Tesłowa zostały wypowiedziane przez Matkę Bożą Fatimską, która 13 maja 1917 r. po raz pierwszy ukazała się trojgu portugalskich dzieci: Hiacyncie, Franciszkowi oraz Łucji. Tego dnia każdego roku w Kościele obchodzimy wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej.
Od 2009 r. trwa Wielka Nowenna Fatimska, która przygotowuje nas na przeżycie 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie. Od 13 maja w wielu parafiach w Polsce celebrowane są Nabożeństwa Fatimskie w duchu Wielkiej Nowenny. W parafii pw. Świętej Trójcy w Komarowie stały się one szczególnie uroczyste i jednocześnie gromadzą wielu czcicieli Matki Bożej. Tegorocznym Nabożeństwom Fatimskim towarzyszy hasło: „Bezpieczni na krawędzi czasu”. Po raz drugi wierni z Komarowa i okolicznych miejscowości modlili się podczas Nabożeństwa Fatimskiego. W tym roku zainaugurował je podczas uroczystej Eucharystii bp Wacław Depo, Ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Tuż przed rozpoczęciem Mszy św. Księdza Biskupa przywitała grupa modlitewna dzieci „Biała Armia”, ich rodzice, wójt gminy Komarów Wiesława Sieńkowska oraz proboszcz parafii ks. Tomasz Bomba.
Bp Wacław Depo wyjaśnił w kazaniu, że „w kolejną rocznicę objawień fatimskich lepiej rozumiemy prawdę, że prawdziwa pobożność maryjna ma istotne znaczenie dla zachowania równowagi wiary, zarówno w tajemnicę Wcielenia i Odkupienia w Jezusie Chrystusie, jak i w tajemnicę Jego Kościoła, który założył na ziemi i który będzie trwał aż do skończenia świata”.
Bp Depo odniósł się też do wypowiedzi Papieża Benedykta XVI, który rozpoczynając swoją pielgrzymkę do Portugalii powiedział: „niebo otworzyło się właśnie w Portugalii jako okno nadziei, które Bóg otwiera, kiedy człowiek zamyka drzwi. Wszystko po to, by naprawić w ramach rodziny ludzkiej więzi solidarności braterskiej, oparte na wzajemnym uznawaniu jedynego i tego samego Boga jako Ojca”. Chodzi o plan miłości Boga. Nie zależy on od papieża ani od jakiegokolwiek innego organu władzy kościelnej - przypomniał Ordynariusz zamojsko-lubaczowski i dodał, że to Kościół otrzymał Fatimę, a ona objawiła się Kościołowi. Pasterz diecezji wskazał na Maryję, przykład posłuszeństwa wiary wobec Boga, który objawił Jej swój plan miłości i zbawienia, ale równocześnie jest dla nas przykładem odwagi na wzór Abrahama, który był gotów złożyć w ofierze własnego syna. Co w przypadku Maryi dopełniło się w dramacie krzyża na Golgocie.
Fatima to nie jest czas przeszły, pomimo 93 lat, jest to znak wołania Boga Samego w sumieniach i sercach ludzi przez pośrednictwo Maryi. Nawrócenie i pokuta połączone z modlitwą muszą być naszą trwałą potrzebą życia chrześcijańskiego - wyjaśniał bp Wacław Depo. Objawienie Maryi w Fatimie, wzywające do czci Jej Niepokalanego Serca i zjednoczenie z Chrystusem przez pokutę i Eucharystię to zaproszenie dla nas, by prosić o dar pokoju, by powstrzymać zło i przemieniać sumienia według woli Ojca. Dalej bp Depo wezwał ludzi młodych o czujność sumienia i o wierność Bogu.
Na koniec zaznaczył, że orędzie z Fatimy czeka na wypełnienie osobiste, rodzinne, wspólnotowe i narodowe, by budować swoje ludzkie nadzieje na Bogu, a nie na systemach ekonomicznych, które upadają. Bo dzisiaj Grecja, a jutro?... A ratunkiem wprowadzeniu nas ku Bogu i Chrystusowi jest Jego Matka.
Podczas Mszy św. bp Wacław Depo udzielił sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży, która prosiła o wylanie darów Ducha Świętego. Po zakończeniu Liturgii Eucharystycznej nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu, następnie Różaniec Fatimski. Uroczystość zakończyła procesja wokół komarowskiego Rynku z figurą Matki Bożej Fatimskiej, którą niosły osoby z różnych stanów, m.in. młodzież bierzmowana, ich rodzice, rada parafialna czy strażacy. Przez całą drogę mrok nocy rozświetlały zapalone świece. Wspólną modlitwę wypełniła Litania do Matki Bożej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu