– Nie myślałem, że doczekam dzisiejszego dnia. Jestem ogromnie szczęśliwy. Wydaję mi się, że minęła godzina czy dwie, a to 50 lat, więc dziękuję Bogu, że był tak łaskaw i „przytrzymał” mnie przez ten czas – przyznał jubilat w rozmowie z mediami.
– Z należnym szacunkiem gratulujemy ojcu tego jubileuszu. Wyrażamy to przede wszystkim naszą modlitwą – powiedział o. Wojciech Dec, podprzeor Jasnej Góry.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP minister Andrzej Dera odczytał list Andrzeja Dudy skierowany do jubilata. „Dziękuję szczególnie za gorące polskie serce, z którym dostojny Jubilat od pół wieku kultywuje tradycje historyczne i propaguje wartości patriotyczne łączące nas, Polaków, we wspólnotę. Konsekwentnie przyczynia się Ojciec Profesor do umacniania wierności naszego narodu własnemu dziedzictwu i tożsamości” – napisał prezydent.
W uroczystości wziął również udział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. – Składamy hołd jednemu z największych kapłanów w najnowszych dziejach Rzeczypospolitej, wielkiemu następcy kapelanów niepodległościowych i wojskowych, którzy towarzyszyli walce Polaków o niepodległość. Nasza wdzięczność jest dozgonna, bo nigdy naród by nie przetrwał, gdyby nie przetrwał jego duch, a dzięki takim ludziom jak Ty duch narodu nie zginął – powiedział.
Reklama
Szef UdSKiOR przypomniał również, że z inicjatywy o. Rakoczego powstała jedna z najcenniejszych relikwii narodowych – wystawiony w Skarbcu jasnogórskim płaszcz hetmański Jasnogórskiej Bogurodzicy, na który składają się odznaczenia, odznaki i ordery uczestników walk o niepodległość Polski.
Min. Kasprzyk wręczył jubilatowi replikę szabli oficerskiej oraz pamiątkowy dyplom.
Prezes Zrzeszenia Weteranów Działań poza Granicami Państwa płk. dr Jerzy Banach odczytał list Laurent’a Attar-Bayrou, prezydenta Międzynarodowego Stowarzyszenia Żołnierzy Pokoju „Soldiers of Peace International Association” z siedzibą w Lyonie, przyznający o. Rakoczemu Złoty Medal Pokoju. Jubilat otrzymał również kryształowy list dziękczynny ufundowany przez żołnierzy misji pokojowych ONZ z 11 państw.
Wiceprezydent Częstochowy dr Ryszard Stefaniak wręczył o. Rakoczemu honorowy Medal „Merentibus” oraz biografię z jego niepublikowanymi kazaniami, a płk. prof. Mieczysław Struś w imieniu sławnych polskich dowódców i motocyklistów – 100-letnią szablę.
– Niech Maryja Cię prowadzi – życzył jubilatowi o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.
O. prof. Eustachy Rakoczy urodził się w 1943 r. w Budzyniu. W 1962 r. wstąpił do Zakonu Paulinów w Częstochowie. Osiem lat później przyjął święcenia kapłańskie. W 1975 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński mianował go Jasnogórskim Kapelanem Żołnierzy Niepodległości. W latach 70. i 80. o. Eustachy Rakoczy był organizatorem duszpasterstwa kombatantów, wśród których posługuje od ponad czterdziestu lat. Jest historykiem sztuki i doktorem habilitowanym nauk teologicznych.