7 czerwca odbyła się konsekracja kościoła pw. św. Jadwigi Królowej na Osiedlu Stawki.
Uroczystościom przewodniczył ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Andrzej Dzięga, w asyście licznego grona ostrowieckiego duchowieństwa na czele z dziekanem ks. Jackiem Beksińskim i ks. Tadeuszem Lutkowskim, prałatem Kapituły Kolegiackiej. Przy ołtarzu stanął również ks. prof. Marek Chmielewski, pochodzący z ziemi świętokrzyskiej prodziekan ds. studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, znany z cyklicznych rozważań o duchowości na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam.
Do tego wielkiego wydarzenia w życiu parafii wierni przygotowywali się bardzo starannie. Przed konsekracją odbyły się misje święte prowadzone przez Ojców Paulinów.
- Budowę świątyni również rozpoczynaliśmy od misji - powiedział podczas uroczystości proboszcz ks. Marian Kowalski. - I w ten sam sposób wieńczymy teraz to dzieło.
15 stycznia 1984 r. na placu przy ul. Hubalczyków, ofiarowanym parafii św. Michała przez Adama Mrozowskiego, stanął krzyż poświęcony przez bp. Edwarda Materskiego. Tak rozpoczyna się ponad 20-letnia już historia sprawowania nabożeństw i Mszy św. w miejscu, gdzie teraz stoi kościół św. Jadwigi. Przed krzyżem stanął zadaszony ołtarz, potem kaplica, której budową kierował ks. Stanisław Szczypior. Komunistyczne władze wielokrotnie utrudniały to przedsięwzięcie. Doszło nawet do odcięcia prądu od obiektu, który uznany został za wzniesiony bez zezwolenia.
16 lipca 1988 r. kard. Franciszek Macharski osobiście ofiarował i uroczyście wprowadził do kaplicy relikwie bł. Jadwigi Królowej, które po kilku miesiącach zostały skradzione w czasie włamania. Ponownie relikwie sprowadzono z Wawelu 30 czerwca 1990 r. Przy kaplicy 1 kwietnia 1988 r. została erygowana samodzielna parafia. We wrześniu 1993 r. ukończono budowę domu parafialnego. Od października 1994 r. rozpoczęto budowę nowej świątyni. W czerwcu 1996 r. bp Wacław Świerzawski poświęcił jej fundamenty i wmurował kamień węgielny.
- Kilka lat temu kościół ten został już pobłogosławiony, by mógł pełnić funkcję parafialnego. Teraz uroczyście przybrany czeka na moment, kiedy zostanie Bogu na wyłączność i na zawsze przekazany aktem uroczystej konsekracji - powiedział rozpoczynając Mszę bp Andrzej Dzięga. - Nie tylko modlitwą będziemy go oddawać Bogu. Aby Jego obecność przeniknęła te mury i ołtarz, wetrzemy w nie święty olej. Teraz każdy, kto będzie tu przychodził, zanurzy się w obecność samego Boga.
Konsekracja kościoła zbiegła się w czasie z jeszcze jedną ważną dla parafii datą. Kilkanaście dni wcześniej - 21 maja przypadała 25. rocznica święceń kapłańskich księdza proboszcza Mariana Kowalskiego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu