Reklama

Za kapłanów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Księża z diecezji kieleckiej Rok Kapłański uczcili m.in. poprzez udział w pielgrzymce do Ars. Ok. 45. kapłanów z księżmi biskupami: bp. Kazimierzem Ryczanem i bp. Kazimierzem Gurdą, księżmi z kieleckiej Kurii z ks. kanclerzem Andrzejem Kaszyckim oraz Wyższego Seminarium Duchownego z ks. rektorem Władysławem Sową, wyjechało 12 kwietnia, aby m.in. odbyć w Ars kilkudniowe rekolekcje kapłańskie. Ars jest miejscem szczególnym - tam pełnił posługę św. Jan Vianney, patron kapłanów. W zamierzeniu ks. Tomasza Rusieckiego, ojca duchownego księży diecezji kieleckiej, pielgrzymka miała być lekcją ponownego odkrywania kapłaństwa na jego historycznych ścieżkach i pogłębianiem wiary.
Poza pobytem w Ars, kapłani nawiedzili także m.in. Centrum Kultu Jezusowego oraz kaplicę Objawień w Paray Le Monial - miejsca związane z objawieniami św. Małgorzaty Alacoque. Byli także w Nevers, w którym część swojego życia spędziła św. Bernadetta, zwiedzili Chartres z katedrą gotycką, Paryż - z zaplanowaną Mszą św. u Cudownego Medalika - rue du Bac, a także Reims - miasto koronacyjne królów francuskich. Jednym z punktów pielgrzymki był obóz w Dachau.
W Kielcach - z racji Roku Kapłańskiego - także trwają modlitwy za kapłanów. W całodobowym czuwaniu z czwartku na piątek (8/9 kwietnia), rozpoczętym od Eucharystii w kościele seminaryjnym Trójcy Świętej oraz w trwających przez cała dobę modlitwach: Różańcu, Drodze Krzyżowej, Koronce do Miłosierdzia Bożego - w intencji naszych kapłanów - uczestniczyło wielu kielczan, w tym m.in. przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich.
Czuwanie przed Najświętszym Sakramentem trwało 24 godziny, a poprzedziła je Msza św., celebrowana przez profesorów Seminarium. Czuwanie oraz modlitwy odbywały w intencji Ojca Świętego Benedykta XVI, księży biskupów i kapłanów diecezji kieleckiej oraz kleryków i alumnów przygotowujących się do kapłaństwa. Wierni modlili się także w intencji beatyfikacji Jana Pawła II. Prezydent Kielc Wojciech Lubawski, marszałek województwa Adam Jarubas, wicewojewoda Piotr Żołądek, przedstawiciele różnych środowisk: sportowców, nauczycieli, artystów, przedsiębiorców - włączyli się w to diecezjalne dzieło modlitwy, zakończone Eucharystią następnego dnia - w podziękowaniu za dar kapłaństwa.

A.D.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez religii może skończyć się w sądzie?

2025-06-28 21:20

[ TEMATY ]

szkoła

sąd

religia w szkołach

ocena

pl.fotolia.com

Decyzja Ministerstwa Edukacji o niewliczaniu ocen z religii i etyki do średniej może kosztować uczniów nawet 7 punktów przy rekrutacji do szkoły średniej. Dla niektórych to różnica między wymarzoną szkołą a listą rezerwową. Tymczasem prawnicy ostrzegają: „to złamanie prawa, a rodzice mają pełne prawo iść do sądu".

Końcówka roku szkolnego 2024/2025 zaskoczyła dyrektorów i rodziców decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej. W komunikacie z 11 czerwca MEN ogłosiło, że „oceny z religii i etyki nie będą wliczane do średniej ocen". Dla uczniów klas ósmych to wiadomość jak grom z jasnego nieba — bo to właśnie średnia decyduje o „ biało-czerwonym pasku” i dodatkowych punktach w systemie rekrutacyjnym.
CZYTAJ DALEJ

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem archidiecezji

2025-07-03 10:19

[ TEMATY ]

Meksyk

Archidiecezja Meksykańska

María Magdalena Ibarrola y Suárez

María Magdalena Ibarrola y Suárez

Arcybiskup Prymas Meksyku, kardynał Carlos Aguiar Retes, ogłosił swoją decyzję o mianowaniu Marii Magdaleny Ibarroli y Suarez kanclerzem archidiecezji. Jest to pierwsza świecka kobieta na tym stanowisku - informuje portal ACI Prensa.

Ibarrola y Suárez ma dyplom z prawa kanonicznego z Papieskiego Uniwersytetu Meksyku i tytuł magistra administracji biznesowej z Universidad Latinoamericana. Od lutego 2019 r. pełni funkcję wicekanclerza archidiecezji Meksyku.
CZYTAJ DALEJ

170 pielgrzymów jedzie z Głogowa na Jasną Górę

2025-07-03 11:19

[ TEMATY ]

XIV Rowerowa Pielgrzymka Głogowska

Karolina Krasowska

Pielgrzymi mają do pokonania 335 km w 4 dni

Pielgrzymi mają do pokonania 335 km w 4 dni

„Pielgrzymi Nadziei” – pod takim hasłem grupa 170 pielgrzymów jedzie z Głogowa na Jasną Górę. XIV Rowerowa Pielgrzymka Głogowska dziś rano wyruszyła z parafii NMP Królowej Polski w Głogowie.

- W tym roku pielgrzymujemy pod hasłem Roku Jubileuszowego, które brzmi „Pielgrzymi Nadziei”. Wpisujemy się w to hasło w przenośni i dosłownie – będziemy pielgrzymować, będziemy nieść nadzieję – sobie i innym ludziom. Będziemy dawać świadectwo, że istnieje Bóg, że On istnieje w naszym życiu i że życie nie kończy się wraz ze śmiercią – mówi kierownik pielgrzymki Mateusz Łopatko.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję