Reklama

Świat

Watykan: Ojciec Święty ustanowił komisję do spraw "banku watykańskiego"

[ TEMATY ]

Kościół

Watykan

MARGITA KOTAS

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na mocy pisma z 24 czerwca b.r. papież Franciszek ustanowił Papieską Komisję ds. Instytutu Dzieł Religijnych (IOR) - podał Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej. Będzie jej przewodniczył kard. Raffaele Farina, w jej skład wejdą jako członek kard. Jean-Louis Tauran, jako koordynator - bp Juan Ignacio Arrieta Ochoa de Chinchetru, jako sekretarz ks. prałat Peter Bryan Wells oraz jako członek prof. Mary Ann Glendon. Komisja rozpoczęła prace dniem podpisania dokumentu przez papieża - 24 czerwca.

Jak wyjaśnia komunikat Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej ustanowienie Komisji wynika z pragnienia Ojca Świętego, by lepiej poznać sytuację prawną i działalności tzw. "banku watykańskiego", co pozwoli na lepsze jego zharmonizowanie z misją Kościoła powszechnego i Stolicy Apostolskiej, w ogólniejszym kontekście reform, które należałoby dokonać w instytucjach wspierających Stolicę Apostolską. Komisja ma na celu zebranie informacji na temat Instytutu i przedstawienie wyników Ojcu Świętemu. Podczas prac Komisji IOR będzie nadal działał według zasad jakie sformułował w 1990 roku bł. Jan Paweł II, za wyjątkiem innych rozporządzeń Ojca Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jak zaznaczył rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi SJ Komisja nie będzie wpływała na prace IOR, a jej zadaniem jest przekazanie Ojcu Świętemu swoich obserwacji. Instytut Dzieł Religijnych nadal będzie nadzorowany przez Urząd Informacji Finansowej Państwa Watykańskiego, a prace Komisji nie kolidują z jego zadaniami. Papież ustanawia jednak instrument ściślejszej kontroli nad IOR-em. Zdaniem pierwszych komentarzy wydaje się, że jest to osobista decyzja papieża i można ją wiązać z planem szerszej reformy finansów watykańskich.

Komisja składa się z minimum pięciu członków, w tym przewodniczącego, który jest jej prawnym przedstawicielem, koordynatora, który ma zwyczajne uprawnienia delegata i działa w imieniu i na rzecz Komisji, zbierając dokumenty, dane i informacje niezbędne do wypełniania powierzonych jej zadań, a także sekretarza, który pomaga członkom Komisji i przechowuje jej dokumenty. Przedstawiając członków nowej Papieskiej Komisji ks. Lombardi podkreślił obecność kard. Taurana, który jest również członkiem Komisji Kardynalskiej nadzorującej Instytut Dzieł Religijnych i może w związku z tym przekazać innym jej członkom szeroki i precyzyjna obraz działania IOR.

Reklama

Jak zaznaczono w papieskim dokumencie Komisja, która ma gromadzić dokumenty, dane i informacje niezbędne do wykonywania swoich obowiązków służbowych. Jej pracom nie będzie przeszkadzała tajemnica służbowa, za wyjątkiem norm chroniących autonomię i niezależność urzędów nadzoru nad Instytutem. Może ona korzystać z pomocy współpracowników i konsultantów. Może także liczyć na współpracę organów IOR i wszystkich jego pracowników, a także dykasterii Kurii Rzymskiej i pracowników Państwa Watykańskiego.

Nowa Papieska Komisja ma informować papieża o swoich pracach, przekazać jemu wyniki swoich prac, całe swoje archiwum w odpowiednim czasie, na zakończenie prac. Działanie Komisji rozpoczęło się 24 czerwca, wraz z podpisaniem przez Ojca Świętego dokumentu o jej ustanowieniu. Ma ona charakter czasowy i o dacie zakończenia jej prac zostanie podana odpowiednia informacja.

Przewodniczący Komisji, kard. Raffaele Farina SDB urodził się 24 września 1933 r. w Buonalbergo w prowincji Benewent, w regionie Kampanii w południowych Włoszech. W 1954 r. złoży śluby zakonne w zgromadzeniu księży salezjanów, a 1 lipca 1958 r. przyjął święcenia kapłańskie. Z wykształcenia jest historykiem. Od czerwca 2007 r. do 9 czerwca 2012 byłt Bibliotekarzem i Archiwistą Kościoła. Benedykt XVI włączył go do Kolegium Kardynalskiego 24 listopada 2007 r. Jest członkiem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz ds. Edukacji Katolickiej a także Papieskiej Komisji ds. Dóbr Kulturalnych Kościoła.

Kard. Jean-Louis Tauran urodził się 3 kwietnia 1943 w Bordeaux. Po studiach na uczelniach katolickich w Rzymie i w Tuluzie przyjął 20 września 1969 święcenia kapłańskie, po czym przez kilka lat pracował w swej rodzimej archidiecezji. W 1975 wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Bł. Jan Paweł II mianował go 1 grudnia 1990 sekretarzem ds. stosunków Stolicy Apostolskiej z Państwami, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa tytularnego i osobiście udzielił mu sakry 6 stycznia następnego roku w Watykanie. Na tym stanowisku kierował dyplomacją watykańską.

Reklama

Na konsystorzu 21 października 2003 Ojciec Święty włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego i wkrótce potem, 24 listopada tegoż roku mianował go archiwistą i bibliotekarzem Świętego Kościoła Rzymskiego. Od 25 czerwca 2007 roku jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Kardynałem- protodiakonem jest od 21 lutego 2011 roku.

Bp Juan Ignacio Arrieta Ochoa de Chinchetru urodził się w hiszpańskim mieście Vitoria 10 kwietnia 1951 r. Należy do prałatury Świętego Krzyża (Opus Dei). Na księdza został wyświęcony w 1977 r. Ma dwa doktoraty z nauk prawnych, wykładał prawo kanoniczne kolejno w mieście Navarra w Hiszpanii, w Rzymie i Wenecji. Dwukrotnie był dziekanem Wydziału Prawa Kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie. Od 15 lutego 2007 roku jest sekretarzem Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych.

Ks. prał. Peter Brian Wells, ur. 12 maja 1963 w Tulsa w USA. 12 lipca 1991 roku otrzymał święcenia kapłańskie i został włączony do prezbiterium rodzinnej diecezji. W 1996 roku został skierowany na studia w Papieskiej Akademii Kościelnej. W 1999 roku uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Od 1 lipca 1999 roku pracuje w dyplomacji watykańskiej. Od 16 lipca 2009 roku jest asesorem Sekcji ds. Ogólnych w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Prof. Mary Ann Glendon jest od 2004 roku prezesem Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, jedną z najaktywniejszych i najbardziej znanych działaczek katolickich na świecie. Urodzona 7 października 1938 w Pittsfield (stan Massachusetts) ukończyła uniwersytet Harvarda, na którym do dzisiaj wykłada prawo. Jest uznaną specjalistką w zakresie bioetyki, porównawczego prawa konstytucyjnego oraz międzynarodowego prawa własności i praw człowieka. Chociaż uważa się za feministkę, znana jest ze swego zaangażowania w obronę życia.

W okresie od 29 lutego 2008 do 19 stycznia 2009 była ambasadorką Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej. Wcześniej – we wrześniu 1995 stała na czele oficjalnej 22-osobowej delegacji watykańskiej, jako pierwsza w historii kobieta na takim stanowisku, na IV konferencję ONZ nt. kobiet w Pekinie.

2013-06-26 15:41

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Parolin o znaczeniu wolności religijnej

[ TEMATY ]

Watykan

kard. Parolin

Grzegorz Gałązka

„Wolność jest dzisiaj zagrożona nie tylko przez nietolerancję, ale coraz częściej przez tzw. «nowe prawa człowieka», które podważają instytucję małżeństwa oraz prawo do życia”. Watykański sekretarz stanu mówił o tym podczas sympozjum zorganizowanego przez ambasadę Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej.

Kard. Pietro Parolin wskazał, że wolność religijna nie jest czymś udzielonym osobie z zewnątrz, również nie przez państwo, ale pozostaje darem otrzymanym od Boga. Władze cywilne mają zatem obowiązek ochraniać oraz bronić wolności religijnej, nie dlatego, że są jej dysponentami, ale raczej stróżami. Nie ogranicza się ona do wyznawania wiary oraz swobody kultu, ale pozostaje wolnością do prowadzenia życia, zarówno prywatnie jak i publicznie według zasad etycznych, które płyną ze wskazań religijnych. To stanowi wielkie wyzwanie w zglobalizowanym świecie, w którym subiektywne przekonania obniżają ogólny poziom etyczny i gdzie w imię fałszywie rozumianej tolerancji prześladuje się tych, którzy żyją zgodnie ze swoją wiarą.
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV: niech Kościół będzie arką zbawienia, latarnią morską

2025-05-09 11:44

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Wiara chrześcijańska bywa uważana za coś absurdalnego, a wierzący są wyśmiewani i prześladowani. To jednak jest świat, który został na powierzony i wobec którego mamy dawać świadectwo radosnej wiary w Jezusa Zbawiciela – mówił Leon XIV w pierwszej homilii po wyborze na Papieża. Przypomniał, że brak wiary prowadzi dziś do wielu ludzkich dramatów.

Przeczytaj także: Pierwsza Msza św. papieża Leona XIV - transmisja na żywo Zamknij X Wiem, że mogę na was liczyć Swą pierwszą jako papież Eucharystię Leon XIV odprawił w Kaplicy Sykstyńskiej wraz z przebywającymi w Rzymie kardynałami. W pierwszych spontanicznych i wypowiedzianych po angielsku słowach zachęcił purpuratów, by zgodnie ze słowami psalmu, uznali cuda i błogosławieństwa, których Bóg nam udziela. „W tej posłudze Piotrowej – powiedział - powierzyliście mi ten krzyż i błogosławieństwo, jakim jest ta misja. Wiem, że mogę polegać na każdym z was, że pójdziecie razem ze mną, w naszej drodze jako Kościoła, jako wspólnota przyjaciół Jezusa, jako wierzący, aby głosić Dobrą Nowinę, aby głosić Ewangelię”.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV to Papież głęboko zakorzeniony w myśli i duchowości św. Augustyna

2025-05-09 19:15

[ TEMATY ]

św. Augustyn

Papież Leon XIV

Vatican News

Grób św. Augustyna w Pawii

Grób św. Augustyna w Pawii

Leon XIV jest głęboko zakorzeniony w teologii, a przede wszystkim w duchowości i myśli św. Augustyna – mówi o. Gianfranco Casagrande, kustosz relikwii świętego biskupa Hippony. Jego zdaniem skorzysta na tym cały Kościół. Pomoże to w głębszym przylgnięciu do Chrystusa zmartwychwstałego, bo tylko z tego, jak podkreśla, rodzi się jedność, poczucie, że jesteśmy braćmi i siostrami.

O. Casagrande jest przełożonym wspólnoty augustianów w Pawii, gdzie czczone są relikwie św. Augustyna. Jest przekonany, że ten starożytny Ojciec Kościoła będzie wspierał posługę Leona XIV. Symbolicznym tego wyrazem jest świeca, którą augustianie w Pawii zapalili przy grobie swego założyciela, jak tylko dotarła do nich wiadomość o wyniku konklawe. Jak mówi, to właśnie tu znajduje się też serce nowego Papieża.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję