Reklama

Zdrowie

Irlandia: legalizacja aborcji w przypadku zagrożenia życia matki

[ TEMATY ]

aborcja

GRAZIAKO

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parlament Irlandii zgodził się na legalizację aborcji w przypadku, gdy ciąża zagraża życiu matki. Dotychczas aborcja była całkowicie zakazana w tym kraju. Ustawę przyjęto 137 głosami przeciwko 31. Obrońcy życia uznali tę decyzję za „zbrodnię przeciwko sercu i duszy kraju” i rozpoczęli modlitwę w intencji przyszłych ofiar aborcyjnych zabójstw dzieci nienarodzonych. Z kolei proaborcyjna aktywistka Eleanor White powiedziała, że przyjęcie ustawy oznacza „koniec centralnej roli, jaką dotychczas w Irlandii odgrywał Kościół katolicki”, zdecydowanie sprzeciwiający się dopuszczalności aborcji.

Ustawa była projektem rządowym. Mimo to pięcioro parlamentarzystów z rządzącej partii Fine Gael (Plemię Irlandczyków) zagłosowało przeciwko nowemu prawu, za co zostali wykluczeni z jej grupy parlamentarnej. Jest wśród nich minister ds. europejskich Lucinda Creighton, która zrezygnowała z tego stanowiska. - Nie można robić ustępstw w sprawach życia i śmierci - wyjaśniła w telewizji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2013-07-13 07:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: Biskupi krytykują obietnicę prezydenta o wpisaniu prawa do aborcji do konstytucji

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Francuscy biskupi na corocznym spotkaniu w Lourdes skrytykowali w środę możliwe włączenie prawa do aborcji do konstytucji, postulowane przez prezydenta Emmanuela Macrona, oraz oczekiwaną w grudniu tzw. ustawę o końcu życia.

Biskupi na jesiennym zgromadzeniu plenarnym wyrazili „zaniepokojenie koncepcją, że wolność aborcji mogłaby zostać zapisana w konstytucji”, jak obiecał Emmanuel Macron.
CZYTAJ DALEJ

Legnica: Pijany i półnagi 35-latek zakłócał nabożeństwo w kościele

2025-09-19 15:12

[ TEMATY ]

Legnica

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

Legniccy policjanci interweniowali wobec mężczyzny, który zakłócił przebieg nabożeństwa w kościele. 35-latek swoim zachowaniem obrażał uczucia religijne wiernych, był agresywny i wulgarny. Dzięki szybkim i trafnym działaniom dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy, mężczyzna został szybko namierzony i zatrzymany. Dziś usłyszy zarzuty, za które grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Do dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Legnicy wpłynęło zgłoszenie, z którego wynikało, że podczas nabożeństwa pijany i półnagi mężczyzna wszedł do świątyni, przeszedł przez całą jej długość i położył się przed ołtarzem. Gdy wierni próbowali go wyprowadzić, zaczął krzyczeć wulgaryzmy i obrażać uczucia religijne zgromadzonych. Ostatecznie udało się go wyprowadzić z kościoła, jednak mężczyzna oddalił się z miejsca zdarzenia.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent wraz z małżonką udaje się do USA; odwiedzi „amerykańską Częstochowę” i spotka się z Trumpem

2025-09-20 14:26

[ TEMATY ]

Stany Zjednoczone

Karol Nawrocki

Marta Nawrocka

Mikołaj Bujak/KPRP

Prezydent Karol Nawrocki wraz małżonką Martą Nawrocką w niedzielę rozpocznie wizytę w USA. Para prezydencka najpierw odwiedzi Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. We wtorek w Nowym Jorku prezydent weźmie udział w debacie generalnej 80. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Na marginesie sesji ZO ONZ prezydent odbędzie szereg spotkań z przywódcami innych państw oraz z przedstawicielami organizacji politycznych i biznesowych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję