Reklama

Niedziela Sandomierska

Stalowa Wola: Otwarcie wystawy Moje spotkania ze św. Janem Pawłem II

W Stalowej Woli, w bazylice konkatedralnej biskup pomocniczy senior Edward Frankowski otworzył wystawę pt. „Moje spotkania z Janem Pawłem 2” w 100. rocznicę urodzin świętego papieża Polaka.

2020-05-18 20:50

ks. W. Kania

Uroczystość rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył oraz homilię wygłosił bp pomocniczy senior Edward Frankowski. We wspólnej modlitwie uczestniczyli samorządowcy na czele z prezydentem miasta Lucjuszem Nadbereżnym, posłem na sejm Rafałem Weberem oraz mieszkańcy Stalowej Woli.

W homilii bp wspominał o związkach św. Jana Pawła II z diecezją sandomierską i jego wizytę w Sandomierzu. Mówił także o osobistych spotkaniach z Wielkim Rodakiem, które były jak spotkania ojca z synem – pełne serdeczności i ojcowskiej miłości. Na zakończenie kaznodzieja zachęcał, aby we wszystkich sprawach osobistych i narodowych zwracać się do św. Jana Pawła II, aby wypraszał potrzebne łaski u Boga.

W kolejnej części wydarzenia przybyłych gości przywitała Karolina Pawłowska jako przedstawicielka młodzieży, która poinformowała jaka była główna myśl wystawy: – Główna myśl wystawy koncentruje się na wizytach w Watykanie lub spotkaniach z papieżem podczas jego pielgrzymek, ale nie tylko. Na wystawie zostały również pokazane spotkania z nauczaniem papieskim i duchowością św. Jana Pawła II, które realizowane są przez działalność Rodziny Szkół Jana Pawła II. Nasze doświadczenie osoby Karola Wojtyły – Jana Pawła II jest różnorodne. Starsi mieli okazję spotkać go osobiście, my młodzi spotykamy go w jego nauczaniu.

Reklama

Jak powiedział dyrektor muzeum ks. Stanisław Gurba: – Nie chcemy wystawy zamykać w muzeum, ale chcemy z nią wyjść do ludzi. Dlatego została tak pomyślana, aby ją łatwo można przenosić i pokazywać w wielu miejscach.

Wystawa ma charakter multimedialny. Oprócz fotografii upamiętniających spotkania z papieżem zostały dołączone kody QR z filmami zawierającymi wspomnienia z tych wydarzeń. W przygotowanie wystawy aktywnie włączyła się młodzież z parafii Opatrzności Bożej w Stalowej Woli.

Na zakończenie zebrani złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II przed świątynią.

ks. W. Kania

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szumowski: dzisiaj lub jutro decyzja ws. zniesienia obowiązku noszenia maseczek na ulicach

2020-05-25 09:13

[ TEMATY ]

Szumowski

Adobe. Stock

Myślę, że dzisiaj lub jutro zapadnie decyzja ws. zniesienia obowiązku noszenia maseczek na ulicach; są trzy województwa, co do których być może trzeba byłoby się zastanowić, czy ten obowiązek utrzymać - stwierdził w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Jak dodał, wraz z zakomunikowaniem decyzji ws maseczek podane zostaną nowe informacje dotyczące możliwości organizowania wesel.

O to, kiedy zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek na ulicach, Szumowski został zapytany w poniedziałek rano w Polsat News.

"Myślę, że dzisiaj lub jutro będziemy komunikowali ten fakt - podobnie jak wesela - wspólnie z panem premierem" - odparł minister. "Mamy tak naprawdę trzy województwa, które mają wskaźnik (przenoszenia zakażeń - PAP) powyżej jednego lub jeden, gdzie być może trzeba się zastanowić, czy nie pozostawić jednak tego obowiązku" - dodał.

Nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej obowiązuje od 16 kwietnia. Można do tego użyć odzieży lub jej części (np. chustki), maski albo maseczki.

Decyzje związane z koloniami i obozami poznamy najprawdopodobniej za dwa tygodnie, gdy wygaszone zostaną ogniska epidemii - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

W radiu TOK FM szef MZ podkreślił, że w kwestii dotyczącej kolonii i obozów potrzebne jest wcześniejsze skonsultowanie szczegółowych rozwiązań z branżą np. dotyczących postępowania, gdy w grupie zostanie wykryty przypadek zakażenia koronawirusem.

"To nie są proste decyzje, ale myślę, że uda się jakieś reguły jasne i czytelne wypracować. To mocna decyzja i może mieć spore skutki epidemiczne. Dotyczyć będzie dużej grupy ludzi i tutaj musimy mieć jeszcze więcej danych" - powiedział minister zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: wierni mogą powrócić do sanktuarium w Fatimie

2020-05-25 20:08

[ TEMATY ]

Fatima

StockPhotosArt/stock.adobe.com

Od wtorku do sanktuarium w Fatimie mogą powrócić wierni, poinformował w poniedziałek rektorat tego portugalskiego miejsca kultu. Było ono zamknięte dla pielgrzymów od 14 marca z powodu epidemii koronawirusa.

Według władz sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w pierwszej kolejności przywrócony zostanie wstęp dla pielgrzymów do części muzealnych. Z kolei w sobotę wznowione zostaną w Fatimie Msze święte z udziałem wiernych. W najbliższych tygodniach większość nabożeństw będzie organizowanych na głównym placu sanktuarium, bądź wewnątrz bazyliki Trójcy Przenajświętszej, która jest największą świątynią Portugalii.

Warunkiem uczestnictwa w nabożeństwach w Fatimie będzie noszenie maseczki ochronnej. Będzie można ją zdjąć tylko w momencie przystępowania do Komunii Świętej. Przyjęcie jej możliwe będzie po położeniu przez kapłana hostii na dłoń osoby przystępującej do Eucharystii.

13 maja odbyły się pierwsze w historii sanktuarium w Fatimie obchody rocznicy objawień z 1917 r. bez udziału pielgrzymów. Wprawdzie rząd Portugalii dopuścił organizację tego wydarzenia, ale władze rektoratu nie zdecydowały się na masowy udział wiernych, tłumacząc, że nie posiadają możliwości spełnienia wymogów sanitarno-epidemiologicznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję