Reklama

25-lecie parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy

27 czerwca br. w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Chrzanowicach została odprawiona uroczysta Msza św. dziękczynna za 25 lat istnienia parafii, jej darczyńców, a także żyjących, jak i zmarłych parafian

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsze zapiski na temat miejscowości Chrzanowice pojawiły się w księgach parafialnych kościoła rzymskokatolickiego w Kamieńsku na przełomie XV i XVI wieku. W Księgach Wizytacji Biskupich przeczytać można, że w 1683 r. Chrzanowice były jedną z trzynastu wiosek należących do parafii Kamieńsk. Liczyły 160 mieszkańców. W 1900 r. było ich już 636 osób. Ludność zamieszkującą Chrzanowice stanowili przede wszystkim rolnicy. Do 1905 r. był prowadzony dwór szlachecki. Plac obecnej plebanii jest podarowanym placem dworskim, wcześniej stanowił przedwojenną szkołę. Szkoła ta odegrała duże znaczenie w wychowaniu dzieci i młodzieży w duchu religijno-patriotycznym. W kronice szkolnej prowadzonej wówczas przez nauczyciela Henryka Giełżyńskiego znajdujemy wpis bp. Teodora Kubiny - pierwszego biskupa diecezji częstochowskiej, a także założyciela Akcji Katolickiej, który wizytował szkołę.
Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy wydzielona została z parafii Kamieńsk. Najpierw utworzono wikariat terenowy (26. 10. 1980 r.), który objął ks. Zenon Haraziak. Parafię 19 kwietnia 1983 r. erygował bp Stefan Bareła. Pierwszym proboszczem został mianowany ks. Zenon Haraziak, który zmarł rok później, 8 kwietnia 1984 r. Ks. Haraziak dał się poznać jako człowiek i kapłan blisko związany ze sprawami ludzi pracy, doskonale je rozumiejący i bez reszty im oddany. Dar głoszenia słowa Bożego, dowcip i osobisty urok zjednywały mu wielkie grono parafian. Parafianie bardzo cenią pamięć po swoim pierwszym proboszczu, świadczy o tym tablica wmurowana na frontonie kościoła, oraz nadanie nazwy jednej z ulic imienia ks. Zenona Haraziaka, postawiono kapliczkę poświęconą jego pamięci, parafianie odwiedzają również jego grób. Kolejni proboszczowie poświęcali swoje siły i budowali plebanię, rozbudowywali i upiększali kościół. Byli to ks. kan. Zygmunt Todos (1984-94), ks. kan. Piotr Wyrwich (1994-97), ks. kan. Tomasz Wrona (1997-04), ks. prał. Eugeniusz Bubak (2004-06) i obecny proboszcz ks. Tomasz Schabowicz. Trud tworzenia parafii, gdzie szczególnie na początku władze komunistyczne utrudniały budowę kościoła, został nagrodzony konsekracją świątyni, której dokonał 27 czerwca 2002 r. abp Stanisław Nowak.
Parafia nasza żyje Bogiem. Jest tu Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, duża liczba ministrantów, chórek żeński, Koła Żywego Różańca. We wszystkich ważnych wydarzeniach uczestniczy także Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich, szkoła podstawowa oraz wierni, którzy podejmują inicjatywy razem z Proboszczem. W ciągu istnienia 25 lat parafii wyszedł z niej jeden kapłan - ks. Tomasz Krawczyk, który 11 czerwca 2006 r. odprawił u nas swoją Mszę św. prymicyjną.
W homilii wygłoszonej przez bp. Antoniego Długosza podczas jubileuszowej Mszy św. koncelebrowanej, dominowało słowo „matka”. Biskup porównał osobę matki z Matką Bożą i przekonywał nas, że mając za Patronkę Matkę Bożą Nieustającej Pomocy zawsze możemy liczyć na Jej opiekę i wsparcie, nie tylko w trudach dnia codziennego. Dlatego powinna nam towarzyszyć radość płynąca z takiego obcowania. Uroczystość jubileuszu emanowała radością, a sam bp Długosz przekonał nas o sensie walki i przetrwania parafii. Mszę św. zakończyła uroczysta procesja wokół kościoła.
Dziękujemy księżom przybyłym na tę szczególną uroczystość, a także gościom i wszystkim, którzy uczestniczyli i modlili się razem z nami. Składamy podziękowanie proboszczowi ks. Tomaszowi Schabowiczowi za trud zorganizowania i przygotowania uroczystości jubileuszowej. Dziękczynne „Te Deum” ofiarujemy Bogu za małą, skromną parafię, za cud jej powstania, za dobre ludzkie serca, które u jej powstania walczyły za wiarę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 22.): Wierny pies

2024-05-21 20:50

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat. prasowy

Która modlitwa zmiękcza nawet najtrudniejsze charaktery? Czy istnieją zmarnowane adoracje? Po co w ogóle patrzeć na Jezusa? I co to wszystko ma wspólnego z narkozą? Zapraszamy na dwudziesty drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o adoracji, której uczy Maryja.

CZYTAJ DALEJ

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37

[ TEMATY ]

błogosławiony

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Gwidon urodził się w drugiej połowie XII wieku we francuskim mieście Montpellier w zamożnej rodzinie. Przed rokiem 1190 zaczął służyć ubogim i potrzebującym, zakładając dla nich dom, szpital na obrzeżach Montpellier. Od samego początku to dzieło powierzył Duchowi Świętemu. W krótkim czasie znalazł wielu naśladowców, którzy zainspirowali się jego przykładem i zapragnęli służyć ubogim i potrzebującym. I w ten sposób narodziła się wspólnota, której członkami byli mężczyźni i kobiety, ludzie świeccy i duchowni.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję