Reklama

Niedziela Sandomierska

Bp Nitkiewicz: Św. Jan Paweł II oręduje za nami w Niebie i naucza jak mamy żyć, często nas przy tym zawstydzając.

W bazylice katedralnej Bp Krzysztof Nitkiewicz dziękował za życie, posługę pasterską i pontyfikat św. Jana Pawła II.

2020-05-17 13:47

ks. G. Słodkowski

W poniedziałek, 18 maja będziemy obchodzić stulecie urodzin św. Jana Pawła II. Uroczystości związane z upamiętnieniem papieża Polaka rozpoczęły się już w niedzielę od Mszy św. sprawowanej w bazylice katedralnej w Sandomierzu przez bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Na zaproszenie Biskupa Ordynariusza skierowane za pośrednictwem środków masowego przekazu oraz kanałów internetowych diecezji odpowiedziała spora grupa wiernych. W uroczystej Eucharystii koncelebrowanej przez ks. prał. Zygmunta Gila, proboszcza parafii katedralnej wzięli udział przedstawiciele powiatu i miasta na czele ze starostą sandomierskim Marcinem Piwnikiem i wiceburmistrzem Sandomierza Pawłem Niedźwiedziem, klerycy, siostry zakonne oraz wierni świeccy.

Przed Mszą św. młodzież związana z Ruchem Światło-Życie zaprezentowała montaż słowno-muzyczny, przypominający nauczanie i twórczość św. Jana Pawła II.

Bp Nitkiewicz mówił w homilii, że Bóg czuwa nad ludzkością i światem poprzez swoich świętych.

Reklama

- Nie zostaliśmy sierotami, gdy przed piętnastu laty św. Jan Paweł II zakończył ziemską wędrówkę. Początkowo mogło się tak nawet wydawać, szczególnie dla nas pracujących wówczas w Kurii Rzymskiej, lecz jego wizerunek nie wyblakł niczym portrety różnych władców czy celebrytów. Św. Jan Paweł II oręduje za nami w Niebie i naucza jak mamy żyć, często nas przy tym zawstydzając. On ukazuje, jak trzeba kochać Boga i drugiego człowieka, Kościół i ziemską ojczyznę. Przez swoje nauczanie – nadal aktualne - staje w obronie życia i rodziny, ubogich i prześladowanych. Buduje mosty, które łączą ludzi o różnych przekonaniach, łączą religie i narody. Czyni to, co inni święci, o których powiedział, że „chronią Kościół przed miernością, kształtują od środka, pobudzają do tego, by był oblubienicą Chrystusa bez skazy i zmarszczki”.

Z tego samego powodu św. Jan Paweł II jest niewygodny dla niektórych ośrodków władzy, zaczynając od tej ekonomicznej, środowisk i ideologii. Wielu próbowało zamknąć mu usta jeszcze za życia - mówi się o 15 zamachach - a z pewnością podobnych prób było więcej. Jednocześnie rzucano na papieża oszczerstwa, kontestowano, wyśmiewano. Walka ze św. Janem Pawłem II trwa nadal, pomimo tego, że proces kanonizacyjny, uczciwe studia i analizy, wykazały bezpodstawność stawianych zarzutów. Moce zła nie składają jednak broni, gdyż każdy święty stoi na przeszkodzie ich planom – powiedział kaznodzieja.

ks. G. Słodkowski

Bp Nitkiewicz podkreślił znaczenie papieża Polaka oraz przypomniał jego związki z ziemią sandomierską.

Reklama

- Niech św. Jan Paweł II rozpala gorliwość w sercach kapłanów, dodaje odwagi młodym, aby poszli za głosem powołania i zbliża wszystkich rodaków, zaczynając od Sandomierza. On jest bowiem chwałą naszego narodu, najbardziej podziwianym i ukochanym Polakiem na kuli ziemskiej, a zarazem uosobieniem polskiej duszy. Dziękuję raz jeszcze wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w dzisiejszej uroczystości – podkreślił biskup.

Ordynariusz Sandomierski zachęcił również do osobistego uczestnictwa w niedzielnej Mszy św., przypominając, że św. Jan Paweł II czerpał z niej siłę do pełnienia swojej misji.

- Obowiązuje co prawda dyspensa, przy tym niektórzy narażeni są bardziej niż inni. Jeśli jednak zarządzenia sanitarne umożliwiają większej liczbie osób na bezpośrednie uczestnictwo we Mszy św., to znaczy, że sytuacja jest pod kontrolą. Pan Jezus chce spotykać się z nami na Eucharystii. W niej znajdziemy siłę, aby żyć po chrześcijańsku. Także siłę, żeby walczyć z epidemią i jej skutkami – zauważył biskup.

Po Mszy św. bp Krzysztof Nitkiewicz oraz przedstawiciele władz udali się pod pomnik św. Jana Pawła II na sandomierskich błoniach, gdzie złożyli wiązanki kwiatów.

ks. G. Słodkowski

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent zdecydował o powołaniu Małgorzaty Manowskiej na Pierwszego Prezesa SN

2020-05-25 12:01

[ TEMATY ]

Sąd Najwyższy

PAP

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o powołaniu Małgorzaty Manowskiej na Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, a Michała Laskowskiego na Prezesa SN kierującego pracą Izby Karnej - poinformował w poniedziałek rzecznik prezydent Błażej Spychalski.

Przeczytaj także: Małgorzata Manowska - I prezes Sądu Najwyższego (sylwetka)

Na Twitterze Spychalski napisał, że prezydent zdecydował o powołaniu Małgorzaty Manowskiej wybierając spośród pięciorga kandydatów, wśród których znaleźli się również: Włodzimierz Wróbel, Tomasz Demendecki, Leszek Bosek oraz Joanna Misztal-Konecka; kandydatury te przedstawiło Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego.

Z kolei o powołaniu Michała Laskowskiego prezydent zdecydował wybierając spośród trzech kandydatów wśród których znaleźli się też sędziowie Jerzy Grubba i Jarosław Matras.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: wierni mogą powrócić do sanktuarium w Fatimie

2020-05-25 20:08

[ TEMATY ]

Fatima

StockPhotosArt/stock.adobe.com

Od wtorku do sanktuarium w Fatimie mogą powrócić wierni, poinformował w poniedziałek rektorat tego portugalskiego miejsca kultu. Było ono zamknięte dla pielgrzymów od 14 marca z powodu epidemii koronawirusa.

Według władz sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w pierwszej kolejności przywrócony zostanie wstęp dla pielgrzymów do części muzealnych. Z kolei w sobotę wznowione zostaną w Fatimie Msze święte z udziałem wiernych. W najbliższych tygodniach większość nabożeństw będzie organizowanych na głównym placu sanktuarium, bądź wewnątrz bazyliki Trójcy Przenajświętszej, która jest największą świątynią Portugalii.

Warunkiem uczestnictwa w nabożeństwach w Fatimie będzie noszenie maseczki ochronnej. Będzie można ją zdjąć tylko w momencie przystępowania do Komunii Świętej. Przyjęcie jej możliwe będzie po położeniu przez kapłana hostii na dłoń osoby przystępującej do Eucharystii.

13 maja odbyły się pierwsze w historii sanktuarium w Fatimie obchody rocznicy objawień z 1917 r. bez udziału pielgrzymów. Wprawdzie rząd Portugalii dopuścił organizację tego wydarzenia, ale władze rektoratu nie zdecydowały się na masowy udział wiernych, tłumacząc, że nie posiadają możliwości spełnienia wymogów sanitarno-epidemiologicznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję