Reklama

Biskup legnicki wyświęcił 16 nowych prezbiterów

Uroczystość miała miejsce w legnickiej katedrze, w sobotę, 22 maja br., z udziałem biskupa seniora Tadeusza Rybaka, licznie przybyłych duchownych diecezjalnych i rodzin nowych księży

Niedziela legnicka 23/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas uroczystej liturgii święceń biskup legnicki Stefan Cichy przypomniał, że dokonują się one przy końcu trwającego Roku Kapłańskiego, oraz w kolejnym roku duszpasterskim, którego hasłem jest „Bądźmy świadkami miłości”. W homilii zwrócił uwagę, że wszyscy mamy być takimi świadkami, ale „w szczególny sposób mają nimi być ci, których Pan wybrał, aby ukazywać ją ludziom, i zachęcać do dawania Bogu odpowiedzi. Wierność to ważna cecha miłości. Taka ma być miłość każdego, a szczególnie prezbitera. Miłość do końca wierna” - mówił do diakonów przyjmujących święcenia prezbiteratu.
Słowa podziękowania skierował też pod adresem rodziców, rodzin i znajomych nowo święconych, prosząc o dalszą modlitwę w ich intencji, aby wytrwali w wierności powołaniu. Życzył też prezbiterom, aby szukali wzorca w życiu i posłudze duszpasterskiej w osobach świętych. Jednym z nich jest Jan Maria Vianney, patron nie tylko obecnego Roku Kapłańskiego, ale patron wszystkich prezbiterów.
- Od dziś liczba wyświęconych prezbiterów w 18- letniej historii diecezji przekroczyła ponad połowę wszystkich księży pracujących w diecezji legnickiej - powiedział nam rektor legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr Leopold Rzodkiewicz. - Mamy w diecezji 423 prezbiterów, a 221 z nich zostało wyświęconych u nas. Jest to zarazem największa liczba święconych od 2005 r. Wcześniej, w 2004 r. ówczesny, pierwszy biskup legnicki Tadeusz Rybak wyświęcił 17 prezbiterów, a w 1998 r. - 19. Mamy więc powody do radości - stwierdził rektor.
Dzień święceń jest też dniem świątecznym w całym seminarium. To dzień „otwartych drzwi”, kiedy rodziny i znajomi neoprebiterów, mają okazję odwiedzić i oglądnąć „od środka” dom, w którym przez 6 lat dokonywała się ich formacja. Rodzice poznali ten dom już wcześniej, bo byli zapraszani przez przełożonych seminaryjnych do udziału w specjalnie dla nich organizowanych rekolekcjach.
W bieżącym roku akademickim w Wyższym Seminarium Duchownym studia teologiczne i formację ascetyczną podejmowało 67 alumnów. Przed tygodniem 10 z nich otrzymało święcenia diakonatu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Licheńska - Bolesna Królowa Polski

[ TEMATY ]

Licheń

Biuro Prasowe Sanktuarium w Licheniu

Wśród rozległych lasów rejonu konińskiego, nad Jeziorem Licheńskim, na malowniczym wzgórzu, znajduje się sanktuarium, w którym nad każdą ludzką troską i niedolą pochyla się z miłością Bolesna Królowa Polski.

Wizerunek Matki Bożej Licheńskiej znajduje się w głównym ołtarzu bazyliki mniejszej w Licheniu Starym. Jest to olejna kopia obrazu Matki Bożej z Rokitna Wielkopolskiego. Namalowany został w drugiej połowie XVIII wieku. Nieznany z imienia i nazwiska artysta na cienkiej, modrzewiowej desce ukazał pełną smutku Najświętszą Maryję Pannę. Przymknięte, spuszczone oczy nadają młodej i delikatnej twarzy o perłowo-różowej karnacji wyraz melancholijnego zamyślenia. Maryja spogląda na rozpostartego na Jej piersiach orła białego w koronie.
CZYTAJ DALEJ

Wiemy, kiedy odbędzie się pogrzeb ks. Józefa Hassa i jego siostry

2025-07-02 13:47

[ TEMATY ]

pogrzeb

archwwa.pl

Ks. prałat Józef Hass

Ks. prałat Józef Hass

Zmarł ks. prałat Józef Hass – wieloletni proboszcz parafii św. Michała w Warszawie. Pogrzeb odbędzie się w sobotę.

W latach 1986-2013 ks. Hass był proboszczem parafii św. Michała w Warszawie. W tragicznym wypadku samochodowym w piątek zginęła siostra księdza prałata, Irena Hass, a on sam dwa dni później w szpitalu w Kozienicach. Pogrzeb odbędzie się w sobotę 5 lipca w parafii św. Michała Archanioła.
CZYTAJ DALEJ

Karmelici zapraszają!

2025-07-02 23:04

plakat organizatorów

    Wszystkich czcicieli Maryi, a szczególnie osoby noszące Maryjny szkaplerz Karmelu, na cykliczne uroczystości szkaplerzne w kościele jubileuszowym w Czernej k. Krakowa zapraszają karmelici bosi.

    Jak informuje o. Włodzimierz Tochmański, podprzeor i moderator Bractwa Szkaplerznego, uroczystości odpustowej 16 lipca, o godz. 11 będzie przewodniczył bp Robert Chrząszcz. W wieczór poprzedzający odpust, 15 lipca, o godz. 20 rozpocznie się Noc czuwania, w ramach której wierni będą uczestniczyć w procesji różańcowej, konferencji i adoracji.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję