Na uroczystości licznie zgromadzili się kapłani, na czele z ks. prał. Józefem Franelakiem proboszczem parafii pw. św. Jakuba Ap. w Częstochowie, ks. prał. Stanisławem Gębką dziekanem dekanatu św. Zygmunta i ks. prał. Janem Niezgodą dziekanem regionu częstochowskiego oraz wierni, siostry zakonne i przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich.
- Pragniemy włączyć się w Rok św. Jakuba. Chcemy i musimy modlić się, by św. Jakub prowadził nas dobrymi drogami. Dlatego 25. dnia każdego miesiąca będziemy szczególnie modlić się do naszego Patrona - mówił na początku uroczystości ks. prał. Józef Franelak.
W homilii abp Stanisław Nowak, że postać św. Jakuba Apostoła przybliża „tajemnicę Kościoła, gdzie poświęcenie, wielka miłość aż do śmierci przyczynia się do wielkich nawróceń, gdzie ludzie zaczynają szukać Boga”. Metropolita Częstochowski przypomniał, że Kościół jest męczeński. - Pierwszy atak zła i nienawiści został skierowany ku Apostołowi Jakubowi. On był wierny Jezusowi. Jako pierwszy z Apostołów przelał krew - mówił abp Nowak. Nawiązując również do św. Pawła Apostoła, którego nawrócenie 25 stycznia świętuje Kościół, Metropolita Częstochowski podkreślił, że „w miejsce św. Jakuba męczeńskiego przyszedł Szaweł prześladowca i stał się wielkim apostołem. Św. Pawła i św. Jakuba łączy jakiś wielki „zwrot” do Jezusa. Zwrócenie się, swojego życia ku Jezusowi - mówił Ksiądz Arcybiskup. - Największa promocja dla człowieka to związanie się z Jezusem - kontynuował abp Nowak. Hierarcha zaapelował do wiernych o ich wierność Jezusowi w Roku św. Jakuba. - Niech parafia będzie zakochana w Chrystusie, niech będzie parafią ludzi wierzących. Niech poprzez Was Częstochowa będzie na kolanach, zawsze wierna - wołał abp Stanisław Nowak.
Przed końcowym błogosławieństwem abp Stanisław Nowak odmówił specjalną modlitwę ku czci św. Jakuba Apostoła.
W archidiecezji częstochowskiej są trzy kościoły pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła: w Krzepicach (kościół murowany w stylu gotyckim został zbudowany z fundacji Kazimierza Wielkiego w 1357 r.), Dąbrowie Zielonej (pierwotny kościół modrzewiowy, fundowany prawdopodobnie przez wojewodę łęczyckiego w 1248 r.) i w Częstochowie (pierwszy kościół św. Jakuba Ap. został zbudowany w 1582 r. przez Jakuba Zalejskiego, przy drodze wiodącej z Częstochowy na Jasną Górę).
Rok św. Jakuba (Ano Jacobeo) zainaugurowało 1 stycznia br. otwarcie Świętych Drzwi, tzw. Drzwi Przebaczenia (Puerta del Perdón) w katedrze w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Santiago de Compostela jest wymieniane obok Jerozolimy i Rzymu, jako jedno z trzech najważniejszych celów chrześcijańskiego pielgrzymowania.
Jubileuszowy Rok Święty ogłasza się w Santiago de Compostela we wszystkich latach, w których święto apostoła Jakuba - 25 lipca - przypada w niedzielę. Pierwszy Rok św. Jakuba ogłosił w 1120 r. papież Kalikst II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu