Reklama

Ulice pełne Maryi

Dla uczczenia 150. rocznicy objawień Matki Bożej w Lourdes, a także w intencji Ojczyzny, chrześcijańskich narodów Europy oraz o pokój na świecie, 4 października ulicami Bielska-Białej przeszła procesja różańcowa. Trasa tradycyjnie już wiodła z katedry św. Mikołaja do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W pierwszą sobotę października uroczystości maryjne mają w Bielsku-Białej wyjątkową oprawę. Rozpoczyna je nabożeństwo przebłagalne za zaniedbania, niewierności i zniewagi wyrządzone Niepokalanemu Sercu Matki Najświętszej, a po nim następuje Msza św. koncelebrowana. W tym roku Eucharystię odprawiali: ks. Zbigniew Powada, ks. Krzysztof Ryszka, ks. Ryszard Kubasiak i misjonarz z Białorusi ks. Karol Tomecki. W kazaniu, które do wiernych wygłosił ks. Ryszka, padły słowa podkreślające konieczność wsłuchania się w przesłanie Maryi z Fatimy i Lourdes. - Z Fatimy i Lourdes dochodzi do nas wielkie wołanie o pokutę, nawrócenie i modlitwę różańcową. Skonkretyzowaniem tego wołania jest praktyka pierwszych sobót miesiąca. Obietnice związane z ich odprawieniem brzmią jak najlepsza polisa na dogodną godzinę śmierci. Jaka to godzina? Ta, w którą wkroczymy w czystości serca i wolni od grzechu - powiedział ks. Ryszka. Odniósł się także do współczesnych przypadków znieważania Niepokalanego Serca Maryi. Wśród nich wymienił aborcję, która pochłonęła już ok. miliarda istnień nienarodzonych. Dla porównania podał, że w wyniku działań militarnych podczas pierwszej wojny światowej zginęło 10 mln ludzi, a w trakcie drugiej - 55 mln. Wspomniał też o przypadkach wyśmiewania ludzi o światopoglądzie katolickim w debatach publicznych. W tym miejscu kaznodzieja przywołał casus Rocco Buttiglionego.
Po zakończonej Eucharystii kolejnym punktem pierwszosobotnich uroczystości była procesja różańcowa. W świetle pochodni kapłani, siostry zakonne i przedstawiciele różnych stanów nieśli na swych barkach figurę Matki Bożej Fatimskiej. Przez całą drogę między katedrą a kościołem NSPJ uczestnicy procesji odmawiali Różaniec oraz rozważali natchnione teksty. Ostatnim przystankiem na ich drodze do świątyni przy dworcu autobusowym PPKS był pomnik Jana Pawła II znajdujący się na dziedzińcu kurii bielsko-żywieckiej, pod którym również zostały wypowiedziane kolejne zdrowaśki. Pierwszosobotnie uroczystości zakończył w kościele NSPJ akt poświęcenia diecezji Niepokalanemu Sercu Maryi i Apel Jasnogórski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: biskupi zaostrzają przepisy dotyczące pogrzebów i kremacji

2026-07-24 19:18

[ TEMATY ]

pogrzeb

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Kilku biskupów w Stanach Zjednoczonych w ostatnich miesiącach zaostrzyło diecezjalne przepisy dotyczące pogrzebów katolickich. Nowe dekrety mają zapewnić wierniejsze przestrzeganie Porządku pogrzebów chrześcijańskich (Order of Christian Funerals - OCF) oraz wyeliminować praktyki uznawane za niezgodne z normami liturgicznymi. Zmiany dotyczą przede wszystkim czuwania przy zmarłym, przemówień podczas pogrzebów, kremacji oraz zasad funkcjonowania cmentarzy katolickich.

Najbardziej kompleksowe wytyczne wprowadził 1 lipca biskup diecezji Springfield w stanie Illinois Thomas Paprocki. Jak wyjaśnił, ich celem jest usunięcie „nieprawidłowych praktyk” i „anomalii liturgicznych” oraz zachowanie integralności trzech podstawowych elementów katolickiego pogrzebu: czuwania przy zmarłym, liturgii pogrzebowej i obrzędu złożenia ciała do grobu.
CZYTAJ DALEJ

Z książki na ekran. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® połączą wydawców z branżą filmową

2026-07-24 16:03

[ TEMATY ]

Międzynarodowe Targi Książki

źródło: pixabay.com

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne

Największe wydarzenie literackie w Polsce stanie się miejscem, gdzie mają szansę narodzić się kolejne polskie filmy, seriale i animacje. Podczas 29. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®, które odbędą się w 22-25 października 2026 roku w EXPO Kraków, zadebiutuje Strefa Adaptacji – nowa inicjatywa Targów w Krakowie, realizowana we współpracy z Word2Picture, pasmem Festiwalu Conrada. Celem jest stworzenie pomostu pomiędzy polskim rynkiem wydawniczym a branżą audiowizualną.

– Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® są wydarzeniem na ogromną skalę. Chcemy wykorzystać ten potencjał. W Strefie Adaptacji, wydawcy, autorzy, producenci filmowi, twórcy seriali, przedstawiciele platform streamingowych oraz studiów animacyjnych będą mogli nie tylko rozmawiać o adaptacjach, lecz przede wszystkim nawiązywać relacje i inicjować konkretne projekty – podkreśla Wiktoria Penszkal, Koordynator Programu Towarzyszącego Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz będzie sprzątał toalety, by zarobić na ewangelizacyjną barkę

2026-07-25 09:39

[ TEMATY ]

ks. Rafał Główczyński

Ksiądz z osiedla

youtube.com/ksiadzzosiedla

Ks. Rafał Główczyński prowadzący na YouTube kanał „Ksiądz z osiedla” poinformował, że od najbliższego poniedziałku podejmie pracę, żeby zarobić na zakup ewangelizacyjnej barki-klubokawiarni. Będzie pracował m.in. przy sprzątaniu mobilnych toalet, na budowie, w DPS-ie i w gospodarstwie rolnym.

Ks. Główczyński wyjaśnił, że motywacją do podjęcia pracy zarobkowej są plany zakupu pływającej barki, która miałaby pełnić funkcję ewangelizacyjnej restauracji bez cennika, alkoholu i telefonów komórkowych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję