Na urodziny szkoły przybył sam kanclerz Zamoyski, odegrany przez jednego z uczniów LO. Byli też przyjaciele szkoły, rodzice, znamienici goście: bp Piotr Skucha, Małgorzata Handzlik - eurodeputowana, Zbigniew Podraza - prezydent Dąbrowy Górniczej, Grzegorz Raczek - dyrektor sosnowieckiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach. A nade wszystko świętowali uczniowie i nauczyciele, bo to dzięki ich pracy i zaangażowaniu szkoła może poszczycić się tak dobrą pozycją w mieście i regionie.
„Młodość jest pewnym etapem, który trzeba dobrze wykorzystać na pracę, kształtowanie charakteru i miłość. I wszystkie te elementy staramy się zagospodarować, by z tradycyjnymi wartościami wejść w nowoczesność” - powiedziała Anna Ornat, dyrektor V LO. „Oznacza to nic innego, jak przełamywanie barier i trudności. I tak postępujemy w naszej szkole. Dość powiedzieć, że od kilku lat mamy klasy integracyjne, co jest do tej pory rzadko spotykaną praktyką. Nasi uczniowie angażują się w organizację Paraspartakiady Śląska i Zagłębia, zdobywają nagrody w konkursach i olimpiadach przedmiotowych. A przede wszystkim dobrze radzą sobie w dorosłym życiu” - dodała Ornat.
Jubileusz szkoły został ubogacony oddaniem do użytku odnowionej sali gimnastycznej, którą poświęcił bp Piotr Skucha. Pochwał pod adresem nauczycieli i uczniów nie szczędził Zbigniew Podraza, prezydent miasta. „Szkoła jest znaczącym miejscem na oświatowej mapie Dąbrowy. Z roku na rok święci coraz więcej sukcesów i staje się rozpoznawalną marką i wizytówką miasta” - mówił prezydent. Dumy z dokonań uczniów i nauczycieli nie kryli przedstawiciele Rady Rodziców. Grzegorz Kubiczek podkreślił, że rodzice z radością uczestniczą w rozwoju szkoły i na miarę możliwości przyczyniają się do tego fundując potrzebne akcesoria. Z pieniędzy zebranych przez Radę Rodziców udało się założyć monitoring, rodzice ufundowali sztandar szkoły, a w tym roku interaktywną tablicę do nauki matematyki.
Jednak największym atutem szkoły jest nauka języków obcych. A dodatkowo od września br. dyrekcja Liceum otwarła oddziały dwujęzyczne z wykładowym językiem angielskim. W oddziałach dwujęzycznych realizowany jest autorski program nauczania języka angielskiego przygotowujący jednocześnie do zdawania matury na poziomie rozszerzonym i złożenia egzaminu FCE. Dwujęzyczne nauczanie, czyli 50% lekcji w języku angielskim, obejmuje: literaturę angielską, wiedzę o społeczeństwie, godzinę wychowawczą oraz biologię lub chemię. Klasa ta realizuje profil lingwistyczno-dziennikarski z rozszerzeniem wiedzy o społeczeństwie i angielskiego.
Dyrekcja szkoły wybiega jednak w przyszłość. „Marzy mi się pełna komputeryzacja oraz wyposażenie wszystkich sal w zestawy multimedialne. Od września wprowadzimy e-dziennik. Chciałabym również doprowadzić do remontu boisk szkolnych. Planuję podjęcie współpracy z Uniwersytetem Śląskim lub inną uczelnią przy realizacji ciekawego projektu badawczego. Myślę również o stworzeniu ośrodka egzaminów międzynarodowych z języka francuskiego, włoskiego i hiszpańskiego” - wylicza Anna Ornat.
Szkoła powstała w kwietniu 1990 r. dzięki inicjatywie Dąbrowskiego Komitetu Obywatelskiego. Pierwszy wstępny egzamin odbył się już w maju 1990 r. Spośród 250 kandydatów zostało przyjętych tylko 52 najzdolniejszych uczniów. 1 września 1990 r. w budynku znajdującym się przy ul. Wybickiego 1 w Dąbrowie Górniczej-Gołonogu odbyła się pierwsza inauguracja roku szkolnego. Od 1999 r. Liceum organizuje Paraspartakiadę Śląska i Zagłębia, której pomysłodawcą jest ks. Paweł Kempiński, nauczyciel religii w V LO. Do pełnej nazwy szkole brakowało już tylko patrona. Przyjęto, że będzie nim kanclerz Jan Zamoyski. Uroczystość nadania imienia odbyła się 7 kwietnia 2000 r. Rok szkolny 2000/2001 to kolejna przeprowadzka - uczniowie rozpoczęli naukę w budynku przy ul. Czapińskiego 8. Rok szkolny 2003/2004 zaznaczył się dwoma innowacjami - pierwsza to utworzenie oddziału integracyjnego, druga to utworzenie grup językowych międzyoddziałowych. W latach 2007/2008 szkoła przeszła generalny remont w ramach termomodernizacji budynku. Otwarto dobudowaną czytelnię multimedialną oraz nową siłownię. W kwietniu 2008 r. w szkole zaczyna funkcjonować winda dla osób niepełnosprawnych. Tym samym ostatnia bariera architektoniczna została przełamana.
Pomóż w rozwoju naszego portalu