Reklama

Przewodnicy Sandomierszczyzny razem

Sandomierski Oddział PTTK prawie sto lat służy przyjeżdżającym do Sandomierza turystom, umożliwia też miłośnikom krajoznawstwa realizowanie swoich pasji. W 2009 r. udało się zwiększyć liczbę turystów odwiedzających Sandomierz o trzydzieści procent

Niedziela sandomierska 2/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne spotkanie opłatkowe przewodników Oddziału Sandomierskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego odbyło się po raz pierwszy z udziałem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Ksiądz Biskup wyraził uznanie dla pracy sandomierskich przewodników, kompetencji, z jaką przybliżają turystom bogatą, wyrosłą na fundamencie wiary katolickiej, historię, kulturę i sztukę Sandomierza. Zaznaczył też, że każda wizyta w świątyni jest również spotkaniem z Bogiem. - Jako przewodnicy oprowadzający turystów po kościołach spotykacie dzisiaj Jezusa obecnego w świątyniach i macie możliwość, aby dzięki temu umacniać swoją wiarą i dawać o niej swoją postawą żywe i autentyczne świadectwo. Zdaniem Księdza Biskupa, każda wizyta w kościele jest w pierwszej kolejności spotkaniem z Panem Bogiem, a obcowanie ze sztuką ma charakter ewangelizacyjny, dlatego też Ksiądz Biskup zniósł bilety wejściowe do katedry sandomierskiej od 1 stycznia 2010 r., bo to nie jest muzeum, to jest dom Boży.
Podczas spotkania przybyli z Betlejemskim Światłem Pokoju sandomierscy harcerze. Ksiądz Biskup, związany z włoskim skautingiem, podkreślił, że, jego zdaniem, harcerstwo, skauting to najlepszy sposób na wychowanie człowieka. Około stu sandomierskich przewodników, w tym trzydziestu czynnych, łamało się opłatkiem i składało sobie bożonarodzeniowe życzenia.
Sandomierski Oddział PTTK prawie sto lat służy przyjeżdżającym do Sandomierza turystom, umożliwia też miłośnikom krajoznawstwa realizowanie swoich pasji. Marek Juszczyk, prezes zarządu oddziału PTTK w Sandomierzu, z zadowoleniem stwierdził, że w 2009 r. udało się zwiększyć liczbę turystów odwiedzających Sandomierz o trzydzieści procent. Udało się to nie tylko dzięki filmowi „Ojciec Mateusz”, ale także dobrej promocji Sandomierza na targach turystycznych, projektowanej przez PTTK i Urząd Miasta, do której włączyły się też różne podmioty. - W programach, które realizujemy od szeregu lat, popularyzujących dziedzictwo kulturowe Sandomierszczyzny i propagujących turystykę pieszą i rowerową, jest cykl tematycznych wycieczek po Sandomierzu i regionie „Cudze chwalicie, swego nie znacie”, którym uczestniczy tysiące ludzi. To są wycieczki po koronach Gór Świętokrzyskich w okresie jesienno-zimowym. Realizowane są programy krajoznawcze w szkołach, gdzie funkcjonuje szereg kół krajoznawczo-turystycznych, a dzieci i młodzież biorą udział w konkursach krajoznawczych, których było już szesnaście, o wysokim poziomie edycji. Od sześciu lat realizowany jest program krajoznawczy Alicji Adamczyk, wychowawczyni w Przedszkolu nr 7 w Sandomierzu, dla przedszkolaków. Dzieci biorą udział w wycieczkach, rajdach, konkursach, a ich poziom wiedzy i zaangażowanie niezwykłe. Dużą atrakcją od dziesięciu lat są noworoczne złazy na Góry Pieprzowe. Znakomite są warunki na narciarstwo śladowe. Za działalność turystyczną, promocję województwa świętokrzyskiego Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego przyznał sandomierskiemu PTTK po raz drugi statuetkę „Wędrowiec Świętokrzyski”, a trzy lata temu, podczas Światowego Dnia Turystyki, niezwykle zasłużona dla rozwoju turystyki przewodnik Danuta Targowska z Patkowskich odznaczona została Złotym Krzyżem Zasługi. Członkiem oddziału sandomierskiego z honorową legitymacją nr 1 był bp Marian Zimałek, świetny turysta, znakomity nauczyciel i erudyta.
Sandomierski Oddział PTTK ma w swym dorobku wiele wydawnictw, m. in. pierwszy przewodnik po Górach Pieprzowych, opracowany przez Wiesława Ciamagę, „Zeszyty Przewodnickie”, z których numer drugi poświęcony był bp. Marianowi Zimałkowi. Z okazji stulecia oddziału w przyszłym roku ukaże się przewodnik po Sandomierzu dla rodzin z dziećmi.
- Dwa obiekty budzą sensacje w mieście: Podziemna Trasa Turystyczna i Brama Opatowska, która - mało kto wie - została udostępniona przez PTTK w 1929 r. Pieniądze pozyskano z własnych składek, z różnych imprez dochodowych, z wydania serii pocztówek, albumu „Sandomierz piórkiem” Józefa Pietraszewskiego. Te fundusze wsparte przez ówczesnego konserwatora wojewódzkiego w Kielcach pozwoliły na wybudowanie w niej podestów i schodów na sześciu kondygnacjach. PTTK partycypował w kosztach utworzenia Podziemnej Trasy Turystycznej, oddanej do użytku w 1977 r. Na ogólny koszt czterech milionów złotych włożył półtora miliona własnych plus trzysta osiemdziesiąt tysięcy na wystrój wewnętrzny. Opiekowanie się ponad trzydzieści lat tym obiektem wymaga dużego wysiłku, zaangażowania. Z własnych środków wytyczamy i odnawiamy szlaki turystyczne - podkreśla prezes Marek Juszczyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Jan Chrzciciel de la Salle

[ TEMATY ]

św. Jan de la Salle

Peter Potrowl (talk)/pl.wikipedia.org

Pomnik Jana Chrzciciela de la Salle w kościele pod tym wezwaniem w Paryżu

Pomnik Jana Chrzciciela de la Salle w kościele pod tym wezwaniem w Paryżu

Urodził się w Reims 30 kwietnia 1651 r. w podupadłej rodzinie książęcej jako najstarszy z jedenaściorga rodzeństwa. W wieku 27 lat przyjął święcenia kapłańskie.

Trzy lata potem na uniwersytecie w Reims zdobył doktorat z teologii (1680 r.). Zaraz po święceniach otrzymał probostwo. Powierzono mu także kierownictwo duchowe nad szkołą i sierocińcem, prowadzonym przez Siostry od Dzieciątka Jezus. Jan postarał się w Rzymie o zatwierdzenie zakonu tychże sióstr. Bardzo bolał nad losem setek sierot, pozbawionych zupełnie pomocy materialnej i duchowej. Gromadził ich na swej plebanii, której część zamienił na internat. Następnie na użytek biednych dzieci oddał swój rodzinny pałac, a za pieniądze parafialne i otrzymane od pewnej zamożnej kobiety zakupił obszerny dom. Ludzie, którzy pomagali Janowi z czasem utworzyli zgromadzenie zakonne pod nazwą Braci Szkolnych. Za jego początek przyjmuje się datę 24 czerwca 1684 roku. Utworzył wiele typów szkół: podstawowe, wieczorowe, niedzielne, zawodowe, średnie, seminaria nauczycielskie. Nauka w nich odbywała się w języku ojczystym i była bezpłatna. Na polu pedagogiki Jan ma więc poczesne miejsce. W jego szkołach na pierwszym miejscu był język ojczysty, a nie wszechwładna łacina. Zniósł często stosowane w szkołach kary fizyczne W roku 1681 powstała pierwsza szkoła założona przez św. Jana w Reims (1681 r.), kolejna powstała w Paryżu (1688 r.), potem w Lyonie, w Rouen itd. W sto lat potem cała Francja była pokryta szkołami lasaliańskimi. Do rewolucji francuskiej (1789 r.) w samej Francji zgromadzenie miało 126 szkół i ponad 1000 członków. Dzisiaj Bracia Szkolni mają swe szkoły w prawie 90 krajach. Jan de la Salle zostawił po sobie bezcenne pisma. Najwybitniejsze z nich to: „Zasady dobrego wychowania”, które doczekało się ponad 200 wydań; nadto „Rozmyślania”, „Wskazania, jak prowadzić szkoły” i „Obowiązki chrześcijanina”. Bezcenne dla poznania ducha lasaliańskiego są także jego listy. Jan zmarł po krótkiej chorobie 7 kwietnia 1719 r. Beatyfikował go Leon XIII w 1888 r. On też wyniósł go uroczyście do chwały świętych w roku 1900. Pius XII ogłosił św. Jana de la Salle patronem nauczycieli katolickich (1950 r.). Ciało św. Jana, zbezczeszczone w czasie rewolucji francuskiej w roku 1793, dla bezpieczeństwa przeniesiono do Belgii, a w roku 1937 złożono przy domu generalnym zakonu w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Chrystus i jawnogrzesznica, Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą dopiero co pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co powiesz?» Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus, schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem». I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku. Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz».
CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Zatrzymać się w pędzącym świecie – zaproszenie dla studentów

2025-04-07 23:44

[ TEMATY ]

studenci

Wałbrzych

ks. Piotr Sipiorski

duszpasterstwo studentów

Adobe.Stock

W codziennym zabieganiu, między wykładami, kolokwiami a obowiązkami domowymi, coraz trudniej znaleźć chwilę na oddech, modlitwę i refleksję. Właśnie z myślą o studentach Ziemi Wałbrzyskiej, którzy pragną głębiej spojrzeć w siebie i odnaleźć pokój serca, przygotowano wyjątkowe spotkanie pod hasłem „Zatrzymać się w pędzącym świecie”.

Już w Wielki Wtorek 15 kwietnia 2025 r. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego na wałbrzyskim Podzamczu (pl. Jana Pawła II) odbędzie się wydarzenie skierowane do młodych dorosłych, którzy chcą połączyć duchowe doświadczenie z wartościowym przesłaniem na życie. Spotkanie poprowadzi ceniony duszpasterz młodzieży ks. dr Piotr Sipiorski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję