współczesnych zielonogórzan wyrazić słowa największego szacunku uczestnikom tamtych wydarzeń. Wystąpili bowiem wtedy niejako wbrew nadziei, przeciwko sile władzy komunistycznej, w obronie tych wartości, w których byli wychowani.
Mecenas Piotrowski - były senator RP, był obrońcą w procesach skazanych za udział w wydarzeniach zielonogórskich. Został odznaczony pamiątkowym medalem Ministra Sprawiedliwości.
Na placu przed budyniem dzisiejszej filharmonii ponownie rozegrały się sceny bohaterskiej obrony Domu Katolickiego - zaprezentowane podczas widowiska słowno-muzycznego. „Obudzone miasto” to spektakl według scenariusza dr. Wojciecha Śmigielskiego w reżyserii Roberta Czechowskiego. W przedstawieniu wzięli udział aktorzy Teatru Lubuskiego, aktorzy zespołu „Klinika lalek” oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11. Widowisko uliczne stworzono, opierając się na dokumentach oraz na wspomnieniach i relacjach uczestników zamieszek.

Koncert, debata i wystawy

Niedzielne wydarzenia na pl. Powstańców Wlkp. były uwieńczeniem obchodów rocznicy wydarzeń zielonogórskich.
W ramach obchodów rocznicy zostały przygotowane 3 wystawy okolicznościowe. Pierwszą z nich - „Zielona Góra 30 maja 1960 r.” otwarto 19 maja w Muzeum Ziemi Lubuskiej. 26 maja zaprezentowano wystawę w Senacie RP, a 29 maja nastąpiło otwarcie wystawy w Filharmonii Zielonogórskiej - „Konflikt o Dom Katolicki w świetle dokumentów”.
Również 29 maja odbył się koncert symfoniczny, podczas którego z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii pod batutą Czesława Grabowskiego wystąpiła skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz.
W ramach cyklu „Czwartki lubuskie” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej miała miejsce debata naukowa nt. „Geneza i skutki wydarzeń zielonogórskich w dniu 30 maja 1960 r.”.
Jej celem było przedstawienie wydarzeń zielonogórskich przez historyków i naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego, Archiwum Państwowego w Zielonej Górze, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie oraz Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.
Obchody 50. rocznicy wydarzeń zielonogórskich honorowym patronatem objęli: prezydent Rzeczypospolitej Polskiej śp. Lech Kaczyński, który miał uczestniczyć w uroczystościach, biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt, wojewoda lubuski Helena Hatka, marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłoński oraz prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież na szczycie G7: żadna maszyna nie powinna decydować o odebraniu życia człowiekowi

2024-06-14 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Papież na szczycie G7

Vatican Media

Franciszek przemawia na szczycie w Borgo Egnazia w Apulii. Podczas wspólnej sesji ze światowymi przywódcami wskazuje na możliwości, zagrożenia i skutki sztucznej inteligencji: skazalibyśmy ludzkość na przyszłość bez nadziei, gdybyśmy pozbawili ludzi zdolności do decydowania o sobie i swoim życiu, skazując ich na zależność od wyborów dokonywanych przez maszyny.

„Żadna maszyna nie powinna nigdy decydować, czy odebrać życie istocie ludzkiej” – podkreśla Franciszek na szczycie G7 we Włoszech. Jest on pierwszym papieżem, który bierze udział w takim wydarzeniu. Po przybyciu o godzinie 12:10 helikopterem Papież wziął udział w czterech dwustronnych rozmowach z dyrektor generalną Międzynarodowego Funuduszu Walutowego Kristaliną Georgievą, prezeydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prezeydentem Francji Emmanuelem Macronem i premierem Kanady Justinem Trudeau, a następnie, w towarzystwie włoskiej premier Giorgii Meloni, udał się do hali Arena, gdzie został powitany oklaskami przez przywódców na wspólnej sesji.

CZYTAJ DALEJ

Kraj podwójnych standardów

2024-06-15 10:50

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Jedną z najgorszych rzeczy, która może zdarzyć się w demokracji to „double standards”, czyli podwójne standardy. Chodzi o nierówne traktowanie ludzi czy grup społecznych i środowisk przez państwo. Jeżeli zwykły Kowalski czy Nowak zaatakuje nożem kogokolwiek i jeśli zostanie złapany, to regularnie idzie siedzieć. Jeżeli nożownik zaatakuje prawicowego polityka, jak to zdarzyło się ostatnio to zostaje natychmiast potem wypuszczony z aresztu –a to oznacza , że państwo w praktyce daje wyraźny sygnał, iż takie zachowania mogą być tolerowane. Skądinąd wcześniej bywało podobnie, gdy fizycznie atakowani byli "proliferzy" czyli obrońcy życia nienarodzonych. Atakującym z tego powodu włos z głowy nie spadł, a zyskali nawet sławę i wsparcie w środowiskach liberalno-lewicowych.

Takich przykładów jest więcej. Członek Straży Marszałkowskiej, który w zeszłej kadencji Sejmu RP wysyłał zjadliwe SMS-y wobec znanej posłanki ówczesnej opozycji – został natychmiast zwolniony z pracy (gdy rządził PiS , podkreślam) i miał postępowanie prokuratorskie. Gdy e-mailowy, ale nie tylko hejt dotykał polityków prawicy to prokuratury w całym kraju – za rządów zresztą Prawa Sprawiedliwości ! – seryjnie, taśmowo umarzały takie sprawy…

CZYTAJ DALEJ

Jesteśmy jednym Kościołem

2024-06-15 22:46

Magdalena Lewandowska

Abp Józef Kupny odznaczył szczególnie zasłużonych dla archidiecezji medalem św. Jadwigi Śląskiej.

Abp Józef Kupny odznaczył szczególnie zasłużonych dla archidiecezji medalem św. Jadwigi Śląskiej.

Podczas 11. rocznicy ingresu abp Józef Kupny pobłogosławił do funkcji 90 nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej – w tym siostry zakonne – 80 ceremoniarzy i 70 lektorów.

Uroczystości odbyły się w katedrze wrocławskiej, wzięło w nich udział wielu kapłanów, sióstr zakonnych i wiernych z różnych stron archidiecezji. – Jesteśmy jednym Kościołem. Wspólnie mu służymy sprawując różne urzędy, posługi, jakie są do życia Kościoła potrzebne – mówił abp Józef Kupny wyrażając wdzięczność wobec diecezjan i radość z nowych posługujących. Metropolita wręczył także dwóm osobom zasłużonym dla archidiecezji wrocławskiej medale św. Jadwigi Śląskiej. Otrzymali je s. Dorota Zamojska, która przez ostatnie lata pełniła funkcję diecezjalnej referentki zakonnej i Tadeusz Rajter z parafii św. Jacka we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję