Reklama

Organizowanie pielgrzymki zmusza do codziennego zawierzenia Bogu

Niedziela podlaska 25/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Edyta Hartman: - Jest Ksiądz kierownikiem 18. Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę, w której skład wchodzi aż pięć grup: bielska, katedralna, łochowska, sokołowska i węgrowska. Jest to więc ogromne przedsięwzięcie organizacyjne. Kiedy rozpoczyna Ksiądz przygotowania, by dopiąć wszystko na ostatni guzik i kto Księdzu w tym pomaga?

Reklama

Ks. Wiesław Niemyjski: - Trzeba powiedzieć, że pielgrzymka drohiczyńska ma już swoją 18-letnią historię, która pozwala na dopracowanie organizacji tego przedsięwzięcia. Do zadań kierownika pielgrzymki należy od strony duchowej ustalenie, który z kapłanów będzie przewodnikiem poszczególnych grup (pięciu księży), wybranie hasła pielgrzymki i tematów konferencji głoszonych w drodze, powołanie ojca duchownego pielgrzymki oraz przygotowanie rozważania dla pielgrzymów duchowych, którzy pozostają w domu. Od strony technicznej i organizacyjnej muszę się postarać o obsadzenie stanowisk w poszczególnych służbach: porządkowej, która odpowiada za bezpieczeństwo na drodze, podczas postoju, w czasie noclegu i dba o przestrzeganie regulaminu i religijnego charakteru pielgrzymki; przemarszu - odpowiada za organizację czasu przemarszu i wyznaczenie bezpiecznych miejsc odpoczynku; kwatermistrzowskiej, która zapewnia wyznaczenie terenu pod pole namiotowe i wskazuje kwatery w domach; medycznej - są to lekarze i pielęgniarki czuwające nad zdrowiem pielgrzymów, apteka pielgrzymkowa, na potrzeby której trzeba zgromadzić odpowiednią liczbę lekarstw i opatrunków, a także samochody medyczne - tzw. karetka z lekarzem i samochód do podwożenia osób z urazami. Są jeszcze: służba techniczna - do jej zadań należy czuwanie na sprzętem nagłaśniającym; służba ekologiczna, która ma za zadanie zostawić porządek na postojach i miejscach noclegowych, dba także o tzw. toitoiki, czyli kabiny WC, które są do dyspozycji pielgrzymów na każdym postoju i noclegu; służba zaopatrzenia zapewniająca zakup żywności, którą prowadzi KSM, są jeszcze służba transportu przewożąca nasze bagaże i tzw. baza, czyli sekretariat pielgrzymki, do którego zadań należy być do dyspozycji kierownika pielgrzymki, sporządzić kompletne listy pielgrzymów, prowadzić pocztę pielgrzymkową, rozprowadzać pamiątki z pielgrzymki i dbać o jej budżet. Są jeszcze klerycy, którzy odpowiadają za zakrystię pielgrzymkową, i pilot pielgrzymki, czyli mój osobisty kierowca i sekretarz.
Kierownik pielgrzymki musi również już w styczniu zapewnić pole namiotowe i kwatery w Częstochowie, natomiast na trzy miesiące przed wyruszeniem pielgrzymki trzeba złożyć odpowiednie pismo do Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku z prośbą o zabezpieczenie trasy przemarszu. Dzięki temu policja jest zorientowana, w jakim czasie i jaką trasą przechodzimy przez poszczególne powiaty, i służy nam swoją pomocą.
Jest rzeczą oczywistą że sam nie jestem w stanie ogarnąć tego wszystkiego, dlatego chcę w tym miejscu podziękować za okazaną pomoc ks. Jarosławowi Błażejakowi, ojcu duchownemu pielgrzymki, ks. Zbigniewowi Niemyjskiemu ze służby porządkowej, ks. Piotrowi Jurczakowi z przemarszu, br. Jerzemu Cudnikowi, kwatermistrzowi, Marcinowi Łukaszewiczowi ze służby technicznej, s. Ewie Wawer, sercance, za prowadzenie apteki, Piotrowi Socha z węgrowskiej apteki za ofiarowane leki, straży pożarnej ze wsi Rabiany za wóz strażacki do służby ekologicznej, Renacie Przewoźnik za prowadzenie sekretariatu oraz firmom „Suempol” i „Mlekovita” za użyczenie samochodów transportowych.

- Czym jest dla Księdza piesza pielgrzymka? Czy w organizacyjnym zabieganiu udaje się Księdzu zaczerpnąć coś dla siebie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Rzeczywiście załatwiania różnych spraw jest dużo, ale trud ten owocuje w czasie pielgrzymki i później. Organizowanie pielgrzymki niejako zmusza do codziennego zawierzenia Bogu. Jest to dla mnie okazja do tego, by moje zadania duszpasterskie zawierzać Matce Chrystusa. Działo się tak, kiedy przed laty stanęło przede mną zadanie kierowania Festiwalem Piosenki Religijnej w Bielsku Podlaskim, od prowadzenia grupy pielgrzymkowej rozpocząłem pracę w Sokołowie Podlaskim, na pielgrzymim szlaku modliłem się o potrzebne łaski, by organizować struktury nowej parafii pw. św. Ojca Pio w Węgrowie, której zostałem pierwszym proboszczem. Na pielgrzymce bardzo często zawierzałem również intencje moich bliskich i znajomych, a w sposób szczególny doświadczyłem daru Bożego Miłosierdzia, kiedy osoba będąca w stanie krytycznym - za którą modliliśmy się w trakcie drogi - powróciła do pełni sił czy też kiedy w rodzinie moich znajomych szczęśliwie przyszły na świat dzieci. Ale pielgrzymka jest też czasem doświadczania ogromu ludzkiej życzliwości i wspólnoty ludzi wierzących. A wreszcie dla mnie pielgrzymka jest nauką działań logistycznych i organizacyjnych. Dzisiaj to się chyba nazywa naukowo zarządzanie zasobami ludzkimi, i to się przydaje w codziennym życiu.

Reklama

- Jakie hasło będzie towarzyszyć tegorocznemu pielgrzymowaniu?

- Przywołujemy hasło roku duszpasterskiego „Bądźcie uczniami Chrystusa”.

- Od kiedy i gdzie można się zapisywać na pielgrzymkę?

- Zapisy w wyznaczonych parafiach ruszają w całej diecezji 23 lipca w: Hajnówce - w parafiach pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Świętych Cyryla i Metodego, Bielsku Podlaskim - w parafiach pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja oraz Matki Bożej z Góry Karmel, Siemiatyczach - w parafiach pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Boboli, Sarnakach, Brańsku, Drohiczynie, Ciechanowcu, Sokołowie Podlaskim w parafii konkatedralnej, Węgrowie w bazylice oraz w parafii Łochów. W tych parafiach od 23 lipca zostaną uruchomione punkty zapisów na pielgrzymkę, najczęściej od godz. 9 do godz. 11 i od godz. 16 do godz. 18.

- Pielgrzymka to rekolekcje w drodze. Każdego dnia jest czas na Eucharystię, naukę do pątników, chwilę spokoju i rozmyślania. Kto w tym roku wygłosi konferencje dla pielgrzymów?

Reklama

- Oto tematy konferencji i ich prelegenci w kolejności: 1) „Wolność Tomku w swoim domku, czyli co znaczy być prawdziwie wolnym?” - ks. Jarosław Błażejak; 2) „Słowa uczą, przykłady pociągają, czyli co się dzieje, gdy zawodzą autorytety?” - ks. Andrzej Falkowski; 3) „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci, czyli dlaczego współczesny świat lansuje młodość jako synonim piękna?” - ks. Karol Lipczyński; 4) „Diabeł tkwi w szczegółach, czyli dlaczego ludzi fascynuje zło?” - ks. Wiesław Niemyjski; 5) „Im większe pieniądze, tym większy rachunek, czyli pieniądze są jak woda morska, nie zaspokajają pragnienia” - ks. Krzysztof Grzybowski; 6) „Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma, czyli dlaczego wielu nie widzi przyszłości w naszym kraju?” - ks. Krzysztof Rzepczyński; 7) „Drzewa nie istnieją osobno, czyli czy czujemy się samotni, żyjąc w tłumie?” - ks. Andrzej Witerski; 8) „Przebaczenie jest najtrudniejszą miłością, czyli dlaczego grzechy lepiej wyznać niż tłumić?” - ks. Robert Grzybowski.

- Jakie dobro przynosi pielgrzymka jej uczestnikom. Czym zachęciłby Ksiądz do udziału w rekolekcjach w drodze?

- Myślę, że odnajdujemy na pielgrzymce obecność Pana Boga w naszym życiu i do Niego się przybliżamy. To nasza Matka, Maryja, nas do Niego prowadzi i wyprasza nam wiele łask. Pielgrzymka to również doświadczenie pięknej wspólnoty, gdzie wszyscy sobie wzajemnie służą i pomagają, dzielą się, czym kto ma. I pielgrzymka jest tak naprawdę odnajdywaniem sensu swojego życia i powołania, jest to też czas obozowego życia, który wymaga hartu ducha, pokonania własnej słabości i ociężałości. Po prostu trzeba się wybrać w drogę, by tego doświadczyć.

- Proszę przybliżyć Czytelnikom „Niedzieli Podlaskiej” poszczególne grupy wchodzące w skład pielgrzymki drohiczyńskiej, tzn. jak długo pielgrzymują; ile kilometrów pokonują; kto opiekuje się nimi w drodze; ile lat miał najstarszy, a ile najmłodszy pielgrzym, odkąd Ksiądz odpowiada za organizację; ile pielgrzymka liczy pątników itd.

- Nasza pielgrzymka ma swój początek już 30 lipca, kiedy to z Bielska Podlaskiego wyrusza grupa „zielona”, gromadząca pątników z dekanatów: bielskiego, brańskiego i hajnowskiego. Już kolejny raz będzie jej przewodził ks. Krzysztof Rzepczyński, który pokona wraz z pielgrzymami w ciągu 15 dni 450 km. W ubiegłym roku grupa ta liczyła 140 pątników, najmłodszym był pięcioletni Jakub Turowski, a najstarszym Władysława Sobieszuk licząca 78 lat.
Następnie mamy już oficjalny start z Drohiczyna, gdzie rozpoczyna swoją wędrówkę grupa „fioletowa” rekrutująca się z dekanatów: drohiczyńskiego, siemiatyckiego, sarnackiego i ciechanowieckiego. Jak co roku przewodzi jej ks. Andrzej Falkowski, wikariusz z Ciechanowca. W tej grupie podąża ojciec duchowny pielgrzymki ks. Jarosław Błażejak. W ciągu 13 dni pielgrzymi mają do pokonania 360 km. W ubiegłym roku najmłodszą osobą w tej grupie była Monika Poniatowska licząca 7 lat, a najstarszym pątnikiem był Antoni Rybałtowski mający 84 lata. 1 sierpnia wyrusza również grupa „żółta” z dekanatu łochowskiego pod wodzą ks. Krzysztofa Rzepczyńskiego, która, podobnie jak grupa „fioletowa”, idzie 13 dni i ma do pokonania ok. 350 km. Najmłodszy w tej grupie w zeszłym roku był siedmioletni Dominik Owsianka, a najstarszą uczestniczką Teresa Czumaj licząca sobie 57 lat. 2 sierpnia o godz. 6.30 rozpoczyna pielgrzymowanie grupa „pomarańczowa” gromadząca dekanaty sokołowski i sterdyński. Przewodzi jej ks. Robert Grzybowski, który by dojść do Jasnej Góry, będzie musiał przejść 330 km. Rok temu w tej grupie najmłodszą pątniczką była Julia Denisiuk mająca zaledwie rok i 10 miesięcy, a najstarszym 78-letni Stanisław Rostek. Stawkę zamyka grupa „niebieska”, która reprezentuje dekanat węgrowski. Przewodnikiem tej grupy będzie ks. Karol Lipczyński. Ma ona do pokonania 320 km w ciągu 12 dni. Ich najmłodszym uczestnikiem był 4-letni Sebastian Jasiński, a najstarszym Józef Zarzycki liczący 74 lata.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: troszczmy się o życie w każdej sytuacji, ale bez podejścia ideologicznego

2024-11-14 20:05

[ TEMATY ]

papież

życie

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

Do troski o ludzkie życie w każdej sytuacji wezwał papież Franciszek w przesłaniu do uczestników spotkania „Dobro wspólne: teoria i praktyka”, zorganizowanego w Watykanie przez Papieską Akademię Życia. Przestrzegł jednocześnie przed pokusą podejścia ideologicznego w dziedzinie obrony życia, gdy „bardziej bronione są abstrakcyjne zasady niż konkretne osoby”.

Zauważył, że „jeśli naprawdę chcemy chronić ludzkie życie w każdym kontekście i sytuacji, nie możemy nie uwzględniać kwestii dotyczących życia, nawet tych najbardziej klasycznych w debacie bioetycznej, w kontekście społecznym i kulturowym, w którym te zjawiska zachodzą”.
CZYTAJ DALEJ

Niebezpiecznie na szlaku do Santiago de Compostela? Policja ostrzega kobiety

2024-11-14 13:05

[ TEMATY ]

Santiago de Compostela

kobiety

niebezpieczeństwo

Karol Porwich/Niedziela

Samotne podróżowanie kobiet szlakami pielgrzymkowymi do Santiago de Compostela, w północno-zachodniej Hiszpanii, staje się coraz bardziej niebezpieczne z powodu pojawiających się na nich agresorów seksualnych, twierdza powołujące się na policję portugalskie media. Zalecają one kobietom poszukiwanie towarzystwa na pątniczym szlaku, obniżając tym samym ryzyko napaści.

Odnotowują, że w rekordowym pod względem liczby pątników kierujących się do Santiago de Compostela roku 2023 w pielgrzymkach tych wzięło udział 446 tys. osób. Ponad 53 proc., jak odnotowała portugalska telewizja publiczna RTP, stanowiły kobiety.
CZYTAJ DALEJ

Szef MSWiA: organizacja i udział w nielegalnych wyścigach samochodowych będzie przestępstwem

2024-11-15 10:00

[ TEMATY ]

przestępstwo

PAP/Paweł Supernak

Organizacja i udział w nielegalnych wyścigach samochodowych ma być nowym typem przestępstwa - poinformował szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Poinformował, że w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku doszło do ponad 16 tys. wypadków, w których zginęło ponad 1400 osób.

Propozycje zmian w prawie zaprezentowali w piątek podczas wspólnej konferencji ministrowie: sprawiedliwości Adam Bodnar, spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak oraz infrastruktury Dariusz Klimczak.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję