Wybierając lokalizację ołtarza na pl. Piłsudskiego, kierowaliśmy się przede wszystkim dobrem wiernych, którzy będą uczestniczyli w uroczystości - mówi ks. Bohdan Leszczewicz odpowiedzialny za budowę ołtarza. - Chcemy jak najwięcej miejsca zostawić ludziom na placu. Nie odsuwać ich w stronę Ogrodu Saskiego. Dlatego ołtarz stawiamy maksymalnie na skraju placu, w rejonie ul. Moliera. Nie obok papieskiego krzyża, a w pobliżu pomnika marszałka. Jedna nitka ul. Moliera będzie wolna dla aut ze specjalnymi gośćmi i dla służb medycznych.
Projekt pomnika jest gotowy. Całość to prosta, przejrzysta konstrukcja w kolorze bieli. Wyjątek stanowi znajdująca się pośrodku jasnobłękitna gołębica symbolizująca Ducha Świętego. W głębi znajdzie się krzyż i herb papieski - w imieniu Benedykta XVI abp Angelo Amato odczyta na początku Mszy św. dokument „Wyniesienia na ołtarze”, czyli beatyfikacji.
- Jedynie elementy specjalne na ołtarzu związane są z wymogami beatyfikacji - tłumaczy ks. Leszczewicz. - Z boku znajdzie się miejsce na relikwiarz, który zostanie wniesiony na początku uroczystości oraz na portret ks. Jerzego, który także na początku Mszy św. będzie odsłonięty.
Na górze ołtarza będzie napis - słowa wielokrotnie wypowiadane przez kapelana „Solidarności”: „Zło dobrem zwyciężaj”. Czcionka w żywoczerwonym kolorze przypomina tę, którą przesłanie ks. Jerzego pisano na transparentach podczas religijnych i solidarnościowych manifestacji.
- Chcieliśmy, by ołtarz nawiązywał swoją prostotą do postaci kapłana i do jego życiowego przesłania - mówi ks. Leszczewicz.
Uroczystości beatyfikacyjne ks. Jerzego Popiełuszki rozpoczną się Mszą św. na pl. Piłsudskiego o godz. 11.00. Po niej relikwie zostaną przeniesione procesyjnie przez wiernych do Świątyni Opatrzności Bożej. Tam po krótkim nabożeństwie będą złożone w Panteonie Wielkich Polaków.
Pomóż w rozwoju naszego portalu