Kilkanaście dni temu zakończyliśmy tzw. okres kolędowania. W archidiecezji krakowskiej czas ten kojarzony jest przez wiele dzieci z wielką przygodą, jakiej doświadczają dzięki uczestnictwu w misyjnych kółkach. Prowadzone są one głównie w szkołach i przy parafiach.
Od drugiego dnia Bożego Narodzenia Kolędnicy Misyjni wyruszyli na osiedla miast, na ulice wiosek, by szukać serc gotowych ofiarować misyjny dar. Rozpalali oni w domach rodzinnych płomień miłości, wiary i przebaczenia: „Pozdrawiamy gospodarzy, niechaj wam się wszystko darzy! Pokój z wami domownicy idą do was kolędnicy” - tak rozpoczynali kolędę mali misjonarze. Każda wizyta kończyła się rozdaniem symbolicznych gwiazd z twarzami dzieci z różnych kontynentów. Przez to odwiedzani ludzie stawali się siewcami gwiazd, na których jest wypisane przesłanie chrześcijańskie: „Zapal pokój”, „Zapal nadzieję”.
Akcja „Kolędowania misyjnego” już po raz kolejny została bardzo dobrze zorganizowana. Wydział Duszpasterstwa Misyjnego Archidiecezji krakowskiej przygotowuje coraz ciekawsze materiały wspomagające duszpasterzy i katechetów, którzy przygotowują się z dziećmi do kolędowania. Ciekawa jest zawartość strony internetowej duszpasterstwa - barwne grafiki, profesjonalnie przygotowane filmiki przyciągają dzieci, które chcą pomagać swoim rówieśnikom w krajach misyjnych. Pisaliśmy już na łamach „Niedzieli” o filmie z Peru, który zamieszczony jest na
Z różnych propozycji kierowanych do animatorów misyjnych na stronie znaleźć można także filmy z nauką kolęd w języku afrykańskim - suahili. W rolę nauczyciela wcielił się dyrektor wydziału misyjnego - ks. Tadeusz Dziedzic, który uczył śpiewać m. in.: „Mwokozi kazaliwa twimbe, alleluja” czyli „Narodził się nam Zbawiciel”.
9 stycznia odbyło się Spotkanie Kolędników Misyjnych Archidiecezji Krakowskiej w Sułkowicach. Przybyło na nie około 700 dzieci! Spotkanie uwieńczało trud podejmowany przez nich w czasie kolędowania, podczas którego wspierali pracę księży i świeckich misjonarzy w Tanzanii, w Peru i na Ukrainie oraz projekt papieski Dzieci w Pakistanie. Dzieci najpierw spotkały się na Eucharystii, której przewodniczył ks. Bogdan Michalski - sekretarz Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary z Warszawy, w asyście: ks. Tadeusza Dziedzica oraz ks. Stanisława Jaśkowca - proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułkowicach. W oprawę liturgiczną włączyły się chóry szkolne i parafialny „Apassionata”. W procesji z darami, przygotowanej przez s. Wiesławę Kasacką z Poręby Wielkiej, dzieci niosły: gwiazdę, skarbonkę, albumy z kolędowania, ofiary zebrane w czasie kolędowania i ornat na misje. W modlitwie wiernych, przygotowanej przez s. Bertę Zyburę z Zembrzyc, dzieci polecały Bogu dzieci wszystkich kontynentów.
Po Eucharystii druga część spotkania odbyła się na sali gimnastycznej w sułkowickiej szkole, gdzie gości serdecznie przyjęła dyrektor Iwona Dzidek. Dzieci z tutejszej szkoły zaprezentowały jasełka z elementami tańców z różnych kontynentów. Za układ choreograficzny odpowiedzialna była nauczycielka Danuta Kostowal-Suwaj. Profesjonalny występ dzieci to także zasługa rodziców i członków koła plastycznego przygotowującego dekorację.
Następnie jury wybierało najlepsze grupy kolędnicze w kilku kategoriach. Warto przywołać wszystkich nagrodzonych. Najpiękniejsze stroje kolędnicze zaprezentowały w kolejności grupy z Poręby Wielkiej, Niedźwiedzia i Niegowici. Najpiękniejsza gwiazda była dziełem dzieci z Niegowici, Sułkowic i Płazy. Wybrano najpiękniejszą skarbonkę, do której zbierano ofiary. Zrobiona została w Niegowici, a wyróżniono także skarbonki z Balic i Bukowiny Tatrzańskiej. Dzieci miały za zadanie przygotować album ze zdjęciami prezentującymi kolędowanie. Pierwsza nagroda przypadła małym misjonarzom z Płazy, drugie miejsce grupie z Niepołomic a trzecie z Niedźwiedzia. Jury oceniało także prezentacje przygotowane przez Kolędników misyjnych. Najlepsze były kolejno grupy z Poręby, Wawrzeńczyc, Bukowiny Tatrzańskiej oraz Niegowici i Niedźwiedzia. Wyróżnienia w tej kategorii przypadły kolędnikom z Bystrej, Skawinki, Tęczyna, Zembrzyc, Marcówki, Zarębki, Mogilan, Gimnazjum nr 48 w Krakowie, Wawrzeńczyc, Sidziny, Grzechynii i Nowego Targu. Wyróżnienie specjalne - Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci otrzymali uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Sułkowicach za jasełka misyjne.
Dzieci rozjechały się do domów uśmiechnięte. Ich opiekunowie mają nadzieję, że dzięki temu spotkaniu ich podopieczni będą w swoich środowiskach „siewcami gwiazd”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu